|
|
|
[ Rovné příležitosti do firem] - Pavel Prior je jedním ze sedmi viceprezidentů Svazu průmyslu a dopravy České republiky. Jeho hlavní odpovědností jsou mezinárodní vztahy. Zastupuje zájmy českých zaměstnavatelů u Světové organizace zaměstnavatelů se sídlem v Ženevě, jež sdružuje zaměstnavatele a podnikatele z celého světa. České zájmy hájí také prostřednictvím organizace Businesseurope, která je hlasem evropského podnikání. S Pavlem Priorem jsem si povídala nejen o jeho mezinárodních aktivitách, ale také o postoji českých zaměstnavatelů k rozvoji zaměstnanců a zaměstnankyň a rovných příležitostech.
[ Knihovna GS] - Představujeme novinku v knihovně Gender studies. Ross, Robert J.S. Slaves to fashion : poverty and abuse in the new sweatshops. 1st ed. [s. l.] : The University of Michigan Press, 2004. 396 s. ISBN 0-472-10941-3. Knihu si lze vypůjčit v Gorazdově 20, út-pá od 12-18 hod. Více informací na knihovna@genderstudies.cz nebo 224 913 350.
[ Rovné příležitosti do firem] - Český systém mateřských a rodičovských dovolených je v Evropě raritou. Dvacet osm týdnů mateřské dovolené, rodičovská dovolená do tří let věku dítěte a čtvrtý rok pobírání rodičovského příspěvku výrazně převyšuje obvyklou délku mateřských a rodičovských dovolených v ostatních evropských zemích, zatímco výše dávek při mateřské dovolené patří k nejnižším. Nejčastější délka mateřské dovolené je 16 – 18 týdnů. Rodičovská dovolená však zřídka trvá déle než dva roky. Nadměrné přerušení pracovní aktivity žen, ale výrazně zhoršuje jejich „zaměstnatelnost“. Některé evropské systémy vytvářejí lepší podmínky pro participaci žen na trhu práce. Ty totiž, na rozdíl od českého systému, neodrazují ženy od pracovní aktivity.
[ Rovné příležitosti do firem] - Společenská odpovědnost firem (Corporate Social Responsibility - CSR) představuje způsob podnikání, kdy se firmy zaměřují nejen na ekonomická, ale rovněž na etická, enviromentální a sociální hlediska svého podnikání. CSR aktivity firem jsou dobrovolné a charakteristické tím, že jdou nad rámec zákonem daných povinností. Odpovědné firmy se tak z vlastní vůle rozhodují dělat i to, co není v daném právním rámci nezbytné, je však dlouhodobě prospěšné pro ně samotné, jejich zaměstnance a zákazníky, životní prostředí a společnost.
[ Rovné příležitosti do firem] - Pokud se na zaměstnance a zaměstnankyně podíváme z pohledu současných trendů konkurenčního managementu a znalostního managementu, zjistíme, že jsou zdrojem znalostí, které jsou konkurenční výhodou firem na trhu. Konkurenční prostředí na trzích je definováno přístupem k informacím a uměním dávat informace do souvislostí. Málokterá firma si ovšem uvědomuje, že většina potřebných informačních zdrojů nebo oborových znalostí jsou již zpracovány uvnitř firmy. Zdrojem těchto znalostí jsou sami zaměstnanci. Ke znalostem firmy je možné se dostat přes zaměstnanecké účty.
[ Rovné příležitosti do firem ] - "Podpora diverzity v pracovním prostředí napomáhá sdílení nových úhlů pohledu prostřednictvím zapojení rozmanitých nápadů, spoluvytváří pracovní podmínky založené na respektu a přijetí. To všechno má také přínos z obchodního hlediska." (International Personnel Management Association)
S pojmem diverzity management (nebo také řízení rozdílností) se v poslední době setkáváme stále častěji. Jedná se pouze o etický požadavek související s rovnými šancemi anebo je to přínosná stragie, která může napomoci i komerčním výsledkům firem? Argumenty pro širokou škálu přínosů managementu diverzity snesli přednášející na konferenci Diverzity management a Inkluze: Evropská řešení společných problémů.
