|
|
|
[ Zpravodaj Rovné příležitosti do firem] - O tom, že ženy v top managementu přinášejí firmě zisk, už jsem ve zpravodaji psala. Toto téma nechci ale jen tak opustit, proto vám představím blíže studii americké společnosti Catalyst. Studie se jmenuje "Spojení korporační výkonnosti a genderové diverzity" a ukazuje, jak genderová diverzita ve firmách souvisí se ziskovostí firmy. Studie je zaměřena převážně na ženy v řídících pozicích.
[ Zpravodaj Rovné příležitosti do firem] - Manuál s názvem "Quality Work in Gender Equality" (Kvalitní práce v genderové rovnosti) vznikla v rámci programu "Gender Equality, Profitability and Health" (Genderová rovnost, ziskovost a zdraví) ve Švédsku. Jednou ze zásadních myšlenek tohoto programu je snaha ukázat zaměstnavatelům, že podpora rovných příležitostí přispívá ke zvýšení kvality a konkurenceschopnosti.
[ Zpravodaj Rovné příležitosti do firem] - Ve čtvrtek 20. dubna uspořádala Gender Studies, o.p.s. v Městské knihovně konferenci s názvem "Genderové aspekty společenské zodpovědnosti firem aneb Kde jsme a kde bychom chtěli/-y být?". Ta předchází vyhlášení dalšího ročníku Soutěže o nejlepší firmu s rovnými příležitostmi pro ženy a muže v České republice, který je letos poprvé realizován za podpory Citigroup Foundation a s iniciativou Citibank a.s.
Úvodní slovo na konferenci měl Milan Ruttner, ředitel lidských zdrojů Citibank, a.s., který mj. zdůraznil pozitivní význam spolupráce banky s neziskovou organizací na tématu v současnosti tak klíčovém jako jsou rovné příležitosti žen a mužů. I proto jsme jej požádali o rozhovor shrnující politiku Citibank v této oblasti.
Gender Studies, o.p.s. ve spolupráci s partnerskými organizacemi vás zve na seminář "Vyplatí se zavádět rovné příležitosti ve firmách?" Můžete jej navštívit 4.5. v Hradci Králové, 11.5. v Brně nebo 25.5. v Praze. Setkání je realizováno v rámci projektu Půl na půl, podrobné informace naleznete na http://www.rovneprilezitosti.cz. Hlavním cílem projektu je snižování nerovností mezi muži a ženami na trhu práce v ČR a rozvoj inovativních řešení této problematiky.
[ Zpravodaj Rovné příležitosti do firem] - Perspektiva zákazníků/ic. Péče o lidský kapitál. Udržení schopných zaměstnaných. Moderní pobídkové systémy. Snížení rizik. To jsou důvody, proč se firmám i celé společnosti vyplatí dbát o zavedení rovnosti odměňování žen a mužů.
[ Zpravodaj Rovné příležitosti do firem] - V rámci projektu Půl na půl: rovné příležitosti žen a mužů se také věnujeme problematice zavádění rovných příležitostí do firem. Usilujeme o to, aby zaměstnavatelé měli dostatečné informace o tom, proč je důležité programy rovnosti sestavit a snažíme se nabídnout základní informace, jak postupovat. V současné době připravujeme sborník textů věnovaný analýze nákladů a zisků uplatňování rovných příležitostí žen a mužů. Cílem je představit téma rovných šancí jako výzvu pro zaměstnavatele ke zkvalitnění práce s lidskými zdroji, která povede ke zvýšení konkurenceschopnosti.
[ Zpravodaj Rovné příležitosti do firem] - Prezidentem vetovaný návrh zákona o nemocenském pojištění byl v úterý 25.4. schválen poslaneckou sněmovnou. Zákon nahradí dosud platný zákon č. 54/1956 Sb. o nemocenském pojištění zaměstnanců. Gender Studies, o.p.s. považuje zákon za problematický vzhledem ke konceptu proplácení nemocenské zaměstnavatelem, obsahuje nicméně dvě opatření, která považujeme za zásadně pozitivní krok směrem k odstranění diskriminace žen na trhu práce. Jedná se o umožnění střídání v čerpání tzv. ošetřovného a o novou úpravu čerpání peněžité pomoci v mateřství, která tuto pomoc rozšiřuje i na otce. Tato opatření jsou pro rozvoj rovných příležitostí žen a mužů ve společnosti natolik zásadní, že považujeme za nutné na ně upozornit.
Dovolujeme si Vám nabídnout účast ve svého druhu výjimečném výzkumu pořádaném obecně prospěšnou společností Gender Studies, se sídlem v Praze, ve spolupráci s agenturou SC&C, v rámci projektu "O rovnosti s firmami", který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. Naším cílem je zmapovat situaci rovných příležitostí žen a mužů v českých podnicích na území Prahy. Rádi bychom navázali spolupráci s osobami pracujícími v oblasti personálního řízení a top managementu, které by byly ochotné zúčastnit se výzkumu a podělit se o své zkušenosti v dané oblasti.
[ Zpravodaj Rovné příležitosti do firem] - Společnost PricewaterhouseCoopers se v loňském roce umístila na třetím až čtvrtém místě v Soutěži o nejlepší firmu s rovnými příležitostmi v ČR. Letos v březnu schválila tato firma novou strategii společenské odpovědnosti, jejíž součástí jsou i rovné příležitosti pro ženy a muže.
Mateřská PwC vydala publikaci Globální trendy v řízení lidských zdrojů, ve které se zabývá také vzájemným vztahem mezi produktivitou společnosti a rovnováhou zaměstnanců/-kyň mezi pracovním a osobním životem. Touto otázkou se bude zabývat také česká studie HR Controlling 2006, která vyjde v červenci tohoto roku.
Ivana Machková, HR manažerka společnosti PwC, vystoupila na konferenci "Genderové aspekty společenské odpovědnosti firem aneb Kde jsme a kde bychom chtěli/-y být?". Zde jsme se jí zeptali na několik otázek týkajících se strategie rovných příležitostí ve firmě PricewaterhouseCoopers.
[ Zpravodaj Rovné příležitosti do firem] - Výzkumné šetření je součástí partnerského projektu "Půl na půl - rovné příležitosti pro ženy a muže". Tento program se zaměřuje na boj s diskriminací na trhu práce a podporu znevýhodněných sociálních skupin při začleňování do pracovního života. Projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem EU a státním rozpočtem České republiky.
|
|
|
|