|
|
|
K vytvoření unikátní autorské revue o životě žen po třicítce se spojilo pět výrazných ženských uměleckých osobností tvořících v Praze: Helene Kvint, Petra Moře Lustigová, Stefania Thors, Halka Třešňáková, Daniela Voráčková. Tato divadelní formace se nazývá Secondhand Women / Ženy z druhé ruky. Celý projekt vznikl na základě mnoha sociálních otázek, které jsou úzce spojeny se současným chápáním, předsudky, tendencemi i představami o identitě mladých žen ve společnosti. Představení „mezzo“ má premiéru 20. listopadu od 20:00 hodin v divadle Alfred ve dvoře, Další představení: 21., 24. – 28.11.
[ fs8brezna.ecn.cz] - Prohlášení z března 2002: Feministická skupina 8. března se staví proti snahám o legislativní zákaz umělého přerušení těhotenství a dalším diskriminačním aktivitám Hnutí pro život ČR (dále jen HPŽ ČR).
[ Romano Hangos] - Romská ženská skupina Manushe od svého založení v roce 2000 realizuje dlouhodobý projekt Edukace, sebevědomí, emancipace. Hlavním cílem je vzdělaná, nezávislá, emancipovaná a sebevědomá romská žena, schopná vyjádřit své potřeby a požadavky, bojovat za ně a zlepšit své životní podmínky.
[ idnes.cz] - 13.11.2003: V životě nejsou jen jednoduchá řešení a zákazy nic nevyřeší. Tento názor zastával ve sněmovně prezident lékařské komory David Rath. Vyslovil jej na odborném semináři k zákazu potratů, jímž tento týden odstartovala parlamentní debata o interrupcích.
[ Respekt] - Tak velký rozruch kolem jediné knihy Češi nepamatují. Politici mluví o zostuzení země, zástupci nevládních organizací obviňují autorku z podvodu, policie na ni chystá trestní oznámení a stínový ministr chce pohnat na kobereček německého ministra vnitra. To vše kvůli knize Děti šlapou chodník (Zpráva z česko-německé hranice), v níž německá autorka Cathrin Schauerová popsala české západní pohraničí jako místo, kde kvete dětská prostituce. Češi téměř jednohlasně nesouhlasí a chtějí po Schauerové důkazy. Každý, kdo ale někdy pohraničí v západních Sudetech navštívil, musí uznat, že to není zrovna výstavní skříň českého kapitalismu. Přesto nejde otázku, zda paní Schauerová nepřehání, jen tak beze všeho smést se stolu.
Šovinistická bomba tentokrát putuje k Václavu Klausovi ml., řediteli Prvního obnoveného reálného gymnázia v Praze, za jeho výrok v Reflexu č. 44, článku „Školství? Peněz dost, rozumu málo.“ Kritizuje v něm plýtvání penězi v českém školství: „Podporujeme stav, kdy - natvrdo řečeno - leckde učí žáky nějaká neschopná kráva v přepychové multimediální učebně, zatímco schopný kantor by dokázal nesrovnatelně víc s křídou a tabulí.“
[ idnes.cz] - 12.11.2003 - Z budovy parlamentu odcházely v úterý otřeseny i silné povahy. Spor o zákon, který by měl zakázat potraty, začal hrou na city. Nejprve se promítaly videonahrávky narozených a zohyzděných dětí, jimž těžká vada dovolila žít jen několik dní. To na obranu potratů. O něco později pak viděli účastníci semináře, jak vypadá zdeformované tělíčko lidského zárodku po potratu. To na podporu jejich zákazu. Bitva o interrupce se po několika letech opět rozhořela na půdě parlamentu.
[ infoservis.net] - První kroky za získání rovných práv pro ženy se odehrály zhruba v polovině 18. století. Úzce souvisí s Velkou francouzskou revolucí a s Deklarací práv ženy a občanky, kterou v roce 1791 sepsala Olympe de Gouges jako reakci na Deklaraci lidských práv. Deklarace, která obsahovala aspekty sociální, politické a ekonomické, se valného úspěchu nedočkala, ale stala se prvním impulsem tzv. 1. vlny feminismu, která měla za cíl především zavedení přístupu žen ke vzdělání a volebního práva pro ženy.
Již potřetí se koná 13. listopadu švýcarský Národní den dcer. Děvčata z 4.-9. tříd
doprovázejí v tento den svého otce nebo matku do zaměstnání. Široce podporovaná akce,
která je organizovaná Švýcarským úřadem pro rovnoprávnost a Úřadem pro
rovnost žen a mužů, se dostala za krátkou dobu do všeobecného podvědomí.
Friedrich-Ebert-Stiftung e.V., zastoupení v České republice a Gender Studies o.p.s. si Vás dovolují pozvat na konferenci „Žena a média“ konané pod záštitou paní poslankyně a předsedkyně Rady vlády pro rovné příležitosti žen a mužů Anny Čurdové. Konference se uskuteční v pondělí 24. listopadu 2003 od 9:30 do 16:00 v Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky Sněmovní 1, Praha 1, místnost č. 205. Přihlášku na konferenci získáte na adrese nadace Friedrich-Ebert-Stiftung nebo na tel. čísle 22494 8096 (22494 8088), kde také získáte podrobnější informace. Datum uzávěrky přihlášek je 20. listopadu 2003.
|
|
|
|