|
|
|
Ve Švýcarsku se konečně od 1.července 2005 začne všem ženám v zemi vyplácet mateřské pojištění a to po dobu 14 týdnu ve výši 80% platu s horním maximem 172 franků na den. Problematika specifického pojištění se táhne již celé dvacáté století. Protože země má jediné „přírodní bohatství“ ve vzdělaní a pracovní kvalifikaci občanů, musí být jejím prvotním zájmem toto podporovat. Ženy staví otázka plánováni mateřství a s tím související odpovídající pracovní zařazení před nejistotu, jak dvojitou zátěž do budoucna zvládat, pokud se vůbec nebudou muset vzdát vlastního přijmu. V politicky rozčleněné federaci zavádí Ženeva jako první (2001) kantonální pojištěni, které přiznává pracujícím matkám po dobu 16ti týdnů 80% platu. Švýcarský parlament přijal o dva roky později (2003) celý soubor nových sociálních zabezpečení k odhlasování, které obsahovaly i tak dlouho očekávanou sféru finančního kompenzace matek po porodu. To bylo předloženo k odhlasování v září 2004 a zúčastnilo se ho přes 54 % voličů s pozitivním výsledkem. A nyní se půl roku poté zavadí do praxe.
Na konci června vyšlo nové číslo časopisu A-kontra, které je pokračováním předchozího vydání zaměřeného na islám. Už to se letmo dotklo problematiky postavení žen v tomto náboženství. A protože je pohled na ženy v islámu velmi kontroverzní a důležitý rozhodla se mu redakce věnovat mnohem více. Úvodní článek Ženy v islámu se zabývá tradičním výkladem koránu, náboženskému fundamentalismu a jeho vztahu k ženám, ale také islámským feminismem a emancipačními aktivitámi v muslimských zemích. Neméně kontroverzním tématem, s kterým se potýká současná Evropa (především Německo a Francie), je nošení šátků. K aféře šátků se pro A-kontra vyjádřila jedna z členek francouzské Fédération anarchiste a Alice Dvorská v článku Zahalená tvář a zahalená mysl. Článek Ženy v revoluci: Na příkladu iránského povstání se zaměřuje na postavení žen v revolučních procesech. Nezmíněna nemohla zůstat ani problematika ženské obřízky.
[ Novinky.cz] - Na zásadách, kterými by se měla řídit česká důchodová reforma, se politici pokusí shodnout do konce letošního října. Každá z pětice parlamentních stran pověří vyjednáváním jednoho svého zástupce. Po páteční schůzce s představiteli koaličních a opozičních stran to řekl premiér Jiří Paroubek (ČSSD).
[ 15.7.2005, Martin Procházka, Právo ]
Gender Studies, o.p.s. ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu a za finanční podpory Ministerstva práce a sociálních věcí dnes vyhlašuje nový ročník Soutěže o nejlepší firmu s rovnými příležitostmi pro ženy a muže v ČR. Ročník 2005 je zaměřen na postavení žen v řídících pozicích.
Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy pořádá ve dnech 11. – 12. října 2005
odbornou konferenci na téma „Žena umělkyně na přelomu 19. a 20. století – Zdenka Braunerová“. Konference se koná u příležitosti otevření stálé expozice věnované životu a dílu Zdenky Braunerové, která je umístěna v zrekonstruovaném ateliéru umělkyně v Roztokách u Prahy. Na dvoudenním kolokviu zazní příspěvky více než třiceti našich předních historiků, historiků umění, etnologů a archivářů.
První senegalská ženská rapová skupina ALIF
Ve čtvrtek 14. července 2005 ve 20.00 vystoupí na Baráčnické rychtě (Tržiště 23/555, Praha 1) první senegalská ženská rapová skupina ALIF složená z Oumy N'Diaye, Minar Sall a Myriame Diallo. Jména skupiny v překladu znamené "osvobozující útok feministického dělostřelectva". ALIF staví na tradici afrického hip hopu, který si v Senegalu vydobyl významnou pozici. Svou hudbou se vyjadřují k tématům hrajícím důležitou roli ve společnostech afrických zemí a postavení žen - rapují o vynucených sňatcích i násilí na ženách. Díky tomu vzbuzují reakce pozitivní i odmítavé. Na hudební scéně si však již získaly respekt - koncertovaly například s Positive Black Soul, Xuman či Pee Froiss.
Čro 6, 12.7.2005, Hovory na bělidle, 19,30 až 20,00 hod
Živá rozhlasová debata o rovných příležitostech žen a mužů a věcech souvisejících. Tentokrát o formách práce přátelských rodině se socioložkou Alenou Křížkovou a také s Kateřinou Příhodovou z MPSV. Moderují Kateřina Krejčí a Jana Šmídová, poslední třetina pořadu je určena názorům a dotazům posluchaček a posluchačů.
Česká republika „slaví“ rok svého členství v Evropské unii. Ze strany Evropské komise je mimo jiné hodnocena i za kroky, jež učinila a dále podniká v oblasti prosazování rovnosti žen a mužů. České republice samé se však strukturované hodnocení prosazování rovných šancí příliš nedaří. De iure své povinnosti splnila v rámci přístupového procesu transpozicí více než desítky direktiv do českých zákonů, v reálném životě však významně pokulhává za dikcí zákona.
Obecně prospěšná společnost Gender Studies vydala publikaci Role rovných příležitostí pro ženy a muže v prosperitě podniku. Publikace vychází v rámci projektu EU Phare 2002 a za laskavé podpory firmy Zentiva, a. s. a Ministerstva průmyslu a obchodu ČR. Publikace se zabývá tématikou společenské odpovědnosti firem, vlivem zahraničních investic na rozvoj rovných příležitostí pro ženy a muže v podnikatelském sektoru v kontextu ČR a vztah podnikatelského a neziskového sektoru.
[ Elpida - internetový měsíčník pro seniory] - Zlatá linka 800 - 200 007 je bezplatná služba pro seniory, která nabízí informace z lékařské, psychologické, právní či sociální oblasti. Odborný personál Zlaté linky poskytuje služby od pondělí do pátku, a to vždy od 8.00 do 20.00 hodin. Volání na linku je zdarma a je plně anonymní. Zavolat může každý, nemusí se představovat, ani říkat odkud je. Všechno, co volající do telefonu sdělí, je bráno jako vysoce důvěrné a pečlivě se dbá na to, aby vše zůstalo mezi volajícím a pracovníkem linky. Linka je určena hlavně seniorům. A seniorem je pro pracovníky linky ten, kdo se jím cítí být. Toto vymezení však neznamená, že by na linku nemohl zavolat někdo mladší. Každému, kdo zavolá a pomoc linky potřebuje se jí v rámci možností pracovníka dostane.
|
|
|
|