- - -
-
- - Zpět na hlavní stránku - English
-
-
FEMINISMUS:CZ Gender Studies, o.p.s.
 
 
Feminismy Kultura Multikulturně Rodičovství Nasílí
Historie Média Rovné příležitosti Partnerské vztahy Zdraví a tělo
 
-
Informace -

Slovníček pojmů
Historie
Pro novináře

-
- -

Diskuse

 
- -

Kalendář akcí

 
Šovinistická bomba

Zpravodajství
z Econnectu

-
- -
- -

Přinášíme čtenářské tipy pro děti i dospívající, které nezúží jejich pohled na svět na modrou, nebo růžovou, na tituly pro kluky, nebo pro holky. Barev je na světě mnohem víc, není třeba si žádnou z nich zakázat. Feministické smýšlení po přečtení nezaručujeme, ale širší rozhled slíbit určitě můžeme. Knihy vybírá a celou rubriku připravuje Kateřina Čopjaková, literární a komiksová kritička týdeníku Respekt a Radia Wave.

více
[ 31.8.2021, Kateřina Čopjaková, literární a komiksová kritička týdeníku Respekt a Radia Wave   ]

Slaďování osobního a pracovního života. Mantra pracovního trhu posledních let. Asi každý pokrokový zaměstnavatel už ví, že je to výhodné i pro něj, nikoli jen pro zaměstnané. Shodneme se ale, co přesně se pod termínem slaďování skrývá a komu je vlastně určeno? 

více
[ 31.8.2021, Klára Cozlová Čmolíková, Markéta Štěpánová, Gender Studies, o.p.s.   ]

Data z posledních měsíců, poznamenaných letním a očkovacím optimismem ohledně dalšího vývoje covidu (alespoň přes prázdniny), ukazují dvě protichůdné tendence: na jedné straně záměr zaměstnavatelů omezovat práci z domova a „nahnat“ lidi zpět do hal a kanceláří, na straně druhé neochota nemála zaměstnaných pracovat jen „v práci“ – tím spíše, když se ukázalo, že home office může být při respektování některých základních pravidel efektivním způsobem výkonu zaměstnání, alespoň v některých profesích. I to indikuje, že zaměstnavatelé budou nuceni se svými zaměstnanci a zaměstnankyněmi více komunikovat a hledat cestu k efektivnímu slaďování osobního a pracovního života, a ideálně dosažení spokojenosti obou stran. 

více
[ 31.8.2021, Josef Vošmik, Gender Studies, o.p.s. a Fakulta humanitních studií UK   ]

Projekt Ministerstva práce a sociálních věcí „Krajská rodinná politika“ vznikl s cílem zlepšit koordinaci celostátních a regionálních politik v oblasti podpory rodin. Ambicí projektu je podpořit aktéry a aktérky rodinné politiky ve vytváření a rozvoji přátelského prostředí pro rodiny s dětmi v České republice.

více
[ 31.8.2021, Jitka Chrtková, krajská poradkyně pro hlavní město Praha, projekt Krajská rodinná politika   ]

Tápete nad tím, nač máte v rámci slaďování právo? Jaké jsou povinnosti zaměstnavatele? Právní poradna GS funguje online (https://rovneprilezitosti.cz) i telefonicky každou středu a pátek od 9:00 do 11:00 na tel. čísle +420 777 910 942. Zde vám přinášíme dotazy, se kterými se na nás nejčastěji obracíte.

více
[ 31.8.2021, Natálie Panská, Gender Studies, o.p.s.   ]

Kdo má malé děti, ví, jak velmi moc se dá manipulovat s možností svobodné volby při jejich výchově. Trik je totiž v tom, že jim předkládám pouze iluzi svobodného výběru, protože je nechávám vybírat jen z toho, co jsem ochotna opravdu poskytnout. A také pouze něco, co jsem sama schopna nahlédnout – tj. vůbec vymyslet a jako volbu nastavit. A podobné to je i se slaďováním a možností volby v něm.

více
[ 31.8.2021, Klára Čmolíková Cozlová, Gender Studies, o.p.s.   ]

Poslední rok v pandemii zviditelnil ženy a jejich roli. Mnoho mužů si uvědomilo, co to znamená být ženou a mít na starosti péči o rodinu a slaďování s prací, realitu home-office s dětmi a jejich potřebami za zády. Téma slaďování soukromého a pracovního života se tak stalo tématem rodičů a už nejen žen.

více
[ 31.8.2021, Anna Kotková, Gender Studies, o.p.s.   ]

O veřejné správě a práci „na úřadech“ se dlouhá léta tradovalo, že platy sice nejsou vysoké, ale zato je to výborné prostředí pro maminky malých dětí, protože brzo v kanceláři skončí a mají klid. Podobně jako u některých obdobných mýtů a polopravd, které se o práci v české byrokracii tradují, ani toto tvrzení není tak zcela pravdivé, a zejména nereflektuje vývoj posledních 10 až 15 let.

více
[ 31.8.2021, Šárka Homfray, odborová právnička   ]

Petra Štogrová Jedličková, podniká v oboru finančního řízení a analýz, založila Nová média na FF UK a časopis o informační společnosti Ikaros. Dlouhodobě spolupracuje s Gender Studies, je předsedkyní správní rady a v červnu letošního roku neotřelým způsobem na dálku z chorvatského Trogiru moderovala konferenci u příležitosti udílení ocenění Firma roku: rovné příležitosti 2020. Kromě výčtu předchozích funkcí a profesí je totiž i profesionální instruktorkou jachtingu a matkou tří skvělých dětí. Je mi ctí mít ve svém životě tuto výjimečnou ženu, se kterou jsme diskutovaly o důsledcích pandemie covidu na pracovním trhu.

více
[ 31.8.2021, Helena Skálová, Gender Studies, o.p.s.   ]

Co se za tu dobu všechno proměnilo, z čeho novodobé české ženské hnutí vycházelo, kam spěje? Jak se vyvíjelo české feministické myšlení po roce 1989? Co všechno se zrodilo v neskutečně intelektuálně a aktivisticky nabitém prostředí koncentrovaném kolem osobností typu Jiřina Šiklová, Jana Hradilková, Máša Čermáková, Michaela Marksová a další?

více
[ 31.8.2021, Kateřina Jonášová, dramaturgyně, publicistka, redaktorka publikace Hnízdo feminismu a Pavla Frýdlová, dramaturgyně, scénáristka, autorka publikace Hnízdo feminismu   ]
Předchozí | 1 | .. | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | .. | 438 | Další
- Databaze
-

Knihovna
Knihkupectví

-

Ženské organizace

-

Studentské práce

-

Vyhledávač odkazů

- -
-

Dokumenty
a instituce

- -
- -
 

Podporují nás

- -
Hledej

- -
- -
 

Zpravodaj Rovné příležitosti do firem

- -

- -
- -
 

FacebookFacebook

- -

- -
- -
 

Na Feminismu.cz můžete poslouchat pořad Hovory na bělidle ČRo 6! (ve formátu mp3)

- -

- -
- -
 

Místa přátelská rodině
Místa přátelská rodině

- -

- -
- -
 

KATEDRA
genderových studií
FHS UK v Praze

Genderová studia FSS MU

Centrum Genderových studii FF UK

- -
-
   
Tento web spravuje Gender Studies o.p.s; © 2003; webhosting + webdesign + redakční a publikační systém TOOLKIT