|
|
|
[ Zpravodaj Rovné příležitosti do firem] - Na úterý 4. října 2005 připravilo České manažerské centrum (CMC - Graduate School of Business) konferenci "Women Leadership" (ženy ve vedoucím postavení), která se konala v České národní bance v Praze. Konferenční příspěvky deklarovaly, že v managementu firem chybí dostatek žen. Pořádání podobných konferencí proto může ženám dodat inspiraci ke kariérnímu postupu a ženy, které vysokých pozic dosáhly, si mohou předat své zkušenosti. Chvályhodnou iniciativou CMC je, že výtěžek z konference věnuje na boj proti rakovině prsu.
[ Zpravodaj Rovné příležitosti do firem] - "Naším úkolem je zjistit, jak v praxi probíhá slaďování rodinného a pracovního života," shrnuje spolupráci Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí (VÚPSV) na projektu Equal PhDr. Věra Kuchařová, CSc. "Legislativa zde již vytvořila podmínky pro rovnocennou účast obou rodičů na rodinném i profesním životě, ale v praxi stále existuje genderová diferenciace." Výzkumný ústav práce a sociálních věcí je prostřednictvím výzkumné pracovní skupiny Rodinná politika v koordinaci vedoucí PhDr. Věry Kuchařové, CSc. partnerskou organizací Gender Studies o.p.s. v projektu EQUAL: Role rovných příležitostí žen a mužů v prosperitě společnosti.
V pateční příloze Akademie LN vyšel článek týkající se ženských a mužských schopností s podtitulem „Školy respektují rovnost žen a mužů. Možná by si ale měly připustit jejich odlišnost“. Text je skvělou ukázkou rétorických strategií tzv. nového sexismu, tedy způsobu vyjadřování, které zdánlivě citlivě uvažuje o rodové problematice a vyhýbá se diskriminaci na základě pohlaví, současně však tuto diskriminaci více či méně skrytě uskutečňuje.
Na následujících řádcích máte možnost si přečíst zajímavý rozhovor s Monikou Ladmanovou z Nadace Open Society Fund, která se dlouhodobě zabývá podporou projektů zaměřených na rovnost příležitostí žen a mužů. „Nedokáži přesně říci, jak jsem k rovným příležitostem a jejich souvislostem dospěla – do velké míry jde o osobní vývoj. Velkou roli hrála i životní zkušenost. Když mi bylo 18 nebo 20, tak jsem o rovnosti žen a mužů nepřemýšlela. K tématu rovných příležitostí jsem se dostala po vystudování práv.“
proFem, o.p.s. již devátým rokem vydává Diář Slavné ženy střední Evropy, jehož prostřednictvím představuje řadu významných a zajímavých žen z našeho regionu. Diář obsahuje kromě toho adresy a kontakty na instituce a neziskové organizace, které pracují v oblasti rovných příležitostí žen a mužů, vysvětluje některé pojmy z genderové terminologie, seznamuje s novými organizacemi či projekty.
Gender Studies, o.p.s. otevřelo informační centrum se zaměřením na rovné příležitosti žen a mužů na trhu práce. Toto centrum je součástí projektu EU EQUAL „Role rovných příležitostí pro ženy a muže v prosperitě společnosti", který koordinuje Gender Studies,o.p.s.
Gender Studies, o.p.s. Vás srdečně zve na projekci dokumentárního filmu "Ženy na přelomu tisíciletí: Dagmar Pecková, Forte a piano", která se uskuteční v pondělí 31. října od 17:00 ve Velkém sále Městské knihovny v Praze za účasti režisérky Heleny Třeštíkové. Film je součást cyklu časosběrných filmů "Ženy na přelomu tisíciletí" právě režisérky Heleny Třeštíkové.
Z archivu Elišky Krásnohorské
V současné době se pracuje na digitalizaci archivu Elišky Krásnohorské a proto Vám přinášíme 2 ukázky. Nabízíme Vám k prohlédnutí původní dopis Elišky Krásnohorské z 19. října 1904, ve kterém píše o zklamání nad zápornou odpovědí pana Rockefellera na žádost Ženského výrobního spolku o peněžní podporu. (dopis: Str.1, str.2, str.3, str.4)
Také si můžete prohlédnout část dopisu Elišky Krásnohorské Karolíně Světlé ohledně libreta k Hubičce. (dopis)
Evropská kontaktní skupina v ČR (EKS) provádí v rámci projektu EQUAL „Role rovných příležitostí pro ženy a muže v prosperitě společnosti“, který koordinuje Gender Studies, o.p.s., výzkum zaměřený na neformální práci žen a práci z domova. Jeho cílem je zmapovat tuto dosud neznámou část pracovního trhu a zjistit, jaká je situace žen pracujících v tomto sektoru. Jaké mají pracovní podmínky, jaká je jejich právní ochrana (pokud vůbec nějakou mají), co je vedlo k výběru této práce, jakou v tom hraje roli diskriminace na pracovním trhu atd.
Gender Studies si vás dovoluje pozvat na další setkání v rámci cyklu Úterky s Gender PODZIM 2005 - Romské ženy v České republice. Přednáška na téma „Romské ženy ve společnosti“ za účasti Mgr. Jarmili Balážové se bude konat v úterý 1. 11. 2005 v 18,00 hod v knihovně Gender Studies.
|
|
|
|