|
|
|
[ Zpravodaj Rovné příležitosti do firem] - Firma Hewlett-Packard zvítězila v soutěži pařádané obecně prospěšnou společností Gender Studies v hlavní kategorii - nejlepší firma s rovnými příležitostmi pro ženy a muže v ČR - Ženy v řídících pozicích. Proč Hewlett-Packard podporuje rovnoměrné zastoupení žen a mužů v řídících pozicích, vysvětlila prokuristka firmy Denisa Bellinger: "Dlouhodobou konkurenční výhodou úspěšné společnosti je využití silných stránek obou pohlaví a neuchylovat se k jednomu či druhému extrému."
V pondělí 14. listopadu 2005 vyhlásila obecně prospěšná společnost Gender Studies na konferenci Ženy v řídících pozicích výsledky dalšího ročníku Soutěže o nejlepší firmu s rovnými příležitostmi pro ženy a muže v ČR. Ceny nejúspěšnějším firmám předali místopředseda vlády pro ekonomiku Martin Jahn a ředitelka Gender Studies, o.p.s. Alena Králíková. Letošní ročník soutěže byl organizován Gender Studies, o.p.s. ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR a za finanční podpory Ministerstva práce a sociálních věcí ČR.
[ Zpravodaj Rovné příležitosti do firem] - Vítězkou speciální ceny Gender Studies, o.p.s. v kategorii malé firmy se v soutěži o nejlepší firmu s rovnými příležitostmi pro ženy a muže v ČR stala jazyková agentura Channel Crossings. Firma poskytuje inovativní programy na podporu žen v řídících pozicích. Protože se jedná o vzdělávací agenturu, kde většinu zaměstnanců tvoří ženy - lektorky, usiluje firma Channel Crossings zároveň o zvýšení počtu mužů-zaměstnanců. Majitelka firmy Lenka Pavilková k tomu říká: "Rádi bychom dosáhli vyváženého poměru mužů a žen tak, aby byly zastoupeny různé názory a přístupy."
Ve čtvrtek mezi 17 a 19 hodinou proběhlo v krajském úřadu Středočeského kraje neformální diskusní fórum na téma „Zvýšení počtu žen v rozhodovacích pozicích“, kde se sešly, kromě KSČM, zástupkyně parlamentních i neparlamentních politických stran, aby si vyměnily zkušenosti s působením v politice. Kromě členek (a jednoho člena) ODS, ČSSD, KDU-ČSL, Evropských demokratů a strany Rovnost Šancí se jí účastnily i ženy z neziskových nevládních organizací a z akademické obce. Účastnice se v závěru setkání shodly na společném stanovisku...
Gender Studies, o.p.s. si vás dovoluje pozvat na další setkání v rámci cyklu Úterky s Gender - PODZIM 2005 Romské ženy v České republice v úterý 29. 11. 2005 v 18,00 hod na téma "Identita romských žen". Přednášet bude Helena Danielová - dokumentátorka Muzea romské kultury; kurátorka Fondu textilu a šperku, Božena Fílová - romská koordinátorka hl. města Prahy a Nikola Ludlová - studentka FF UK, obor Romistika.
Iniciativa pro kulturu ve spolupráci s Radou uměleckých obcí a dalšími profesními sdruženími v oblasti umění a kultury svolává manifestaci pod heslem „1% pro kulturu“.
Manifestace se sejde ve středu 23. listopadu 2005 ve 13.00 hodin na Malostranském náměstí před budovou HAMU. S ohledem na upozornění Magistrátu hl.m.Prahy, že jsou zakázána shromáždění v dosahu 100 m od místa jednání zákonodárných sborů, nebude průvod kolem budovy Poslanecké sněmovny k Senátu součástí manifestace.
Eva a Jan Švankmajerovi úzce spolupracovali, ale Švankmajer zdůrazňoval: „Eva má svůj samostatný umělecký program a pokud pracuje na mých filmech, je to pro ni „jen“ zakázková činnost.“ Loňská společná retrospektivní výstava Jídlo ve Valdštejnské jízdárně vyrážela dech i těm, kdo dílo Švankmajerových znali. Byly to dějiny boje imaginace a vtipu proti totalitě a životnímu stereotypu, a přitom výstavu přijímali s nadšením děti i odborníci. Tehdy se jeden kritik zmínil, že „obrazy Evy Švankmajerové zůstávají ve stínu Jana.“ Takový příměr je školní ukázkou sexismu („není tak dobrá jako její manžel a tím, kdo to posoudí, jsme my, muži“), ale hlavně sleduje nebezpečnou myšlenku, že v umění je jako ve fotbale někdo první a ostatní prohrávají.
Divadelní formaci Secondhand Women založilo pět nezávislých žen, performerek, ve věku 30 - 40let – Petra Moře Lustigová, matka, Daniela Voráčková, matka, Halka Třešňáková, matka, Stefania Thors, matka a Helene Kvint. Pocházejí ze tří zemí – ČR, Island a Dánsko. Začaly spolupracovat v roce 2003. Ve své práci respektují rozdílné divadelních zkušenosti a schopnosti, pokládají je naopak za výhodu. Secondhand women otevřeně pracují s gender tématy, o kterých se běžně nemluví. Zpracovávají „tabu“ témata o životě žen. Inspiraci berou především z vlastních životních zkušeností, mluví o svých osobních či intimních pocitech, zdůrazňují vážnost a důležitost. Zveme Vás na premiéru představení UŽ MUŽ a na pražskou derniéru představenéí MEZZO.
NESEHNUTÍ Brno, Liga lidských práv, o. s. Magdalenium a Amnesty International Brno si vás dovolují pozvat na soubor akcí „Všude dobře, doma... aneb Týden proti násilí na ženách“ v Brně 21. – 25. listopadu 2005. Program je rozdělena do tří částí podle dnů na projekci filmů o násilí na ženách doplněnou o zajímavé besedy a závěrečnou benefiční taneční after party, veřejnou diskusi o domácím násilí a vernisáž výstavy dětských výtvarných prací a informační stánek a pouliční divadlo.
proFem o.p.s. a Gender studies o.p.s. Vás srdečně zvou v úterý, 22.listopadu, 18 hodin v prostorách knihovny Gender Studies se Sašou Lienau a Miluš Kotišovou na na předvánoční prezentaci knihy Mírotvorkyně. Jedenáct portrétů žen z celosvětového mírového hnutí německé autorky a novinářky Ute Scheub. Kniha vyšla v proFem o.p.s. proFem ji dlouho připravovala a některé z portrétů byly průběžně při vzniku publikovány v českém jazyce na webových stránkách proFem.
|
|
|
|