|
|
|
Začala jsem si vést svůj menstruační deník v roce 1998. Byl to vizuální deník znázorňující mandaly, které pojily mé sny s mým menstruačním cyklem. Byl určen pouze pro mé oči ... Ukázala jsem svou práci několika blízkým přátelům a jejich odezva mě podpořila k tomu, abych se o ni podělila se širším publikem.
Místopředseda vlády pro výzkum a vývoj, lidská práva a lidské zdroje Petr Mareš předložil dne 22. září na jednání vlády Návrh věcného záměru zákona o zajištění rovného zacházení a ochraně před diskriminací, který upravuje právo na rovné zacházení a ochranu před diskriminací z důvodu rasy nebo etnického původu, pohlaví, sexuální orientace, věku, zdravotního postižení, náboženství či víry, jazyka, politického aj. smýšlení, národnosti, členství nebo činnosti v politických stranách nebo politických hnutích, odborových organizacích a jiných sdruženích, sociálního původu, majetku, rodu, manželského a rodinného stavu, povinností k rodině nebo jiného postavení.
Tento měsíc menstruuji
Výstava „Tento měsíc menstruuji“, která byla vyhlášena na začátku letošního dubna výzvou k účasti autorů a autorek, se uskuteční v únoru 2004 v Gallery Art Factory na Václavském náměstí. Zahájena bude v úterý 3.února a potrvá do 29.února.
Paralelně s výstavou proběhne i diskusní kulatý stůl, performance, divadelní hra a další zajímavé související aktivity. Vybraní autoři a autorky představí své pohledy na téma představené Gender Studies, o.p.s. na fotografiích, kolážích, výtvarných projektech, instalacích i sochách…
Představujeme Vám leták Mýtus krásy, který vydala organizace Nesehnutí. Mýtus krásy je velmi rafinovaným způsobem, jak odebrat ženám síly, kterými by mohly disponovat, protože se navenek tváří jako prostředek k dosažení úspěchu. Krásné ženy vydělávají miliony, krásným ženám leží u nohou i nejsilnější muži. Mlčí se však o tom, že jde vlastně o zbraň slabých, kteří nemají mnoho alternativních způsobů, jak se prosadit. Krása se pak zpětně stává hlavním kritériem, podle kterého jsou hodnoceny všechny ženy, ať chtějí vyniknout v jakémkoli oboru. Mýtus krásy říká: kvalita zvaná “krása” objektivně a univerzálně existuje. Ženy ji musí chtít ztělesňovat a muži musí chtít vlastnit ženy, které ji ztělesňují. Snaha naplnit ideál od žen vyžaduje mnoho energie a odčerpává jejich fyzické i mentální síly.
V průběhu jara 2002 se téměř každý týden objevoval ve švédských médiích Sven-Axel Månsson, profesor v oboru sociální práce na univerzitě v Göteborgu, a trpělivě vysvětloval a obhajoval švédský zákon kriminalizující zákazníka v sexuálním obchodu. Sven-Axel Månsson prosazoval tento zákon celých dvacet let.
Gender Studies, o. p. s. si Vás dovoluje pozvat na přednášku Markéty Hanzalové-Náprstkové "Směj se dívko jsi-li chytrá: Minerva a cesta českých žen k univerzitnímu vzdělání", která se koná v rámci podzimního cyklu Úterky s gender na téma feminismy. Přednáška se koná v úterý 21. října 2003 od 18 hodin v prostorách knihovny Gender Studies, o. p. s. (Gorazdova 20, 120 00 Praha 2).
Kdyby napsala Květa Legátová Jozovu Hanuli a Želary podle scénáře Jarchovského k filmu Želary, rozhodně by se její knihy nedržely po tak dlouhou dobu a tak vysoko na žebříčcích prodejnosti, Státní cena za literaturu by byla nedosažitelnou metou. Jarchovský a Trojan zobrazují ve svém filmu průměrnou, očekávatelnou vesnici s průměrnou hrdinkou (kterou však alespoň oživuje herecké podání Ani Geislerové).
V Podgorici se mladá cizinka bez dokumentů a s viditelnými stopy násilí po celém těle obrátila o pomoc na policii. Odstartovala aféru, která ohrožuje pohodlná křesla vládnoucí a politické špičky Černé Hory.
Centrální katolická knihovna připravila výstavu k dosud opomíjenému tématu ženských řeholí za komunismu. Navazuje tím na konferenci pořádanou Českou křesťanskou akademií a Konferencí vyšších představených ženských řeholí v ČR z minulého týdne a je můstkem mezi očekávaným sborníkem vzpomínek a dokumentů k pronásledování sester.
Představujeme Vám knihu Jiřiny Šiklové "Deník staré paní", která vyšla v nakladatelství Kalich (Praha, 2003). Tu si můžete objednat prostřednictvím našeho internetového feministického knihkupectví. V roce 1986 vyšla kniha Deník staré paní, kterou napsala Jiřina Šiklová, jako autorka byla podepsána Nina Matulová, krycí jméno, které Jiřina Šiklová použila v době socialismu i pro další tituly. Dnes vyšla přepracovaná zaktualizovaná verze této knihy, kostra však zůstala stejná. Jedná se o fiktivní deník staré paní, která v něm řeší problémy svého stáří, vztahy s rodinou. Ve čtvrtek 30. října se v prostorách knihovny Gender Studies, o. p. s. (Gorazdova 20, Praha 2) koná čtení z této knihy. Číst bude K. Moučková.
|
|
|
|