|
|
|
[ Rovné příležitosti do firem] - Rovné příležitosti začínají náborem a výběrem budoucích zaměstnanců a zaměstnankyň. Podívejme se na součásti tohoto procesu a oblasti, které jsou z hlediska dodržování rovných příležitostí klíčové. Ve výběrovém řízení často hrají roli nejrůznější stereotypy. Na mnohé z nich poukázalo šetření mezi personálními agenturami kolektivu autorek vedených Drahomírou Fischlovou z Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí: „muži mají práci v hlavě, kariéra pro ně znamená mnohem víc než pro ženy obecně“, „muž dokáže být jakoby nad věcí, zatímco žena je tím pohlcená“.
[ Rovné příležitosti do firem] - Tohle místo mám v poslední době moc ráda. Jmenuje se Káva u modrého moře a nalézá se na pražském Žižkově. Jeden z důvodů, proč mám tuto kavárnu tak ráda, je fakt, který majitele asi netěší tolik jako mě – je tu vždy místo pro mě, mé dítě i naši případnou společnost. Když jsem šla jednou od kamarádky, která bydlí na Žižkově, k pověstnému tunelu spojujícímu Žižkov s Karlínem – který mimochodem vyvolává obavy dle mého soudu naprosto neoprávněně – narazila jsem na Kostnickém náměstí na novou rohovou kavárnu s příjemným názvem Káva u modrého moře...
Česká vláda se zavázala k prosazování rovných příležitostí prostřednictvím gender mainstreamingu: prioritní oblasti každoročně zveřejňuje v dokumentu Priority a postupy vlády při prosazování rovnosti žen a mužů. Praktická realizace opatření však naráží na mnohé bariéry, mj. i nedostatek relevantních informací a metodik vhodných postupů. Gender Studies proto nabízí akreditované kurzy zacílené přímo na veřejnou správu a klíčové údaje předkládá i v podobě publikace.
[ proFem] - proFem o.p.s. vyjadřuje – stejně jako některé neziskové organizace sdružené v České ženské lobby a v Koordoně – koalici neziskových organizací proti domácímu násilí - plnou podporu nové ředitelce Úřadu pro mezinárodní ochranu dětí v Brně Lence Pavlové. Jmenovaná byla vybrána na základě řádného výběrového řízení ministerstva práce a sociálních věcí.
Již od svého založení prosazuje Evropská unie zásadu rovného zacházení mezi ženami a muži s cílem odstranit stávající nerovnosti a podporovat rovné příležitosti v celém Evropském společenství. Výsledkem projektu „Rovnost šancí mužů a žen v Euroregionu Neisse-Nisa-Nysa“ je, že německo-polsko-český euroregion přijal tuto tematiku za svou s cílem zakotvit rovné příležitosti mužů a žen jako obecně platný ústřední princip a rozhodl se podporovat rovné postavení žen a mužů v rámci rozvoje regionu. Zveme vás na závěrečnou konferenci sítí v rámci projektu Evropské unie „Rovnost šancí mužů a žen v Euroregionu Neisse-Nisa-Nysa“.
V rámci cyklu přednášek Úterky s gender Vás srdečně zveme na přednášku Marty Kolářové na téma "Zapatistické ženy (a muži) Snaha o genderovou rovnost u mayských indiánů v Chiapasu". Přednáška Vás přenese do hor a džungle mexického státu Chiapas, kde se již 14 let odehrává sociální experiment, ve kterém emancipace žen hraje klíčovou roli. Zapatistické komunity mayských indiánů podporují politickou a veřejnou účast žen...
[ Žába na prameni] - Výzva pro odvážné a slušné lidi: Prožijte den v Žabím tiku a napište nám svoje postřehy. Feminismus je radikální názor, že i ženy jsou lidé. Nová žena ví, co chce a nestydí se za to, ví, že její cena neklesá s počtem neumytého nádobí a tvořit neznamená jenom rodit. Nová žena ví, že copyright na sebe má jen ona sama. Nový muž ví, že něco tady není fér a on to může pomoci změnit. Ví, že může mluvit o svých pocitech a otcovství je taky kariéra. Nový muž ví, že copyright na sebe má jen on sám. To si myslíme my a co si myslíte vy?
V rámci „Úterků s Gender“ knihovnu Gender Studies navštívila v listopadu 2007 Petra Hůlová a četla nám ze své (zatím) poslední knihy Umělohmotný třípokoj. Petře Hůlové se podařil nelehký úkol - svojí tvorbou už si vydobyla stabilní místo v českém literárním světem a byla párkrát za svoje tvořivé úsilí patřičně oceněna. V rozhovoru, který následuje, nám dala nahlédnout do své fascinující spisovatelské dílny.
Rozhovor s psycholožkou a rodinnou terapeutkou Šárkou Gjuričovou. O péči o děti do tří let si s ní povídala Michaela Marksová-Tominová. Přinášíme vám rozhovor z publikace Klíč k jeslím, kterou vydala obecně prospěšná společnost Gender Studies a která otvírá problematiku jeslí a dalších zařízení péče o děti do tří let v ČR (i zahraničí).
Ženy na Slovensku musia mať právo rozhodovať o svojom živote a o svojom tele rovnako ako ženy v Európskej únii a všetkých vyspelých demokratických krajinách. Za správnu cestu znižovania počtu interrupcií, hodnú vyspelej občianskej spoločnosti, považujeme osvetu, sexuálnu výchovu a objektívnu informovanosť najmä mladých ľudí, zvýšenie dostupnosti antikoncepcie a jej aspoň čiastočné hradenie zo zdravotného poistenia, zabezpečenie lepšej zdravotníckej starostlivosti a dôstojných podmienok v pôrodniciach a zdravotníckych zariadeniach a v neposlednom rade zlepšenie životných podmienok mladých rodín a rodičov s deťmi.
|
|
|
|