|
|
|
[ Gender Studies] - Den otců v ZOO
Oslavte s námi i letos Den otců v ZOO Praha. Den otců je v pražské ZOO stanoven na 2.8., v tento den má narozeniny samec emu hnědéno Taťulda. Toho lze považovat za symbol aktivní otcovské péče, protože je to právě on, kdo sedí téměř dva měsíce na vejcích a pečuje o mláďata i několik měsíců po vylíhnutí.
V tento den 2.8. 2011, v ZOO, již tradičně pořádáme soutěž "TATÍNKEM NA 30 MINUT. ZN. AKTIVNĚ".
Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR představilo návrhy na změny v
Zákoně o zaměstnanosti. Jednou z nich je i vázání pobírání podpory v
nezaměstnanosti po dvou měsících registrace na úřadu práce na
odpracování 20 hodin veřejných prací týdně. Gender Studies se v otevřeném dopise táže ministra Jaromíra Drábka, jak bude pro nezaměstnané matky a otce v této situaci zajištěna péče o jejich děti, když nemají jako nezaměstnaní nárok na zapsání dítěte do mateřské školky.
Z obsahu:
Udělat krok do prázdna - rozhovor s Terezou Stöcklovou
- Krize přede mnou, krize za mnou aneb Za vším hledej peníze, bohužel
- Mužská štafeta - Slepá ulička reforem
Ekonomická situace obětí domácího násilí v době krize -
Kolik stojí šaty ze Zary? Odvrácená tvář globální produkce a společenská odpovědnost firem
- Social Watch: Solidarita a péče jako laterantivní paradigma rozvoje
- Ekonomická krize včera a dnes a její vliv na genderové role
- Glosy Jany Valdrové - O mužské intiuici a mužských zbraních
- Na slovíčko... - Feministický ráj: Polsko
- České nevěsty na dobírku
- Ekonomika je jen nástroj. Cílem je změnit naše srdce a mysl
- Finanční krize a krize mužství
[ 15.7.2011, ]
Protestní průvod navazující na vlnu Slutwalks, které se uskutečnily v mnoha městech Kanady, USA, Evropy, na Novém Zélandu, v Asii a Africe. První slutwalk proběhl v Torontu jako reakce na doporučení policisty, který se vyjádřil ve smyslu "ženy by se neměly oblékat jako děvky, pokud se nechtějí stát oběťmi".Toto vyjádření vychází z mýtu, že sexuální násilí je záležitostí pudu a chtíče. Dává prostor ke zlehčování/omlouvání chování agresora a přesouvá vinu na oběť. Utvrzuje mylnou představu znásilnění jako aktu, který se děje v noci v temných uličkách a staví tím do nevýhodné pozice oběti sexuálních zločinů způsobených známou nebo blízkou osobu (až 80% ohlášených případů). Slutwalk vyjadřuje zásadní nesouhlas s přesouváním viny z agresora na oběť. Není přípustné, aby agresor byl jakkoli omlouván. Není přípustné, aby u oběti byly propírány její návyky, životní styl a toto bylo nadále stavěno do kontextu sexuálního napadení.
Nová publikace Tvrdošíjnost myšlenky: od feministické kriminologie k teorii genderu přináší českému publiku průřez celoživotní prací přední českoněmecké kriminoložky a teoretičky genderu profesorky Gerlindy Šmausové/Smaus formou vzájemné konfrontace jejích vlastních studií a kritické diskuse nad nimi v šesti oblastech: feminismus, trestní právo a abolicionismus; sociální kontrola; feministická kriminologie; kulturní androgynita; teorie genderu; gender a socialismus. Uvádí do našeho prostředí feministickou kritickou kriminologii, disciplínu, která dosud stála na okraji zájmu české odborné veřejnosti zabývající se genderovými studiemi. Zároveň na příkladu jedné vědecké biografie nastiňuje vývoj pojmů a přístupů ve feministické diskusi od poloviny 80. let do současnosti, přičemž reflektuje i vývoj genderové teorie a feministického myšlení u nás od roku 1989.
Vážené čtenářky, vážení čtenáři, se začátkem prázdnin je zde další číslo zpravodaje, tentokrát věnované tématu nerovnosti v odměňování žen a mužů. Z různých perspektiv zde mapujeme, co to vlastně genderový platový rozdíl je, jak je velký, co jej způsobuje a jak je možné efektivně pracovat na zmenšení jeho hodnoty. Doporučujeme například článek Václava Velčovského z ministerstva vnitra, které provedlo rozsáhlý výzkum zaměřený na srovnání platů z hlediska genderu ve státní správě. Bohužel značné nerovnosti v neprospěch žen existují, podle výsledků tohoto průzkumu, i v sektoru, kde jsou platy „tabulkové“ a na první pohled tam pro znevýhodnění na základě pohlaví není místo.
Transformace komunistických systémů v demokratickou a tržně-hospodářskou společnost přinesl též mj. návrat ke „tradiční rodině podle křesťanského vzoru“ – ovšem bez znalosti tržního hospodářství. Trh práce nebo nezaměstnanost byly neznámé pojmy a unavené matky mezi zaměstnáním, jeslemi a mateřskými školami uvítaly možnost být doma s dítětem tři až čtyři roky. Představa této koncepce se utvářela v kruzích konzervativních (za totality tvořící neformální společenství rodin), pro revoluci to byli oni, kteří formulovali koncepci rodinné politiky. Konzervativní politici: Kvapil, Benda a tzv. prorodinné organizace jesle zcela zavrhovali. A tento postoj přetrvává, musí se s tím počítat.
[ Rovné příležitosti do firem] - Flexibilní pracovní uspořádání zdaleka není hudbou budoucnosti, nereálným nastavením, které lze na tru práce uplatnit, ani konceptem přitažlivým výhradně pro matky s malými dětmi. Dokazuje to praxe větších i menších společností, které působí na českém trhu, stejně jako již dlouholeté zkušenosti ze zahraničí - třeba zemí jako Nizozemí, severské země nebo Německo.
[ Rovné příležitosti do firem] - Mezinárodní den rovnosti 19. června byl i letos příležitostí upozornit na přetrvávající nerovnost žen a mužů v různých oblastech života a společnosti. Osvětové i zábavné akce u příležitosti tohoto dne probíhali v různých městech České republiky, například v Brně, Praze, Poděbradech či Olomouci. Více se dozvíte z krátkých reportáží níže.
[ Rovné příležitosti do firem] - Ze samé povahy veřejného sektoru vyplývá, že odměňování jeho zaměstnanců a zaměstnankyň bude výrazně svázáno legislativními normami, a proto lze předpokládat, že rozdíly mezi platy žen a mužů na stejné pozici budou na základě transparentních pravidel eliminovány. V evropském měřítku je totiž právě veřejný sektor zdrojem příkladů dobré praxe a zářným vzorem inovativních personalistických opatření pro sektor soukromý. Poslední analýza lidských zdrojů v ústředních správních úřadech České republiky však odhalila, že mezi platy zaměstnankyň a zaměstnanců existují rozdíly v neprospěch žen.
|
|
|
|