- - -
-
- - Zpět na hlavní stránku - English
-
-
FEMINISMUS:CZ Gender Studies, o.p.s.
 
 
Feminismy Kultura Multikulturně Rodičovství Nasílí
Historie Média Rovné příležitosti Partnerské vztahy Zdraví a tělo
 
-
Informace -

Slovníček pojmů
Historie
Pro novináře

-
- -

Diskuse

 
- -

Kalendář akcí

 
Šovinistická bomba

Zpravodajství
z Econnectu

-
- -
- -
Ženské řehole za komunismu (1950-1989)

[ 15.10.2003, Historie ]

Centrální katolická knihovna připravila výstavu k dosud opomíjenému tématu ženských řeholí za komunismu. Navazuje tím na konferenci pořádanou Českou křesťanskou akademií a Konferencí vyšších představených ženských řeholí v ČR z minulého týdne a je můstkem mezi očekávaným sborníkem vzpomínek a dokumentů k pronásledování sester.

Návštěvníci uvidí vzácné dokumenty z řádových kronik a alb, rozsudky sester, tvorbu dokumentující internaci sester slovem i obrazem, dokonce i muzejní exponáty.
Řeholnice působící před rokem 1950 většinou ve školství nebo zdravotnictví byly nasazeny do lehkého průmyslu a nemocnic. Komunisté je soustředili do internačních táborů. v rámci akce K, zrušení klášterů, byla rozdrobena řádová společenství. Novicky byly propuštěny, starší řeholnice se převážely z místa na místo do různých domovů důchodců. Při častém stěhování vždy část starých žen zemřela ve stresu. Řeholnice byly podrobovány nekonečnému nátlaku politických školení, finančních odměn, církevních tajemníků i tajné policie. Představené byly záměrně odděleny od svých komunit. Řada pozoruhodných osobností byla vězněna. Vzpomínky i portréty akad. malířky Zdenky Landové jsou věnovány sestrám Cyrile Ječmínkové, Bohumile Langrové, Vojtěše Hasmandové, princezně Lobkowiczové a mnoha dalším.

Mezi vystavenými exponáty nalezneme i trpký humor, básně i písně karikující snahy komunistického režimu, např. : „Když jsem já šla na školení, přišla na mě dřímota…“ Sestry Dominika Řepová a Emilie Římánková zachytily život v internaci v kresbách či akvarelech. Výstavu oživují dobové fotografie i drobné odkazy na činnost před internací. Návštěvníci si mohou též prohlédnout vzácné originální plátno s dopisem z vězení od Cyrily Ječmínkové.

V roce 1950 bylo v Čechách asi 7 500 sester v polovině osmdesátých let již jen polovic. Mgr. Vlček, odborník na politické procesy s českými řeholemi, na konferenci k ženským řeholím vysoce vyzdvihl morální působení sester za komunismu. V archivech totiž nenalezl žádné řeholnice - konfidentky ani „mírové sestry“. I pro tuto věrnost a statečnost řeholnic si výstava zaslouží pozornost široké veřejnosti.
Své archivní dokumenty laskavě poskytly křížové sesty, voršilky, cyrilky, mariánky, anglické panny, dominikánky a boromejky.
Výstava potrvá od 8.10.2003 do 2.11.2003 denně od 9 do 17 hodin v Centrální katolické knihovně, Thákurova 3, Praha 6. Výstava byla finančně podpořena grantem Ministerstva kultury ČR.

Kontakt: novotna@ckk.cz, autorka výstavy
 
- Databaze
-

Knihovna
Knihkupectví

-

Ženské organizace

-

Studentské práce

-

Vyhledávač odkazů

- -
-

Dokumenty
a instituce

- -
- -
 

Podporují nás

- -
Hledej

- -
- -
 

Zpravodaj Rovné příležitosti do firem

- -

- -
- -
 

FacebookFacebook

- -

- -
- -
 

Na Feminismu.cz můžete poslouchat pořad Hovory na bělidle ČRo 6! (ve formátu mp3)

- -

- -
- -
 

Místa přátelská rodině
Místa přátelská rodině

- -

- -
- -
 

KATEDRA
genderových studií
FHS UK v Praze

Genderová studia FSS MU

Centrum Genderových studii FF UK

- -
-
   
Tento web spravuje Gender Studies o.p.s; © 2003; webhosting + webdesign + redakční a publikační systém TOOLKIT