|
|
|
Problematika sexuálního násilí – znásilnění – patří mezi ty fenomény, které lze přirovnat k obrazu plovoucího ledovce. Pozornost upoutává především jeho dobře viditelný vrcholek, ovšem další a podstatně masivnější část zůstává skryta a zahalena tajemstvím. Úkolem předkládané analýzy je znovuodhalení, případně odhalení, zveřejnění a předložení k diskusi těch oblastí problematiky sexuálního násilí – znásilnění –, která zůstávají neřešeny.
Členové a členky Výboru pro slaďování rodinného, soukromého a pracovního života Rady vlády pro rovné příležitosti žen a mužů se na jednání 9.2. 2010 rozhodli vyjádřit znepokojení nad způsobem projednávání problematiky snížení peněžité pomoci v mateřství v souvislosti se státním rozpočtem a „Úsporným balíčkem“. Jsme si vědomi, že v krizové období vyžaduje od každého, aby šetřil, a tak přispěl ke společnému cíli – překonání krize. Chápeme, že bylo nutné vypracovat celkem nekompromisní opatření.
V posledních měsících dostával v české televizi a tisku opakovaně prostor jistý H., autor stále znovu vydávaného urážlivého pamfletu, namířeného proti ženám. Celé jméno dotyčného neuvedu – H. by je mohl omylem pochopit jako reklamu. Pozval si jej například moderátor Kraus do pořadu ČT Uvolněte se, prosím; zpovídala jej redaktorka Lidových novin Bartošová.
Národní kontaktní centrum - ženy a věda, které působí v rámci Sociologického ústavu AV ČR, v.v.i., v současné době řeší popularizačně-výzkumný projekt zaměřený na akademické páry. Hledá páry, v nichž oba partneři pracují (nebo v nedávné době pracovali) v oblasti vědy a výzkumu, případně v oblasti vysokého školství, které by byly zároveň ochotny se s podělit o své zkušenosti.
[ Aktuálně.cz] - Již více než deset let je české porodnictví tématem diskuzí ve veřejném i mediálním prostoru. Přes její úctyhodnou délku však tato diskuze nepřekonala tendenci stavět proti sobě názory na dva existující modely porodní péče (lékařský a tzv. přirozený). Stejně tak způsob, jakým je tato debata prezentována, je často černobílý. Koncem minulého roku jsem viděla dokumentární film Porodní plán a videa na www.porodniplan.cz, který mapuje a nastiňuje problematiku českého porodnictví. Podle mě se v tomto projektu podařilo vytvořit základ pro posunutí debaty o kus dále, a tak nastal čas pokusit se zlepšit úroveň veřejné debaty o českém porodnictví. Můžeme tak přispět k jeho pozitivní proměně.
[ Nakladatelství Portál] - Kniha se věnuje problematice skloubení rodinného a profesního života, která se v poslední době stává čím dál více diskutovanou a populární. Má za úkol povzbudit zejména rodiče, ať už nastávající, nebo rodiče dětí v předškolním věku, že kombinace rodinného a pracovního života je možná. Po narození dítěte nemusí na několik let zcela rezignovat na svůj osobní a profesní život, naopak pokoušet se je sladit je zcela normální a není třeba mít výčitky svědomí. Kniha je psána pro rodiče (zejména matky) na mateřské dovolené a po ní a ženy, které se na mateřství teprve chystají.
[ Cinepur] - Kluci mají penis, holky mají vagínu. Provokativní výkřik syna psychologa z filmu Policajt ze školky docela dobře demonstruje uvažování (nejen) filmařů a filmařek o dvou velmi diverzifikovaných sociálních skupinách“, mužích a ženách. S tím pak souvisí další, kulturně a sociálně vykonstruované charakteristiky: muži mají rozum, ženy mají emoce; muži umějí číst v mapách, ženy pomaleji parkují; muži mají být drsní, ženy vláčné a poddajné. Stereotypní zobrazování femininity a maskulinity je častým nešvarem (nejen) českých filmařů a filmařek.
[ Alfred ve dvoře] - Motus o.s., produkce divadla Alfred ve dvoře, vyhlašuje výběrové řízení na místo: INTENDANT/KA – PROGRAMOVÝ/Á ŘEDITEL/KA DIVADLA ALFRED VE DVOŘE.
[ České sociální fórum] - Na konci ledna proběhlo České sociální fórum v Praze, Brně a Ústí nad Labem. Otázky související s genderovými nerovnostmi v souvislosti s kritizovanou ideologií neoliberalismu byly jedním z hlavních témat diskutovaných na fóru. Sociální fórum bylo poprvé uspořádáno v brazilském Porto Alegre v roce 2001 a od té doby se stalo široce podporovanou platformou pro sociální hnutí a organizace občanské společnosti. Všichni tito aktéři se shodují na kritice vyhroceného tržního fundamentalismu a ideologie neoliberalismu, jež přivedly svět do současné krize, na kritice porušování sociálních, kulturních i politických práv a zostřujících se globálních nerovností, na kritice nadvlády světa peněž nad každodenním životem, kritice genderových nespravedlností a násilí proti ženám a na kritice hegemonních válek a militarizace.
Do 19. března 2010 je možné se hlásit do jednoletého European Master in Human Rights and Democratisation (E.MA), který probíhá pod záštitou více než čtyřiceti evropských univerzit. Studium je rozloženo do dvou semestrů, přičemž první studenti stráví v italských Benátkách a druhý pak na jedné ze zúčastněných vysokých škol. Mezi ty patří mimo Masarykovy univerzity například i prestižní univerzity v Leuvenu, Utrechtu, Kodani, Grazu, Dublinu, Padově, Bilbau či Uppsale.
[ 3.2.2010, ]
|
|
|
|