|
|
|
Oddělení Gender & sociologie Sociologického ústavu Akademie věd ČR, v.v.i. Vás zve na přednášku Zabití a násilí na partnerce /partnerovi: Zjištění z výzkumu Vraždy v Británii, kterou přednesou manželé Dobashovi (Prof. Rebecca E. Dobash a Prof. Russel P. Dobash) z Velké Británie, kteří se celoživotně zabývají studiem fenoménu domácího násilí. Jejich publikace ze 70. a 80. let v podstatě ustavily disciplínu studia domácího násilí v sociálních vědách a kriminologii a jsou v tomto oboru klíčovými referencemi.
[ Nesehnutí ] - Nesehnutí, Unipa a Brána k dětem zvou na konferenci Aktivní rodičovství do Brna. Konferenci navštíví každý rok v Brně přes 400 návštěvnic a návštěvníků. Přináší nová a neotřelá témata týkající se těhotenství, výchovy, zdravé výživy, vzdělávání a ekologického rodičovství. Letos se můžete těšit na ženský pohled na duchovno, respektující přístup k dětem, memorandum Jean Liedloffové, otcovskou mužskou skupinu, eko jarmark a mnoho dalšího.
[ Rovné příležitosti do firem] - Gender Studies, o.p.s. uspořádala kulatý stůl na téma jesle a jejich role v současné společnosti (v rámci projektu Rodinná politika II podpořeného nadací Open Society Fund). Dle nového zákona o zdravotních službách a podmínkách jejich poskytování, který vstoupil v platnost na začátku dubna, nebudou již jesle nadále definovány jako zdravotnická zařízení. Přestávají spadat pod Ministerstvo zdravotnictví a od dubna 2013 budou fungovat pouze na bázi vázané živnosti. V nastalé situaci vzniká mnoho nejasností, jak a zda budou vůbec moci být provozovány. U kulatého stolu o problematice diskutovali zástupci politických stran, ředitelé a ředitelky jeslí, zástupci měst a obcí a akademické obce.
[ Gender Studies, o.p.s.] - Gender Studies za podpory Nadace Heinrich-Böll-Stiftung zve na kulatý stůl: Obraz porodnictví, porodů a porodních asistentek v české společnosti. Informace, představy a stereotypy.
Součástí diskuze bude i představení nové publikace Gender Studies Tělo v rukou společnosti. Soubor textů se věnuje tématům jako je porodnictví, porodní péče, nucené sterilizace.
[ Rovné příležitosti do firem] - Podle mnohých sociologických výzkumů v České republice stále převládá model, kde muž je hlavním živitelem a úkolem ženy je starat se převážně o dítě – přinejmenším v prvních letech jeho života. I když tento model již není tak rigidní, jako býval v předchozích generacích, má svou „životaschopnost“ podporovanou nastavením rodinné politiky (1).
Statistiky České republiky vykazují stoupající křivku rozvodovosti manželů. V 80 % se rozvádí páry, které mají děti. Ty jsou po rozvodu svěřeny do péče matky – mnohdy z důvodu, že se tak rodiče dohodnou ještě před rozvodem. Otec často přichází o kontakt a možnost podílet se na výchově svého dítěte. Střídavá péče je využívána minimálně (v roce 2009 se jednalo o 4 %, v roce 2010 o 5 %).
„Dítě nikdy neodpustí rodičům rozvod, i když se tváří civilizovaně a chápavě.“ F. Koukolík Tyto smutné příběhy, v nichž hrají hlavní roli děti, se v současnosti objevují v nebývalé míře. Statistiky vykazují stoupající křivku rozvodovosti, přičemž 80 % z těchto manželů vychovává děti. Ty připadnou po rozvodu matce. Otec nezřídka přichází o kontakt s nimi a o možnost podílet se na výchově svého dítěte. Tuto situaci se pokouší změnit novela zákona o rodině v návrhu poslance Pavla Staňka (ODS). Původní zákon stanovuje, že soud může navrhnout střídavou péči tehdy, jsou-li splněny zákonné podmínky a je-li to v zájmu dítěte. Staňkova úprava navrhuje použít institutu střídavé péče vždy. Posunuje se zkrátka od „může“ k „musí“. Pokud tak soud neučiní, měl by své rozhodnutí zdůvodnit.
[ Rovné příležitosti do firem] - To, že dodnes za produktivní práci označujeme pouze činnost, při které vzniká nadhodnota, kterou je možné změnit v kapitál, případně zcizit, pochází od Karla Marxe. Lépe řečeno z jím převzatého a zpopularizovaného a do ideologie převedeného učení o nadhodnotě, kterou si přivlastňuje majitel polí, továren, strojů - majitel výrobních prostředků. Může jím být soukromník, nenáviděný kapitalista, nebo i stát.
[ Rovné příležitosti do firem] - Čím více se zaměřujeme na nutnost poskytování vysoce kvalitní péče, tím více se také i ve veřejném diskurzu musíme zaměřovat na ty, kteří a které tuto péči mají poskytovat. Obecně se zdůrazňují nejen kvality pečujících, ale také nároky, které by na ně měly být kladeny: vzdělání a odbornost, schopnost empatie, schopnost rychlého rozhodování, zodpovědnost, bezúhonnost, flexibilita a tak dále. Kvalitně a profesionálně poskytovat péči však není jen tak jednoduché.
[ Vypálené koťátko] - Chcete si dopoledne zajít na kávu a odpočinout si na chvíli od svých ratolestí? Tvůrčí kavárna Vypálené koťátko pořádá každou druhou středu dopolední divadelní představení pro děti. Začátek je v 10:00 a představení trvá většinou okolo jedné hodiny. Děti se samy zúčastňují vyprávění známých pohádek a tak nemají problém obejít se po celou dobu bez rodičů, kteří si mezitím mohou pochutnat na znamenité Fair trade kávě.
|
|
|
|