|
|
|
[ Rovné příležitosti do firem] - Po Václavu Havlovi se letošní nositelkou ocenění „Global Diversity Innovation Award“ stala žena – Beatrice Achaleke. Cena, jak napovídá její název, je udělována lidem, kteří každodenně pracují s diverzitou a zasazují se za její pozitivní vnímání. Achaleke je původem Kameruňanka, která dlouhá léta žije v Rakousku a bojuje za práva černých žen v Evropě. Achaleke se mockrát vyjádřila ve smyslu, že by si přála, a že bude bojovat za to, aby na diverzitu ve společnosti začalo být nahlíženo ne jako na překážku a problém, ale jako na šanci a příležitost.
[ Rovné příležitosti do firem] - Na světě je 40 milionů lidí se statutem uprchlíků/ uprchlic, z čehož zhruba 70% tvoří ženy a děti. Až půl milionu žen bylo znásilněno během genocidy ve Rwandě, na 200 000 v prozatím neukončeném konfliktu v Kongu, 50 000 v Bosně a Hercegovině v průběhu válek v bývalé Jugoslávii, přičemž násilí na ženách (např. jejich znásilňování) patří mezi válečné taktiky, kterými je „nepřítel“ pokořován a ničen. Podle odhadů až 10 000 dívek bojovalo v trvajícím konfliktu v Angole, až 30% ze 7000 dětských vojáků v Sierra Leone tvořily dívky. Velká část bojovnic je do válek zapojena nedobrovolně, přičemž je nucena k sexuálním vztahům s veliteli. Po ukončení konfliktů pak jsou tyto ženy jako nečisté odmítnuty i vlastními rodinami.
[ Rovné příležitosti do firem] - V již pátém ročníku soutěže Firma roku: Rovné příležitosti, kterou obecně prospěšná společnost Gender Studies oceňuje a motivuje zaměstnavatele v oblasti rovných příležitostí, byla udělena speciální cena firmě Olho Technik Czech – za opatření na slaďování práce a rodiny. Je zapotřebí si uvědomit, že téměř všechny každoročně přihlášené firmy nabízejí velmi zajímavé programy, kterými přispívají k rovnému postavení mužů a žen. Zároveň je však třeba mít na mysli, že se často jedná o firmy, které se profilují v oblastech bankovnictví, IT, telekomunikací – tedy v oblastech, ve kterých je asi obecně představitelnější zavádění work-life balance opatření (např. flexibilní formy práce, komunikace s rodiči na mateřské či rodičovské dovolené atd.).
[ Rovné příležitosti do firem] - Společnost IBM se tradičně objevuje mezi nejlepšími firmami s rovnými příležitostmi. IBM si je vědoma, že podniká v oboru, který je vnímán jako tradičně mužský a to se snaží změnit, v minulosti proto byla oceněna např. za projekt motivující dívky ke studiu IT oborů (Ženy do IT) nebo za náborovou kampaň, která jasně ukazuje, že nabízené pozice jsou otevřené i ženám. Letos byla společnost oceněna např. za rostoucí počet žen ve vedoucích funkcích a fungující ženskou síť, která využívá diskusní platformy k budování kariéry žen ve firmě.
[ Rovné příležitosti do firem] - Na začátku října získala společnost Provident Financial certifikát Audit „Rovné příležitosti“, který je zaměřen na hodnocení firem v oblasti rovných příležitostí a slaďování rodinného a pracovního života zaměstnanců a zaměstnankyň. „Společnost Provident Financial byla vždy aktivní v podpoře kulturní rozmanitosti a rovných příležitostí a proto jsme se rozhodli podstoupit tento audit. Výborný výsledek nám potvrdil, že téma rovných příležitostí v naší firmě není jen teorie. Audit vidíme jako perfektní příležitost pro ověření, zda náš přístup je správný a to, co děláme, má smysl. A jsme rádi, že můžeme posloužit jako příklad ostatním firmám,“ uvedl Ondřej Holoubek, tiskový mluvčí Provident Financial.
[ Rovné příležitosti do firem] - Program ČÁP podporující slaďování pracovního a rodinného života, komplexní systém řešení stížnosti klientů, klientek i zaměstnanců a zaměstnankyň České spořitelny a program Diversitas: to vše ocenili členové a členky poroty soutěže Firma roku: Rovné příležitosti. Svou pozici Česká spořitelna potvrdila také získáním certifikátu Audit „Rovné příležitosti“, který realizuje Gender Studies. Ocenění si na listopadové konferenci „Praskliny ve skleněném stropě“ převzal generální ředitel Gernot Mittendorfer spolu s manažerkou Elke Meier.
[ Rovné příležitosti do firem] - Když se řekne hypermarket, ne mnoha lidem se pravděpodobně vybaví propracované programy vztahující se k řízení lidských zdrojů. Sektor maloobchodních řetězců jistě má svá specifika a nezanedbatelné limity a bariéry, co se šířky prostoru k podpoře harmonizace pracovních a rodinných povinností zaměstnankyň a zaměstnanců týká. Nicméně, že i v této oblasti jde úspěšně realizovat kroky zaměřené například na rychlejší návrat rodičů do práce po mateřské a rodičovské dovolené či flexibilní nastavení pracovních směn, svědčí zkušenosti firmy Albert. Povídaly jsme si s Janou Dvořákovou a Veronikou Hrochovou-Špičkovou z HR oddělení.
[ Rovné příležitosti do firem] - Věda je často vnímána jako sféra objektivity a exaktnosti. Při bližším zkoumání však zjistíme, že má podobně jako jiné oblasti trhu práce svá genderová specifika a nerovnosti. O kritice vědy z perspektivy feministických teorií hovoří Hana Tenglerová, odborná pracovnice Národního kontaktního centra Ženy a věda.
[ Rovné příležitosti do firem] - Po roce 1989 se pro české ženy a muže změnila řada věcí a to jak v pozitivním, tak negativním smyslu. Objevila se celá řada nových fenoménů, mezi nimi např. nezaměstnanost. Raná devadesátá léta byla ve znamení vzniku nových hnutí a neziskových organizací – ekologických, občansko - právních i ženských, genderových či feministických. Mezi jejich zakladatelkami byly i významné ženské osobnosti z disidentského hnutí a ženy, které se s feminismem a hnutím za ženská práva setkaly v emigraci. Do české republiky přicházely i cizinky – hlavně Američanky, které měly na rozvoj ženského a genderového hnutí zásadní vliv a poskytly mu řadu nenahraditelných impulsů.
[ Stop znásilnění] - Persefona, o.s. a Gender Studies, o.p.s. pořádají 28. ledna 2010 kulatý stůl, který se bude věnovat tématu stávajícího systému péče o oběť znásilnění a jejímu postavení v trestním řízení.
|
|
|
|