|
|
|
[ Equal Opportunities] - At a press conference on June 2nd, 2011, the Czech Statistical Office and the Institute of Sociology of the Academy of Sciences of the Czech Republic co-presented the results of a study titled Work-Life Balance in the Czech Republic. The study includes both "hard facts", derived from statistics of the years 2002 through 2010, and qualitative data from interviews with women on parental leave conducted by Lenka Formánková of the Institute of Sociology.
[ Equal Opportunites] - I was looking forward to interviewing Jana Hradilková because I was finally going to get to know one of the co-founders of Gender Studies, a NGO I have been working for in the last seven years. The other reason I could not wait was that I had always been impressed with the activities of the Berkat NGO. In the interview, Jana told me about how the organization started, what 'Berkat' means and explained how helping people has a positive effect on everyone. Her honesty, openness and unique energy were wonderfully refreshing.
[ Equal Opportunities] - A lot is being said nowadays about the fact that if we wanted a more gender equal society, we have to start bringing up children from a very early age in a gender sensitive way. We all know that in Czech kindergartens, schools and families this has not really started to take place in any significant degree. Until recently, I did not know that there existed a stream and a tool which could accompany and help us on our way to achieving the above goal. It is called feminist pedagogy. A gender expert and academic, Gaby Weiner, shared with us feminist pedagogy’s main thoughts and aims. And since Weiner works in Great Britain, she also informed us about the gender situation in the British education system.
[ Rovné příležitosti do firem] - Pražská škola alternativ srdečně zve na seminář Co dlužíme cizincům? Migrace, ženy a alternativy. Setkání se uskuteční v rámci feministického cyklu Pražské školy alternativ v pondělí 20. února 2012 od 18h. v galerii DIVUS (jižní křídlo bývalých dopravních podniků nad stanicí metra Vltavská), Bubenská 1, Praha 7.
[ Rovné příležitosti do firem] - Starší lidé jsou často v médiích zobrazováni v negativních souvislostech. S ekonomickou krizí jsou znovu v centru pozornosti reformy a výdaje sociálního systému. Důchodová reforma a snižování výdajů na péči jsou vnímány jako nutné zlo, něco, co se musí udělat a je do určité míry samozřejmé. Staří lidé jsou často prezentováni jako ti, kteří jen berou a nejsou produktivní. Nic nepřinášejí, jen nás něco stojí – a to něco je víc, nežli si můžeme dovolit.
[ Rovné příležitosti do firem] - Orientujete se ve změnách, které se týkají rodičovských příspěvků? Víte, jaké novinky Vás čekají v práci? Zažíváte diskriminaci na trhu práce? Neváhejte se zeptat.
[ Rovné příležitosti do firem] - Písať o takto širokej a zároveň špecifickej téme je pomerne odvážne a vyžaduje si to isté zjednodušenia. Tento text píšem z pozície absolventa sociálnej práce, odborného asistenta v zálohe a feministu. Jednotlivé tézy nemám podchytené empirickým výskumom. Vychádzam skôr zo skúseností, úvah, nesystematického pozorovania a podpory z projektu VEGA.
[ Rovné příležitosti do firem] - Být matkou malého dítěte a zároveň zaměstnankyní není v Česku vůbec snadné. Nedostatek jeslí a školek, malé možnosti práce na částečný úvazek nebo z domova, spojené s nízkým počtem mužů aktivně pečujících o děti a extrémně dlouhou rodičovskou dovolenou, to vše se podepisuje na faktu, že je v ČR největší rozdíl z celé EU v míře zaměstnanosti žen s dětmi a bezdětných. O situaci v Česku, ale především o inspiraci ze zahraničí, jsme diskutovaly s Pavlou Frýdlovou a Kateřinou Jonášovou, které nedávno vyslaly do světa dokument nazvaný „Mateřská v cizině.“
[ Rovné příležitosti do firem] - Rodinnou politiku v průběhu posledních dvaceti let v Polsku lze charakterizovat jako zanedbanou a plnou nesrozumitelných rozhodnutí. Výdaje na sociální politiku, které byly nazývány „náklady“, (1) byly v důsledku hospodářské transformace postupně kráceny. Tímto způsobem se snižoval počet školek a především jeslí, postupně byla opuštěna koncepce placené rodičovské dovolené a právo na rodičovský příspěvek měly nakonec pouze rodiny, jejichž příjmy přepočtené na člena rodiny byly výjimečně nízké. (2) Na výsledky této politiky nebylo potřeba dlouho čekat. Demografický přírůstek v Polsku výrazně klesl. Ukazatel porodnosti se dostal z hodnoty 2,0 v roce 1989 na 1,4 v roce 2009. (3)
[ Rovné příležitosti do firem] - Anna Šabatová je významnou osobností českého veřejného života, která neúnavně a po dlouhá léta poukazuje na význam lidských práv. Ve svém životě plnila několik zásadních rolí – byla mluvčí Charty 77, zástupkyní Ombudsmana, v současnosti je předsedkyní Českého helsinského výboru. Za své aktivity byla několikrát oceněna, mj. cenou OSN za obranu lidských práv, a to v roce 1998, nebo cenou Alice Garrigue Masarykové na konci roku 2010. Bylo nám ctí a radostí s ní mluvit.
|
|
|
|