|
|
|
[ Česká ženská lobby] - Genderové rozpočtování je jedinečný nástroj k prosazování genderové rovnosti. Na tom se shodly všechny účastnice česko-rakouského semináře k genderovému rozpočtování, který byl organizován Gender Studies, o.p.s., Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy a Netzwerk österreichischer Frauen- und Mädchenberatungssphonelen.
[ Rovné příležitosti do firem] - Slovinsko je možná nejmenší post-komunistickou zemí v Evropské unii, kvůli jeho senzitivní a pokrokové politice v oblasti rovnosti žen a mužů jej ale není možné přehlížet. Nejen že na úrovni státu nabízí jeden z nejpropracovanějších systémů opatření sladění práce a rodiny, ale také po vzoru jiných západoevropských států zavádí systém certifikace firem přátelských rodině.
[ Rovné příležitosti do firem] - Nezisková
organizace Iuridicum Remedium (IuRe) se zaměřuje na watchdog aktivity
v oblastech, kde dnes hrozí postupné ukrajování svobod i bezpráví na
jednotlivcích. S jejich aktivitami se setkáte často tam, kde se hraje o
zájmy mocných. Jako jedni z mála v ČR se zabývají ochranou soukromí,
autorskými právy a svobodou shromažďování. Vedle toho poskytují právní pomoc v oblasti
nájmu bytu, pracovního práva a excesů při exekucích těm, kteří nemají na
advokáty a děje se jim zjevná nespravedlnost. V IuRe působí řada
zajímavých osobností, mezi kterými je i Helena
Svatošová. Právnička, která byla
letos nominována na Právníka roku.
[ Rovné příležitosti do firem] - Od loňského roku se svět a spolu s ním i Česká republika potýká s ekonomickou krizí. Doba, kdy politici popírali, že se do problémů dostala i česká ekonomika, dávno skončila. A začalo se mluvit i o opatřeních, která mohou pomoci. Téměř však neexistují analýzy, jaký budou mít navrhované programy dopad na různé sociální skupiny a specificky pak na muže a ženy. Pokud se však genderový aspekt ekonomické krize a navrhovaných opatření bude přehlížet a budeme se v blízké budoucnosti potýkat s dalšími problémy.
[ Rovné příležitosti do firem] - Audit je výraz, který se ve slovníku firem objevuje čím dál
častěji. Vedle finančního auditu se setkáte se sociálními audity a nově také
s genderovými audity. Genderový audit nebo audit rovných příležitostí se
orientuje na vnitřní organizační procesy z genderové perspektivy, tedy
vyhodnocuje podporu rovných příležitostí žen a mužů ve firmě. Jeho cílem je
zhodnotit stávající situaci, ocenit dobré praxe a nabídnout cestu ke zlepšení
v problematických oblastech. Gender Studies nabízí firmám Audit Rovné příležitosti.
V České republice má právo adoptovat dítě každý muž či žena bez ohledu na sexuální orientaci. Situace se však zásadně změní v okamžiku, kdy gayové a lesby vstoupí do registrovaného partnerství, neboť podle zákona registrované osoby nemohou adoptovat dítě nejen jako pár, ale ani individuálně.
[ Česká ženská lobby] - Zákon o registrovaném partnerství, který v současné době ošetřuje občanskoprávní aspekty stejnopohlavních soužití, explicitně znemožňuje adopci dítěte stejnopohlavnímu páru, který se nechal „zaregistrovat“. Tato skutečnost, která staví stejnopohlavní páry do pozice občanů druhé kategorie, je však v rozporu jak s Ústavním právem České republiky, tak s Evropskou úmluvou o ochraně lidských práv a základních svobod.Tato informace vychází z analýzy, kterou si nechalo Gender Studies, o.p.s. vypracovat právníkem Janem Wintrem (analýzu naleznete zde).
[ proFem] - Znalost práce na počítači je běžným požadavkem personálních oddělení většiny firem. V málokterém oboru se dnes stále ještě setkáváme s takovými stereotypy jako právě u IT - informačních technologií. Muži jsou již jako děti téměř automaticky směrováni k technickým oborům, ženy jsou odmalička zpravidla zaměřovány na obory humanitní. Výjimky sice potvrzují pravidlo, ale tradiční rozdělení rolí tu funguje snad nejvíce - v útlém věku dostávají kluci autíčka a stavebnice, dívenky pak panenky s příslušenstvím. Počítače jsou pak ve školách především záležitostí mužské části populace.
[ Fórum 50 %] - Knihovna Václava Havla a Fórum 50 % Vás zvou na "Ženský bytový seminář" o podobách ženského odporu v období normalizace, který se bude konat ve středu 29. dubna v 18:30 v galerii Montmartre, Řetězová 7, Praha 1. Slovo bude ženám známým i méně známým udílet Jana Šmídová. Doprovodnou výstavu můžete navštívit do 30. června 2009, vždy od úterý do neděle mezi 12.00 a 18.00. Mediálním partnerem akce je Český rozhlas 6.
Stejně jako v předchozích třech publikacích Pavly Frýdlové – Ženská vydrží víc než člověk, Ženám patří půlka nebe, Ženy mezi dvěma světy – i v knize Ženy odjinud vypráví svůj životní příběh deset žen. Tentokrát to jsou české cizinky, respektive ženy, které z nejrůznějších důvodů odešly ze své původní vlasti, aby u nás našly nový domov nebo se tu dlouhodobě usadily. Pocházejí z různých koutů světa, buď přijely do Čech (nebo ještě do Československa) studovat a už tady zůstaly. Knihu Nakladatelství Lidové noviny a Gender Studies, o.p.s. si můžete objednat také v našem on-line knihhkupectví s 10 % slevou.
|
|
|
|