 |
|
 |
Od malička nemám ráda maso, a tak pro mě nebyl problém stát se vegetariánkou. Od malička se mi dělá špatně v autě, tak pro mě nebyl problém se rozhodnout autem nejezdit, dokonce ho i vůbec nemít. Mám konkurenční výhodu v ekologicky udržitelném chování oproti většině lidí kolem mě. Dokonce jsme auto nekoupili ani když se nám narodily děti (a to se při jízdě v něm dělá špatně jen půlce rodiny). Jenže jak známo, planeta se nezachrání tím, že pár lidí se bude chovat na 100 % šetrně, ale tím, že hodně lidí ve svém chování změní alespoň něco. Jak tedy na to? A jak změnit svoje dopravní chování, když padáme do genderové pasti jako matky (rodiče), co se snaží stíhat milion věcí najednou, a auto nám v tom prostě pomáhá (nebo si to aspoň myslíme)?

[ 30.11.2023, Anna Kotková, Gender Studies, o.p.s. ]
V Galerii města Bratislavy právě probíhá výstava „Oslobodeny priestor“, která se snaží prolomit tradiční přístupy k plánování městského prostoru a otevřít diskuzi o genderové rovnosti. Odpovědi na otázky: „Kdo má vliv na plánování města?" a „Komu je město určeno?" se skrývají za záclonami, za nimiž nasloucháte příběhům československých architektek nebo odpočíváte v chill-out zóně s dětmi. Můžete o nich přemýšlet na polštářích a čtení o empatii, spravedlivých platech a potřebě naslouchat všem lidem na baldachýnech nad vaší hlavou.

[ 29.11.2023, Johana Jonáková, Gender Studies, o.p.s. ]
Srdečně vás zveme na další díl diskuzních večerů Úterky s Knihovnou Jiřiny Šiklové, tentokrát na téma dějin multikulturní Prahy a příběhů německy mluvících žen. Akci pořádáme ve spolupráci s Multikulturním centrem Praha.

Srdečně zveme na další díl diskuzních večerů v rámci cyklu Úterky s Knihovnou Jiřiny Šiklové, tentokrát na téma: Romské spisovatelky v historii a současnosti. 
[ Gender Studies, o.p.s.] - Jedním z našich hlavních témat je mocenská hierarchie a s ní spojené sexuální násilí na českých vysokých školách. Zároveň jsme členskou organizací České asociace orální historie (COHA), která se na valné hromadě 15. 9. 2023 rozhodla zavřít oči před případem sexuálního násilí. Miroslava Vaňka, jehož nevhodné chování etická komise UK vyhodnotila jako v rozporu s Etickým kodexem UK, a se kterým ze stejného důvodu byla rozvázána spolupráce v dalších vzdělávacích institucích, COHA nejenže nezbavila členství, ale zároveň rozhodla, že zůstane nadále jejím čestným předsedou. Na tomto rozhodnutí ovšem nic čestného neshledáváme a sdílíme proto své stanovisko.

[ Gender Studies, o.p.s.] - Srdečně zveme na konferenci k tématu genderově podmíněného násilí a kybernásilí. Součástí budou přednášky od odborníků a odbornic z celé ČR na tato témata a intersekcionální panelová diskuze. Také představíme projekt #NOTME a podělíme se o jeho výstupy.

[ Gender Studies, o.p.s.] - Samet na školách je vzdělávací projekt, který propojuje žactvo, studenstvo, vyučující a také neziskové organizace. Pořádá jej spolek Díky, že můžem spolu s Pamětí národa. A my přinášíme společně s ním na střední školy témata, která ve společnosti stále více rezonují a mají mít svůj prostor na školách.

I když podle statistických údajů genderový mzdový rozdíl v České republice meziročně pomalu klesá, pravdou je, že číslice 16,4 % (str. 25) není nic, čím bychom se mohli chlubit. Pro informaci, celoevropský průměr v tom samém období a dle toho samého zdroje byl 13 % (str. 25).

[ 15.8.2023, Nina Bosnićová, DZS ]
Jazyk není pouze neutrálním nástrojem mezilidské komunikace. Vytváří také mantinely pro naše myšlenky a společenský vývoj. O věcech, pro které nemáme slova, se velmi obtížně přemýšlí. Je jasné, že stejně jako se vyvíjí společnost, musí se vyvíjet i jazyk. Nespravedlnosti ve společnosti se odráží v jazykových nerovnostech. Sdílíme s vámi metodiku od genderové lingvistky a jazykové anarchistky Jany Valdrové, ve které najdete užitečné tipy, jak podpořit inkluzivitu jazyka.

[ 23.7.2023, ]
Na začátku byl nápad propojit jinak spíše izolované rodiče na mateřské a rodičovské, umožnit jim pravidelná setkávání, síťování, podporu a vzdělávání. A tak vzniklo pravidelné setkávání rodičů předškolkových dětí a jejich networking, kterému jsme začali říkat „kávičky”. Tato setkání jsme po dobu trvání projektu spoluorganizovali každý měsíc.

[ 29.6.2023, Anna Kotková, Gender Studies, o.p.s. ]
|
|
|
 |