|
|
|
[ Rovné příležitosti do firem] - V sousedním Polsku běží již několik let dvě soutěže oceňující firmy, které podporují zaměstnávání a podporu žen s malými dětmi. Jedna se jmenuje „Máma v práci“ a druhá „Firma přátelská matkám“. Zatímco ocenění „Firma přátelská matkám“ je iniciativou vydavatelství Agora, „Mámu v práci“ realizuje polská nadace Svatý Mikuláš v kooperaci s deníkem Rzeczpospolita a výzkumnou agenturou MillwardBrown.
Statistiky České republiky vykazují stoupající křivku rozvodovosti manželů. V 80 % se rozvádí páry, které mají děti. Ty jsou po rozvodu svěřeny do péče matky – mnohdy z důvodu, že se tak rodiče dohodnou ještě před rozvodem. Otec často přichází o kontakt a možnost podílet se na výchově svého dítěte. Střídavá péče je využívána minimálně (v roce 2009 se jednalo o 4 %, v roce 2010 o 5 %).
Letní škola na téma: Language, Social Roles, and Behavior: SECOND SUMMER SCHOOL of the Marie Curie Initial Training Network on Language, Gender and Cognition. Berlin June 15th - June 22st 2011. Nabídka volných míst pro vážné zájemce a zájemkyně o studia genderu a jazyka. Jednací řeč je angličtina. Na programu jsou témata a prezentace projektů doktorandek a doktorandů, zapojených do projektu Language - Cognition - Gender.
Genderová vyváženost a korektnost v mediálních produktech určených dětem je přinejmenším stejně důležitá jako v produktech pro dospělé. Nejsme zvyklí se na tyto obsahy dívat kritickou genderovou perspektivou, a tak často dochází k bagatelizaci významu genderově zaujatých obsahů pro formování dětské osobnosti. Tvorba pro děti bývá z hlediska zobrazování rolí pohlaví problematická. Pod záminkou zjednodušení kvůli snadnému pochopení ze strany dětského publika zde bývají skutečnosti podávány často jednostranně a schematicky.
[ Nadace Heinrich-Böll-Stiftung Praha] - Realizovali jste nebo plánujete umělecký či kulturní projekt, který se věnuje tématům klimatických změn nebo genderové nerovnosti? Pošlete nám (=nadaci Heinricha Bölla) stručný popis projektu s uvedením organizátora, data, místa konání a kontaktu. Pokud se Vaše instituce snaží přizpůsobit svůj provoz a strategii směrem k zelené nízkouhlíkové ekonomice a genderově vyváženému zastoupení žen a mužů ve svých řadách, budeme rádi, když nás budete o praxi Vaší instituce informovat. Rádi Váš projekt či organizaci pomůžeme propagovat, mimo jiné i v rámci publikace, kterou připravujeme jako součást projektu SurVivArt: Arts for the Right for a Good Life (Uměním za právo na kvalitní život).
„Dítě nikdy neodpustí rodičům rozvod, i když se tváří civilizovaně a chápavě.“ F. Koukolík Tyto smutné příběhy, v nichž hrají hlavní roli děti, se v současnosti objevují v nebývalé míře. Statistiky vykazují stoupající křivku rozvodovosti, přičemž 80 % z těchto manželů vychovává děti. Ty připadnou po rozvodu matce. Otec nezřídka přichází o kontakt s nimi a o možnost podílet se na výchově svého dítěte. Tuto situaci se pokouší změnit novela zákona o rodině v návrhu poslance Pavla Staňka (ODS). Původní zákon stanovuje, že soud může navrhnout střídavou péči tehdy, jsou-li splněny zákonné podmínky a je-li to v zájmu dítěte. Staňkova úprava navrhuje použít institutu střídavé péče vždy. Posunuje se zkrátka od „může“ k „musí“. Pokud tak soud neučiní, měl by své rozhodnutí zdůvodnit.
[ Centrum ProEquality při Otevřené společnosti, o.p.s.] - 1. ledna 2011 začala fungovat organizace UN Women, nová entita OSN na podporu práv žen a genderové rovnosti, která sdružila již existující čtyři agentury Spojených národů (UNIFEM, INSTRAW, DAW, OSAGI). Se zahájením činnosti UN Women se pro NNO i členské státy naskýtá vhodný moment určit její směřování tak, aby využila svůj potenciál a stala se efektivním nástrojem pro prosazování genderové rovnosti a ženských práv v praxi. Centrum ProEquality při Otevřené společnosti, o.p.s. ve spolupráci s Informačním centrem OSN v Praze připravilo v rámci prvních 100 dní UN Women odborný seminář, který poskytne příležitost pro pracovní setkání genderových a rozvojových NNO a zástupců a zástupkyň státních institucí a OSN.
Gender Studies, o.p.s si Vás dovoluje pozvat na mezinárodní seminář "Employers and Age Discrimination", který se uskuteční 6. dubna 2011 v Praze na Novotného lávce. Seminář si klade za cíl zmapovat podmínky lidí 50+ v mezinárodním kontextu a hledat možnosti bourání stereotypů spojených s věkem a nástroje pro boj s diskriminací na základě věku. Seminář se koná v projektu P.E.O.P.L.E., který je financován v rámci programu EU Leonardo da Vinci. Pracovním jazykem semináře je angličtina, pro české účastnice a účastníky je však možné zajistit na žádost tlumočení. Registrace zasílejte do pondělí 4. dubna na e-mailovou adresu linda.sokacova@genderstudies.cz.
[ PROUD] - PROUD – Platforma pro rovnoprávnost, uznání a diverzitu vyhlašuje veřejnou soutěž na vytvoření nového loga-značky. Soutěže se mohou zúčastnit právnické i fyzické osoby starší 18 let. Soutěžní návrhy je možné zasílat do 10. 4. 2011 včetně.
Vyhodnocení soutěže proběhne nejpozději do 20. 4. 2011.
[ 21.3.2011, ]
Technické obory. Dívky je nestudují. Nemohou? Rodiče jim to nedovolí? Lidé si dělají srandu, že to není nic pro holky? Ode všeho možná trochu. Jsou ale lidé, kteří to nechtějí nechat jen tak. A někoho to možná překvapí, ale nejsou to zrovna ony přehlížené dívky, které chtějí studovat IT, ale nemohou.
|
|
|
|