 |
|
 |
[ Rovné příležitosti do firem] - Na stránkách zpravodaje jsme vás již několikrát informovali o průběhu projektu Podpora rovných příležitostí a slaďování pracovního a rodinného života na Krajském úřadě Královéhradeckého kraje. Nyní projekt spěje k závěru a jeho výsledkem jsou mimo jiné dokumenty Plán podpory rovných příležitostí a slaďování pracovního a rodinného života Krajského úřadu Královéhradeckého kraje, Metodika pro odchod a návrat osob z mateřské a/nebo rodičovské dovolené (MD/RD) a pravidla pro komunikaci a možnosti pracovní aktivity v průběhu MD/RD a Metodika / argumentační báze pro zavedení vybraných flexibilních forem práce do praxe Krajského úřadu Královéhradeckého kraje, které v tomto článku představujeme. 
[ Rovné příležitosti do firem] - Funkci sekretariátu Rady vlády pro rovné příležitosti žen a mužů (dále jako „sekretariát Rady“) plní referát rovných příležitostí žen a mužů Ministerstva práce a sociálních věcí. Sekretariát Rady byl ke dni 1. prosince 2011 převeden z Úřadu vlády ČR na Ministerstvo práce a sociálních věcí. Kromě sekretariátu Rady a Rady vlády pro rovné příležitosti žen a mužů samotné (dále také jako „Rada“), byla předána také další agenda týkající se rovných příležitostí žen a mužů, včetně agendy vztahující se k EU i k záležitostem mezinárodním. 
[ Rovné příležitosti do firem] - Co se týká obcí II. typu, v letošním, šestém ročníku soutěže Úřad roku „Půl na půl“ se zopakoval scénář z ročníku minulého. První pozici obhájilo již potřetí město Studénka, druhou obsadilo Jílové u Prahy, na třetí příčce se umístila Kdyně. 
[ Rovné příležitosti do firem] - Pouze 13 % zaměstnavatelů v České republice má nějaké plány ohledně udržení starších zaměstnanců a zaměstnankyň a 89 % zaměstnavatelů nemá žádnou strategii náboru lidí 50+. S ohledem na sílící demografický trend stárnutí populace a na právě probíhající důchodovou reformu je přitom téma starších pracovníků a pracovnic velmi aktuální. Navíc age management se netýká jenom tohoto segmentu pracovní síly. Ideálně se jedná o řízení věkové diverzity a mezigeneračních vztahů na pracovišti obecně. Do České republiky přichází letos poprvé s cílem podpořit kvalitní věkový management soutěž “Active Ageing Awards: All Generations at Work“ („Aktivní stárnutí: Všechny generace na pracovišti“). 
[ Rovné příležitosti do firem] - Ve firmách, institucích a organizacích pracují kromě mužů i ženy. Zvláštní objev? Ano, byl by aktuální tak před sto lety. Jenže: tuto skutečnost a její vliv na image žen ve veřejném prostoru pořád ještě v češtině podceňujeme. Stačí nahlédnout do internetu: „Poslanci jednají o změně právní formy občanského sdružení“, „Čeští vědci se dostali do prestižního časopisu Nature“, „Životy v Africe zachraňují i čeští lékaři“, „Starostové protestují“... Kolikrát jste si při těchto větách představili ženy? 
[ Rovné příležitosti do firem] - V kategorii obcí III. typu se ani letos téměř nic nezměnilo a opět vyhrál Úřad městské části Praha 18, na druhém místě v soutěži Úřad roku „Půl na půl“ – respekt k rovným příležitostem se také již tradičně umístil Magistrát města Mostu. Jediná změna nastala na místě třetím, které obsadil Magistrát města Brna. Následující řádky Vás stručně seznámí s aktivitami úřadů, které zaujaly při vyhodnocování soutěžních dotazníků odbornou porotu. 
[ Rovné příležitosti do firem] - Na počátku roku 2012 prošel Krajský úřad Jihomoravského kraje úspěšně genderovým auditem Rovné příležitosti a získal certifikát potvrzující, že se jedná o zaměstnavatele, který nediskriminuje a rovné šance svých zaměstnaných respektuje a podporuje. V následujícím článku představujeme inspirativní dobré praxe, které jsme v průběhu auditu identifikovali. 
[ Rovné příležitosti do firem] - Ani kategorie krajských úřadů nepřinesla v letošním ročníku soutěže o ocenění Úřad roku "Půl na půl" – respekt k rovným příležitostem převratné změny, na prvních třech místech se umístily stálice, od kterých se další úřady mohou inspirovat. 
[ Rovné příležitosti do firem] - Soutěže se od roku 2007 zúčastňuje v průměru okolo 80 úřadů samosprávy. Nejsoutěživější jsou bezesporu krajské úřady, kterým na prvních místech opravdu záleží a které jsou ve veřejné správě při prosazování rovnosti žen a mužů velmi aktivní. Zúčastňují se pravidelně všechny krajské úřady, kromě Olomouckého kraje. Velmi činné jsou také obce III. typu – to jsou většinou velká města nebo městské části velkých měst, a lze říci, že se přibližně ¾ z nich účastní opakovaně. I v kategorii obcí II. typu najdeme stálice soutěže, zatímco obce I. typu (to jsou ty nejmenší) se střídají a jen málo z nich svou účast opakuje. 
[ Rovné příležitosti do firem] - V Německu musí každé pracoviště veřejné správy s více než sto zaměstnanými ze zákona zřídit pozici zmocněnkyně pro rovné příležitosti, stát se jí může pouze žena. Tato pozice je zcela unikátní, a ačkoli funguje v rámci úřadu a patří do jeho organizační struktury, je zcela nezávislá jak na politickém vedení, tak i na hierarchické struktuře úřadu jako pracoviště – a v otázkách rovnosti žen a mužů má rozhodující slovo. Ines Fabisch, zmocněnkyně pro rovné příležitosti na okresním úřadě ve Zhořelci (Görlitz, Sasko), nám v rozhovoru popsala, co je náplní její práce a co jsou její největší výzvy. 
|
|
|
 |