[ Rovné příležitosti do firem] - Vícerychlostní mateřská a rodičovská dovolená, to je největší hit v oblasti rodinné politiky, se kterým přišel ministr práce a sociálních věcí, Petr Nečas. Jedná se o možnosti matek a otců čerpat vyšší částku kratší dobu nebo menší částku delší dobu. Pro slaďování pracovního a rodinného života je to zcela významným krokem. Vše by mělo být provázeno rozšířením péče o děti předškolního věku, především pak o ty nejmenší. Tedy vznikem jeslí či mikrojeslí, které v současné době téměř neexistují. Ostatně vládní prohlášení slibuje následující: "Vláda navrhne zavedení vícerychlostní flexibilní rodičovské a mateřské dovolené s degresivní platbou v průběhu let a s omezením do tří let věku dítěte, včetně podpory rozvoje služeb pro rodiny a péče o děti do tří let."
[ Rovné příležitosti do firem] - Klíčové téma konceptu rovných příležitostí - různé formy slaďování pracovního a rodinného života - zajímá zaměstnance i zaměstnavatele. Je pro obě strany uchopitelné: vyplatí se o něm informovat, nemusí být nutně finančně nákladné a jeho zavedení je přínosné zejména z pohledu loajality a flexibility. Navíc je ve své podstatě principem otevřeným ženám i mužům, a to nejen rodičům malých dětí, ale i starším osobám, které pečují o starší příbuzné.
Vzhledem k tomu, že inspiraci přinášejí - samozřejmě nejen v oblasti rovnosti příležitostí a diverzity - praktické zkušenosti, zeptali jsme se na ně tří žen. Všechny mají velkou výhodu: s konceptem rovných příležitostí nejen pracují, ale také jej žijí...
[ Rovné příležitosti do firem ] - S manželem založila telekomunikační firmu GiTy, zároveň vychovávali čtyři děti. Byla vyhlášena manažerkou roku v ČR (1995) a Vedoucí podnikatelkou světa (1999). Aktivně podporuje činnost Moravské asociace podnikatelek a manažerek a účastní se konferencí a seminářů analyzujících principy rovných příležitostí na trhu práce a v managementu. V současnosti je ve firmě GiTy je generální ředitelkou.
Řeč je o Olze Girstlové, do jejíhož života slaďování osobních, rodinných a pracovních aktivit rozhodně patří. Dokazuje to i fakt, že byla v prvním ročníku soutěže vyhlášené časopisem Prague Club Magazine zvolena Ženou roku 2005 v oblasti byznysu.
[ Rovné příležitosti do firem] - Slaďování rodinného a pracovního života je jedním ze žhavých témat současnosti, o které se zajímají zaměstnavatelé, politici i neziskové organizace pracující s těmi, jež jsou na trhu práce ohroženi diskriminací. Jednou z nich je i Síť mateřských center v České republice. Zaměřuje se především na rodiče na mateřské a rodičovské dovolené. Kromě volnočasových a vzdělávacích programů pro rodiče a děti, se zaměřuje také na usnadnění návratu žen a mužů na trh práce. Ke snadnějšímu návratu do pracovního života má napomoci projekt Společnost přátelská rodině, který nabízí bezplatné vzdělávání v oblasti informačních a komunikačních technologiích a podnikání, ale i ocenění pro firmy s programy vstřícnými k rodinám s dětmi. O tomto projektu a největších překážkách v uplatnění rodičů v zaměstnání jsem hovořila s Rut Kolínskou, zakladatelkou a prezidentkou Sítě MC v ČR, a Janou Fajtovou Krausovou, projektovou koordinátorkou.
|
|
|
|