|
|
|
[ Rovné příležitosti do firem ] - Genderová rovnost a produktivita mohou jít ruku v ruce v případě, že dojde k překonání přetrvávajících překážek. Upozorňuje tak výzkumná studie zpracovaná pro Komisi pro rovnost Silvií Walby z Univerzity v Lancasteru.Ze závěrů studie vyplývá, že genderová rovnost prostřednictvím vyššího zapojení žen v placeném zaměstnání přispívá vyšší kvantitou i kvalitou práce.
[ jaknaIT.cz] - Síť mateřských center v ČR, Gender Studies a webový portál jaknaIT.cz pro Vás připravily novinku. Na webové adrese
http://www.feminismus.cz/diskuse.shtml máte možnost položit odbornicím a odborníkům otázky, které souvisejí s tématy vzdělávacích seminářů projektu Společnost přátelská rodině - informační a komunikační technologie, podnikání, podnikání po internetu a fundraising (strukturální fondy EU). Můžete zde také diskutovat s ostatními účastnicemi a účastníky vzdělávacích kurzů. Budou zodpovězeny pouze otázky, které se přímo dotýkají zmiňovaných témat.
[ Diskriminace] - Petice proti navržené novele zákona o azylu a zákona o pobytu cizinců.
My, níže podepsaní občané České republiky a cizinci žijící na jejím území, využíváme svého práva daného čl. 18 Listiny základních práv a svobod a žádáme zákonodárné sbory České republiky, aby nedopustily přijetí navrhovaného znění novely zákona o azylu a zákona o pobytu cizinců (sněmovní tisk 191).
Česká ženská lobby podporuje přijetí antidiskriminačního zákona jako funkčního a účinného nástroje v boji proti diskriminaci. Obává se ale, že antidiskriminační zákon v jeho současné podobě nebude účinnou obranou diskriminovaných skupin a jednotlivců. Obáváme se, aby přijetí současného návrhu nebylo pouze formálním gestem pro splnění našich závazků vůči EU a doporučujeme zákonodárcům/kyním vzít v potaz návrhy a připomínky ČŽL.
V loňském roce Gender Studies realizovalo průzkum genderové citlivosti u ředitelů krajských úřadů a provedlo analýzu výsledků tohoto průzkumu. Na základě nich pak vznikla myšlenka, aby byla vyhlášena obdoba prestižní Soutěže o nejlepší firmu s rovnými příležitostmi v České republice (Gender Studies ji letos v červnu vyhlašuje už čtvrtým rokem) a sice ocenění Úřad roku „Půl na půl“ – respekt k rovným příležitostem. Gender Studies si uvědomuje, že situaci je potřeba nejprve zmapovat a proto letos vyhlašuje nultý ročník soutěže ve spolupráci s Ministerstvem vnitra České republiky.
Místostarostka města Poděbrady, paní Jiřina Soukupová, a Gender Studies si Vás dovolují pozvat na setkání
"Nový Zákoník práce a antidiskriminační opatření" s právničkou Ivanou Spoustovou a genderovou expertskou Helenou Skálovou. Seminář se zaměří na tato témata: Diskriminace na pracovním trhu - úvod do problematiky, diskriminace z důvodu pohlaví a věku, diskriminace z důvodu mateřství a rodičovství, kompetence a povinnosti Úřadů práce a Inspektorátů práce pro ochranu před diskriminací a nápravu protiprávních jednání, Evropské právo – význam pro současnou českou právní praxi; směry budoucího vývoje.
Rok 2007 je Evropským rokem rovných příležitostí pro všechny. Jeho cílem je především zvýšit povědomí veřejnosti o antidiskriminační politice Evropské unie a právu na rovné příležitosti pro všechny, které vyplývají z oficiálních rozhodnutí Evropské komise.
Jednou z událostí tohoto roku, jejímž cílem je zvýšit povědomí o rovných šancích, je Týden rovných příležitostí v Poděbradech. Ten se uskuteční od pátku 25. května do neděle 3. června.
V loňském roce byl 19. června poprvé vyhlášen Den rovnosti žen a mužů. Letos jej opět oslavíme. Den rovnosti žen a mužů vyhlásil projekt Půl na půl – rovné příležitosti žen a mužů ve spolupráci s partnerskými projekty v Dánsku, Lotyšsku, Polsku, Rakousku a Španělsku. V letošním roce se přidaly další neziskové organizace a rozvojová partnerství sdružená v rámci projektů EU EQUAL.
[ Gender Studies, o.p.s.] - Dovolujeme si Vás pozvat na mezinárodní konferenci „Rovné příležitosti ve firemní praxi“ organizovanou Gender Studies, o.p.s. dne 19.6.2007 (10-15) v Clamm-Gallasově Paláci na Husove 20, Praha 1. Konference má za cíl obeznámit Vás se stavem rovných příležitostí (nejenom) pro ženy a muže ve firmách působících v České republice a zároveň Vás inspirovat příklady ze zahraničí. Budeme rádi, když přijmete toto pozvání do publika a svým hlasem přispějete k důležité debatě o tom, co a jak mohou firmy dělat pro podporu rovnosti na pracovištích a pracovním trhu.
|
|
|
|