|
|
|
[ Rovné příležitosti do firem] - Od poloviny ledna běží v Poděbradech a Olomouci kampaň Gender Studies k problematice platové diskriminace „Čeho si ceníte víc?“. Kampaň se zaměřuje na jednu z rovin platové diskriminace, jíž je horizontální segregace pracovního trhu.
[ Rovné příležitosti do firem] - Ekonomický krach je šancí pro nejen genderově spravedlivější společnost, nesmíme však uvěřit, že rovnost se vyřeší "později", až potom, co zalátáme díry v bankovnictví či průmyslu. Takové a další zásadní myšlenky se objevily na diskusi o vývoji feminismu a gender studies v ČR, kde promluvily významné osobnosti současného českého feminismu.
[ Rovné příležitosti do firem] - Sociální práce je rozporuplná profese, protože by jednak měla prosazovat společenské normy a hodnoty, ale zároveň by měla fungovat dle principů prosazování lidských práv a sociální spravedlnosti. Na jedné straně by tedy měla udržovat stávající sociální řád, který může být diskriminační vůči ženám nebo mužům, ale na straně druhé by měla proti takové diskriminační praxi zasahovat. Důsledkem preference prvně jmenovaného poslání sociální práce může být genderově necitlivá praxe v této oblasti a řada genderových stereotypů uplatňovaných na klientky a klienty.
[ Rovné příležitosti do firem] - Zájem o flexibilní formy práce je v ČR vysoký, zejména ve skupinách žen pečujících o děti. Praktické zkušenosti s běžným fungováním flexibilních forem práce však máme v současné době v ČR ještě příliš malé. Na částečné úvazky pracuje pouhých 5% osob, práce z domova je stále výjimkou, sdílené úvazky téměř neexistují. Proto jsme se rozhodli vytvořit manuál seznamující zaměstnance a zaměstnankyně s psychologickými aspekty při využívání práce z domova, pružné pracovní doby, částečných úvazků, sdíleného pracovního místa a stlačeného pracovního týdne. Cílem je připravit je co nejlépe na rozhodování jestli a jaké formy práce využívat, co čekat, jak se na ně lépe připravit, jak fungovat s kolegy a kolegyněmi, nadřízenými a rodinou, co očekávat od sebe samotných.
[ Rovné příležitosti do firem] - Tak máme mnohem svobodnější možnost čerpání mateřské a rodičovské dovolené. Větší možnost výběru, možnost volbu měnit, větší flexibilitu dle situace, ve které se nacházíme. Ale samozřejmě také větší nároky na nás, naši zodpovědnost, nutnost více plánovat v rámci rodiny i pracovní kariéry.
V čem je ženská animace specifická? Mohou ženy animátorky uspět? Jaká je tvorba současných českých animátorek a co má společného?
[ Sociologický ústav AV ČR v.v.i.] - Hledáme uchazeče /uchazečku, který/která je studentem /studentkou 4.-5. ročníku magisterského programu nebo postgraduálního programu oboru sociologie. Nabízíme práci na poloviční úvazek se smlouvou na dobu určitou, doba trvání 1 rok práci v dynamickém výzkumném týmu, zaměřujícím se na otázky postavení mužů a žen, problematiku genderových vztahů, soukromého života, rodičovství a péče ve společnosti podrobné seznámení s metodami a technikami kvalitativního výzkumu účast na výzkumných projektech GA ČR (Péče o starší v ČR; Proměny forem partnerského a rodinného života) možnost získání zkušeností s prací ve vědeckovýzkumné instituci.
[ 26.1.2012, ]
[ Gender, rovné příležitosti, výzkum] - Tematické číslo časopisu Gender, rovné příležitosti, výzkum naváže na 2. konferenci českých a slovenských feministických studií:
Feministická studia na hranici. Konference, která se začátkem listopadu 2011 konala na FSS v Brně, poskytla prostor pro transdisciplinární zkoumání
feministických témat napříč poli teorie, výzkumu a praxe na průsečíku genderu, třídy, sexuality a etnicity. Připravované číslo chce navázat na toto setkání a
představit alespoň výsek současného českého a slovenského feministického výzkumu.
Street art už se v českých luzích a hájích zabydlel. Co říká o street artu český Google? „Street art je jakékoliv umění vytvářené na veřejných místech (street = ulice). Motivy a objekty street artu jsou tak rozmanité jako jejich autoři.“ Jací jsou tedy čeští autoři a najdou se i holky, co si za uměním odskočí od plotny?
Pravděpodobně jste je již viděly/i, fotografie, na kterých jsou lidé páchající sebevraždu. Žena vystylizovaná ve vintage šatech doplněných o šik boty na podpatku, bezvládně zhroucená s hlavou v plynové troubě. Muž se skloněnou hlavou, jehož mladistvé paže visí přes okraj vany, zatímco v jedné ruce svírá břitvu, s níž si patrně podřezal žíly. Nohy někoho, kdo rád nosí úzce střižené džíny, a právě se v nich oběsil skokem ze židle. Všichni tito lidé se sami zabili a všechny je spojuje jedno – jsou příliš mladí na smrt, ale jsou HIV pozitivní.
|
|
|
|