|
|
|
[ Sociologické večery] - V pondělí 23. března proběhne Sociologický večer s názvem Kdo potřebuje -ová? na téma přechylování ženských příjmení. Hostkou večera bude Dr. Jana Valdrová, PhD., genderová lingvistka z Jihočeské univerzity. Přednášející se bude věnovat aktuální otázce přechylování domácích a cizích příjmení. Kriticky přezkoumáme doporučení Ústavu pro jazyk český. Způsob zacházení s ženskými příjmeními postavíme do souvislostí s jazykovou kulturou.
Akce začíná v 18.30 v přednáškové místnosti 215 v budově Hollar, Fakulta sociálních věd, Smetanovo nábřeží 6, Praha 1.
Gender Studies, o.p.s. si Vás dovoluje pozvat na autorské čtení a diskuzní setkání, na kterém vystoupí Irena Brežná s četbou z knihy Na slepačích krídlach spojenou s diskuzí na téma ženského psaní. Akce se koná v úterý 24. března 2009 od 18hod v prostorách knihovny Gender Studies – Gorazdova 20, Praha 2. Německy píšící Slovenka Irena Brežná, známá také jako publicistka, se narodila roku 1950 v Bratislavě a dětství prožila v Trenčíně.
[ Nesehnutí Brno] - Ministerstvo práce a sociálních věcí netransparentním způsobem vyloučilo ze svého dotačního řízení „nepohodlnou“ organizaci. V rámci poskytování dotací v oblasti podpory rodiny pro rok 2009 byla na návrh poradce ministra práce a sociálních věcí Richarda Duřpekta bez uvedení důvodu vyřazena žádost o dotaci od sdružení NESEHNUTÍ na projekt „Jsem tátou rád“ prosazující aktivní otcovství. A to přesto, že projekt NESEHNUTÍ získal od ministerské hodnotící komise 85 bodů (ze sta možných) a měl tedy být dle pravidel ministerstva podpořen. K porušení dotačních pravidel ministerstva se doposud nevyjádřilo ani příslušné oddělení ministerstva, ani ministr Petr Nečas. V tyto dny ministerstvo také obdrží oficiální námitky proti výsledkům dotačního řízení.
Série tří přednášek spojených s následnými diskusemi, které konfrontují domácí umělce, intelektuály, politiky a ekonomy se základní otázkou: Co se s námi stalo za posledních dvacet „transformačních“ let od sametové revoluce? Politologické, ekonomické i historické analýzy dnes poměrně uceleně rekonstruují průběh transformačního období. Záběr a měřítko jejich zájmu postihuje především transformaci jako strukturální proměnu právního, politického systému, ekonomie, médií, apod.
Česká ženská lobby
Vás v rámci projektu Prosazování genderové
rovnosti v období předsednictví ČR v Evropské unii srdečně
zve na kulatý stůl k antidiskriminační legislativě, který organizuje a
garantuje Gender Studies, o.p.s. Hlavními tématy dvou
panelových diskuzí budou: genderové
aspekty antidiskriminační legislativy a
vícenásobná diskriminace. Kulatý stůl proběhne ve spolupráci se Zastoupením
Evropské komise v ČR 31. března
2009 od 10 do 14.00 v Evropském
domě v Praze, Jungmannova 24, Praha 1.
[ Česká ženská lobby] - Česká ženská lobby, platforma 21 ženských a genderových neziskových organizací, Vás vzhledem k obnovenému hlasování o antidiskriminačnímu zákonu vyzývá k jeho přijetí. Od května roku 2008, kdy antidiskriminační zákon vetoval prezident České republiky, nebyla Poslanecká sněmovna dosud schopná o vetu prezidenta rozhodnout. Tento stav je již neudržitelný.
Empirické výzkumy diváckých reakcí na hororový film jsou spíše sporadické a povětšinou nesplňují kritéria reprezentativnosti. Předpokládá se, že většinu publika hororových filmů tvoří mladí (dospívající) muži (zpravidla ve skupinách). Jako další typické složky se uvádějí smíšené páry (převážně mladšího věku), skupiny mladých žen a postarší samotářští muži zlověstného vzezření a chování. Uvedený předpoklad o „typickém složení“ publika hororových filmů je ovšem založen na sporadických pozorováních konzervativních kritiků hororového žánru (Twitchell, Ebert). Některé autorky uvádějí odlišné složení publika s převahou žen. (Vera Dika např. zmiňuje zastoupení až 55% žen.) Vedle zájmu o skladbu publika je privilegovaným předmětem empirického výzkumu i dopad násilí zobrazovaného v hororových filmech na (mužského) diváka. Zdrojem dat jsou většinou obecné výzkumy působení médií a mediálního násilí.
Jeden z hlavních dokumentů, které se na zasedání komise pro postavení žen vytvoří, jsou doporučení pro státy v oblasti podpory rovných práv žen a mužů. Ta jsou zaměřená konkrétně na téma celého setkání, letos tedy na Rovné sdílení odpovědnosti mezi ženami a muži, včetně oblasti poskytování péče v kontextu HIV/AIDS.
[ Karat Coalition] - Latest KARAT News for February 2009 from many central and eastern Europe gender organizations READ HERE. VESTA Association (BiH): preventing violence against adolescents, Gender Studies o.p.s (Czech Republic): for the Barcelona targets, Women’s Support Center (Kyrgyzstan): campaign on safe maternity, Felicitas (Serbia): new projects on the labor market, Association of Women Journalists (Russia): bridges across conflicts.
V úterý 10.3. po poledni se ředitelka Gender Studies Linda Sokačová ocitla uprostřed palby dotazů na téma feminismus, rodičovství, mindráky, gender, násilí, rovnost mezi muži a ženami. Odpovídala na otázky, z nichž mnohé byly velmi osobní. Nenechte si tento rozhovor ujít.
|
|
|
|