|
|
|
V Pražské Špálově galerii probíhá retrospektivní výstava nedávno zemřelé malířky (viz nekrolog T. Brdečkové). Průřez celoživotní tvorbou jedné z nejoriginálnějších českých malířek, Evy Švankmajerové (1940 - 2005), představuje v kombinaci s deníkovými zápisy nejen její celé malířské a kresebné dílo, ale i jedinečný svět imaginace.
Rozhodnutím Městského soudu v Praze, které nabylo právní moci na konci ledna 2006, došlo ke výměně členek správní rady Gender Studies, o.p.s. Alenu Wagnerovou a Jiřinu Šiklovou, kterým skončila jejich funkční období daná zákonem a zároveň stanovami organizace, nahradily Miroslava Holubová, jedna ze zakladatelek organizace, a Bernadette Higgins, dlouhodobá příznivkyně Gender Studies, o.p.s. Třetí členkou je již druhým rokem Petra Hejnová, která dříve v Gender Studies, o.p.s. pracovala.
Podle statistik Evropské unie podstoupí průměrná rumunská žena nejméně tři interrupce. Rumunské organizace poskytující poradenství v oblasti antikoncepce dodávají, že skutečný počet interrupcí dokonce převyšuje čísla uvedená v oficiálních statistikách. Někteří lékaři říkají, že se ve své praxi setkali se ženami, které absolvovaly dvacet nebo třicet umělých přerušení těhotenství.
V minulých dnech se na Slovensku rozpadla vládní koalice. Jedním z důvodů byl i připravovaný podpis smlouvy s Vatikánem, která by měla upravit právo na používání tzv. výhrady svědomí. Po případné ratifikaci by se tato smlouva stala mezinárodní smlouvou o lidských právech.
Výhrada svědomí by měla lidem zajistit právo odmítnou činnosti, které jsou v rozporu s křesťanskými zásadami a jejich svědomím.
Již od pátku 20. ledna 2006 a potom každý pátek vždy od 16,30 do 18,30 hodin je Vám k dispozici telefonická právní poradna "Půl na půl" na telefonním čísle 224 913 350. Od 21. února 2006 bude poradna také každé úterý od 9,00 do 11,00 hodin a novinkou je mobilní telefonní číslo 774 913 350. Své otázky můžete také zasílat v průběhu celého týdne na e-mailovou adresu pravo@genderstudies.cz.
Gender a sociologie, Sociologický ústav AV ČR hledá studentky a studenty (nejlépe magisterského cyklu) sociologie, kteří/které by měli/y zájem podílet se na výzkumném projektu „Souvislosti proměn pracovního trhu a soukromého, rodinného a partnerského života v ČR“ řešeném v oddělení Gender & sociologie Sociologického ústavu AV ČR. Spolupráce bude spočívat v samostatném realizování jedné z deseti kvalitativních sond projektu.
[ 9.2.2006, Gender a sociologie, Sociologický ústav AV ČR ]
Představte si svobodnou devatenáctiletou Češku, jak navštívila jakýsi úřad v Německu, kde ji všichni automaticky oslovovali „paní“, což ji při jejím věku a rodinném stavu velmi překvapilo. Ještě více ji překvapilo, když jí přátelé vysvětlili, že v Německu už se oslovení „slečna“ nepoužívá, protože je považováno za diskriminující, nebo lépe řečeno hodnotu snižující. O deset let později má tato stále svobodná žena v České republice za sebou vysokoškolské vzdělání a zajímavou práci, pro jejíž výkon potřebuje určitou autoritu a důvěryhodnost. Ve chvíli, kdy ji při jednání s novým klientem asistentka osloví „slečno“, pocítí tato žena, že něco není v pořádku.
[ European Women’s Lobby] - Organizace sdružené v České ženské lobby, neformální platformě, která je členskou platformou European Women’s Lobby (www.womenlobby.org), zahájily v srpnu loňského roku projekt nazvaný „Mluvme o tom“. Jeho cílem je zvýšit informovanost odborné i laické veřejnosti o problematice prostituce a obchodu s lidmi v České republice a podnítit veřejnou diskusi na toto téma. V době zahájení projektu probíhalo v parlamentu ČR projednávání nového zákona o regulaci prostituce. Projektový tým se proto rozhodl uspořádat semináře, na kterých se mohli setkat a společně diskutovat představitelé neziskových organizací, poslanci a poslankyně Parlamentu ČR, zástupci médií a veřejnosti.
Konkrétní výstupy se začínají objevovat v projektu
občanského sdružení Šance pro společnost, jehož je Gender Studies, o.p.s.
partnerem (spolu s další organizací YALEPERRY - EU Projekt a.s.) a
proto stojí za to o něm na tomto místě informovat. Cílem projektu je aktivně podporovat princip rovnosti šancí žen a mužů při plnění
povinností v rodinném a pracovním životě, přispět k rozvolňování
předsudků vyplývajících z existujících stereotypních definic rolí
žen a mužů ve společnosti a zvýšit povědomí o rovných příležitostech
v České republice.
Právě vyšlo únorové číslo Zpravodaje Rovné příležitosti do firem. Toto číslo zpravodaje je zaměřeno na rovné příležitosti žen a mužů ve firmách poskytujících telekomunikační služby. Není to ovšem jediné téma, o kterém se ve zpravodaji dočtete. Nabízíme Vám rozhovor s Martinem Moelholmem, projektovým manažerem dánského projektu VACUUM, který je partnerským projektem projektu Půl na půl - rovné příležitosti žen a mužů, který koordinuje Gender Studies, o.p.s. Ano, všimli jste si dobře, náš EQUAL projekt má nové jméno, to staré bylo moc dlouhé.
|
|
|
|