|
|
|
[ Rozvojovka] - Za masivními protesty zemědělců proti geneticky modifikovaným potravinám v Evropě nebo Asii stojí velmi často jedna osoba – Vandana Shiva. Indická vědkyně celý život chrání a uchovává tradiční zemědělské plodiny, které podle ní nesmějí být patentovány. Tvrdí, že miliardovým populacím v boji proti hladu geneticky modifikované potraviny nepomohou. Vandana Shiva (nar. 1951) je indická ekoložka, feministka, vědkyně, expertka na biologickou bezpečnost, aktivistka, autorka řady knih a více než 300 odborných článků v různých časopisech. Vystudovala fyziku a získala doktorát na univerzitě v kanadském Ontariu.
Férové květiny
[ Ekumenická akademie] - Ekumenická akademie Praha a NESEHNUTÍ Brno vás zvou na diskusní setkání s aktivistkami ze Zimbabwe v rámci projektu “Fair Flowers – květiny pro lidská práva”. Bude se věnovat zejména pracovním a ekologickým podmínkám na květinových farmách a možnostem certifikace květinových farem v rámci certifikace “fair trade“, která zaručuje dodržování sociálních standardů a ochranu životního prostředí. Čajovna na Skleněné louce, Kounicova 23, Brno, 6. 2. 2010 v 17 hodin mebo Café Therapy, Školská 1267/30, Praha 1, 8. 2. 2010 v 16 hodin.
[ Rovné příležitosti do firem] - Hnutí DUHA prosazuje nový zákon, který závazně stanoví, jak bude Česká republika snižovat exhalace skleníkových plynů o 2 % ročně – krok po kroku, rok po roku. Rozhýbe tak investice do moderních zelených řešení, jako je zateplování domů, čistá energie, pohodlná veřejná doprava, místní potraviny nebo snadná recyklace. K Velké výzvě Hnutí Duha se připojuje také obecně prospěšná společnost Gender Studies. Výzvu podpořili také např. Václav Havel, Eva Hauserová, Jan Budaři, Simona Stašová, Petr Vachler, Nesehnutí, Greenpeace nebo Národní divadlo.
[ Ekologický právní servis] - Právníci GARDE z Ekologického právního servisu objevili v dotaznících pro uchazeče/ky o zaměstnání u některých hypermarketů otázky diskriminačního charakteru. Mezi nejčastější dotazy patří rodinný stav, počet a věk dětí, uvedení národnosti apod.
[ Bankwatch] - Studie "Boom Time Blues: Big oil's gender impacts in Azerbaijan, Georgia, and Sakhalin" nahlíží do vlivů ropovodu Baku-Tbilisi-Ceyhan a projektu Sakhalin II na těžbu ropy a zemního plynu na práva žen v Azerbajdžánu, Gruzii a na ruském ostrově Sachalin.
Čro 6, 22.2. 2005, Hovory na bělidle, 19,30 až 20,00 hod
Živá rozhlasová debata o rovných příležitostech žen a mužů a věcech souvisejících. Tentokrát se moderátorky Jana Šmídová a Kateřina Krejčí zamyslí spolu s hosty - spisovatelkou Evou Hauserovou a studentkou Fakulty humanitních studií Renatou Knotkovou - nad tím, proč některé z žen dávají přednost venkovu před městem a snaží se, spolu se svými blízkými, o naplnění zásad trvale udržitelného života.
Národní sekce evropského sdružení EUROSOLAR rozdala své každoroční sluneční ceny. Tu hlavní získala vnučka profesora Heyrovského Neela Winkelmann.
Posvátná místa neolitické Bohyně v Evropě
Gender Studies, o. p. s. Vás zve na přednášku s promítáním Monicy Sjöö Posvátná místa neolitické Bohyně v Evropě. Švédská malířka Monica Sjöö je inspirující osobností, známou světové scéně ekofeminismu a ženské spirituality jako aktivistka, vizionářská malířka a autorka několika knih zaměřených na téma Bohyně, z nichž nejvýznamnější je „The Great Cosmic Mother: Rediscovering the Religion of the Earth“ (spolu s Barbarou Mor). „Mé obrazy jsou inspirované poutěmi v keltských zemích, severní Evropě, ve španělské Andalusii, na Maltě a dalších místech, kde prastará civilizace Bohyně zanechala své stopy ve formě svatyň, kamenných chrámů, menhirů atp. Duchové posvátných míst ke mně promlouvají ve vizích a snech. Bohyně mnoha podob se v nás znovu probouzí a žádá vztah, úctu a zodpovědnost k Zemi, která nám dává život i ducha“. Monica pravidelně pořádá výstavy svých obrazů a přednášky s promítáním diapozitivů jak těchto posvátných míst a archeologických nálezů spojených se starou kulturou Bohyně, tak svých obrazů jimi inspirovanými. Pondělí 3. května 2004 od 18 hodin, Gender Studies, Gorazdova 20, Praha 2, 120 00. Místo si můžete rezervovat na : 2 24 91 56 66, gender.info@ecn.cz. Místa jsou rezervována do 18 hod.
[ Bloody Mary] - Menstruaci a s ní spojené hygienické potřeby stále zahaluje jakási clona složená z tabu a eufemismů, z frází o čistotě, bezpečí a diskrétnosti, které slýcháme v reklamách na vložky a tampony. A tak není divu, že v takovémto „klimatu“ výrobci menstruačních potřeb nespěchají s tím, aby nám sdělili, jakéže nepěkné dopady to mají jejich vychvalované produkty. Mým cílem je alespoň trochu tuto oponu strhnout. Jako ženy se ale s problémem neekologičnosti a škodlivosti vložek a tamponů nemůžeme vyrovnat tak, že je přestaneme používat – musíme nalézt šetrné alternativy.
[ Bloody Mary] - Vložka se skládá ze dvou částí –„kapsy“ na vložku a vlastního jádra vložky, což zvyšuje absorbční schopnost a urychluje praní a sušení (což je velmi důležité). Pomocí křidélek se dá připevnit na kalhotky. Flanelová spodní část drží vložku na svém místě. Tato vložka by měla vydržet 4 až 5 let, i když některým ženám prý vydržela až 8 let.
|
|
|
|