|
|
|
Tisková zpráva Otevřené společnosti: k výrokům prezidenta ČLK o nebezpečí feminizace lékařství
[ 5.3.2009, Míla Lukášová
Rovné příležitosti > Rovné příležitosti
]
Otevřená společnost, o.p.s. vydává prostřednictvím Centra ProEquality tiskové prohlášení k vyjádření prezidenta České lékařské komory (ČLK) Milana Kubka o nebezpečném trendu feminizace lékařství.
Prezident ČLK hovořil během posledního zasedání zdravotního výboru Poslanecké sněmovny parlamentu o příčinách krize českého zdravotnictví. Podle Kubka je, hned po stárnutí lékařů a jejich odchodu do důchodu, druhým největším problémem narůstající podíl žen mezi lékaři, který v roce 2007 dosáhnul 52.7 procent. Šéf ČLK jako příčinu své teorie krize zdravotnictví obhájil následovně:
"Já nemám nic proti ženám, ale ženy pochopitelně, protože mají dvě role, kromě pracovní musí zvládat rodinu a péči o děti, tak pochopitelně pracovní nasazení žen nemůže být nikdy srovnatelné s pracovním nasazením mužů, v tom svém povolání. To znamená, pokračující feminizace oboru je pochopitelně problém, protože prostě lékařky neslouží tolik služeb, protože prostě nemohou z rodinných důvodů, ta rodina se nemůže rozpadnout. To, že je žena lékařkou, ještě neznamená, že přestává být matkou. Takže ta pokračující feminizace je pochopitelně další nebezpečný trend.“1
Prezident ČLK předpokládá rozdílné pracovní nasazení lékařů a lékařek, přičemž ženám automaticky připisuje dvě role: roli lékařky a roli matky starající se o rodinu. Z jeho výroku je zřejmý jeho příklon k tradičnímu rozdělení rolí žen a mužů v rodině, kdy muži jsou hlavními chlebodárci a ženy jsou matky a manželky starající se o rodinu a v případě kariéry musejí nést dvojí břemeno práce a rodiny. Kubek nereflektuje společenský vývoj a stereotypně přiděluje ženám tyto dvě role. Vyjádření prezidenta lékařské komory svědčí o nepochopení či ignoraci možností sladění pracovních a rodinných povinností rodičů – a to jak mužů, tak žen, kdy podporou jejich pracovnímu nasazení je například existence školky či jeslí dokonce i přímo v budově nemocnice a také vyrovnanější rozdělení rodinných povinností mezi muže a ženu. V neposlední řadě je nutno dodat, že ne všechny ženy zastávají roli matky.
Otevřená společnost o.p.s./Centrum ProEquality je vyjádřením šéfa ČLK pobouřena a domnívá se, že Kubek svým výrokem znevažuje práci žen lékařek. Přestože mluvčí ČLK Michal Sojka sdělil České televizi, že vystoupení v Poslanecké sněmovně bylo o nedostatku lékařů a "žádná kritika lékařek z jeho úst nezazněla,"2 výše uvedená citace audio záznamu nasvědčuje o opaku. I když připustíme, že Kubek ve sněmovně nechtěl poukazovat na práci žen lékařek jako na horší než práci mužů lékařů, byl jeho výrok nevhodně formulovaný.
Při nástupu do funkce prezidenta ČLK si Kubek stanovil za cíl zvýšit prestiž ČLK mezi lékaři i u široké veřejnosti. Otevřená společnost, o.p.s./Centrum ProEquality je přesvědčena, že Kubek svými úsudky prestiž ČLK u lékařů i u veřejnosti nejen snižuje, ale zároveň podkopává důvěryhodnost většiny, totiž 53 procent lékařů v České republice. Otevřená společnost, o.p.s./Centrum ProEquality je přesvědčena, že Kubek by se měl za své výroky omluvit a nabídnout svoji funkci, a podporuje výzvu k odstoupení předloženou Radou Sdružení ambulantních specialistů ČR dne 4. 3. 2009.
Otevřená společnost, o.p.s. a Centrum ProEquality
______________________
Zvukový záznam ze zasedání zdravotního výboru Poslanecké sněmovny ze dne 25. 2. 2009
2 Šéf lékařů vidí příčinu krize ve zdravotnictví v ženách, Česká televize, ČT 24, 2. 3. 2009
Další informace: Míla Lukášová
mila.lukasova@osops.cz
Seifertova 47, 130 00 Praha 3
t:(+ 420) 222 540 979
|
|
|
|