|
|
|
[ o.s. Fórum 50%] - Po konečném sečtení hlasů z víkendových voleb se bohužel definitivně potvrdily pesimistické prognózy ohledně zastoupení žen v nové Poslanecké sněmovně, které organizace Fórum 50% zveřejnila na jaře. Počet poslankyň klesne ze současných 34 na 31, jejich podíl se tedy ze 17% sníží na 15,5%. Česká republika se tak umístí na 66. místě ve světovém žebříčku zemí z hlediska počtu žen v parlamentu, mezi Filipínami a Bangladéší.
Dovolujeme si Vás pozvat 27.6. od 18 hodin na přednášku Dariny Martykánové - Homosexuálové ve Španělsku, Cesta k rovným právům a společenskému uznání. Přednáška pojednává o historii hnutí gayů a lesbiček ve Španělsku. Nejprve se zaměří na perzekuci homosexuálů za Frankovy diktatury i na paradoxy homofobního diskurzu té doby.
Lehce chaotický undergroundový dokument, který v souvislosti s absolutní absencí autorských výstav českých umělkyň ve státní galerii rudolfinum poukazuje na různé modality moci: genderové stereotypy, architekturu pohlaví i na ideologickou politiku vedení galerie. Střih: Iveta Kratochvílová – Tavey Art Home Video, scénář, kamera, hudba a režie: Mirek Vodrážka.
V březnu 2006 uběhlo přesně sto let, kdy Finsko zavedlo volební právo pro ženy. Stalo se tak první evropskou zemí, která umožnila ženám nejen volit, ale také být voleny. V roce 1907 bylo v tamních parlamentních volbách do 200-členné sněmovny zvoleno 19 žen.
Mimořádné uzavření knihovny Gender Studies
Važené čtenářky/čtenáři, dne 7.6. 2006 bude knihovna GS z mimořádných technických důvodů uzavřena. Prosíme přijměte naši omluvu. Gender Studies Library will be closed for public on 7 June 2006. We apologize for any inconvenience.
[ ASPEKT in] - 23. mája 2006 česká kancelária Nadácie Friedricha Eberta zorganizovala v Prahe workshop Role a politické očekávání ženských organizací v rozšířené Evropě. Na podujatí autorky Alena Králíková a Linda Sokačová z Gender Studies, o.p.s., Praha predstavili štúdiu Ženské/genderové nevládní neziskové organizace v České republice. Prizvané hosťky Brigitte Triems ( Deutscher Frauenrat, Nemecko), Gisela Dütting (nezávislá konzultantka, Holandsko) a Ľubica Kobová ( Aspekt, Slovensko) v predpoludňajších príspevkoch a popoludňajšej panelovej diskusii ponúkli pohľady na prácu a situáciu ženských mimovládnych organizácií v ich krajinách.
[ Zpravodaj Rovné příležitosti do firem] - Nejistá a nevýhodná práce ukrytá za dveřmi domácností nebo flexibilita pro skloubení rodinného a profesního života?Evropská kontaktní skupina, o.s. (EKS) provedla v období od října 2005 do února 2006 pilotní kvalitativní výzkum, který se na práci z domova zaměřil. Výzkum byl realizován v rámci projektu Půl na půl - rovné příležitosti žen a mužů, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem EU a státním rozpočtem České republiky. Cílem výzkumu, jehož se účastnilo 17 žen, bylo získat především informace o formách práce z domova, pracovních podmínkách a dále motivaci a sociální situaci žen, které touto formou pracují.
[ Zpravodaj Rovné příležitosti do firem] - Dovolujeme si Vám nabídnout účast ve svého druhu výjimečném výzkumu pořádaném obecně prospěšnou společností Gender Studies, se sídlem v Praze, ve spolupráci s agenturou SC&C, v rámci projektu "O rovnosti s firmami", který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. N aším cílem je zmapovat situaci rovných příležitostí žen a mužů ve velkých českých podnicích (nad 100 zaměstnanců) na území Prahy. Rádi bychom navázali spolupráci s osobami pracujícími v oblasti personálního řízení a top managementu, které by byly ochotné zúčastnit se výzkumu a podělit se o své zkušenosti v dané oblasti.
[ Zpravodaj Rovné příležitosti do firem] - Ve čtvrtek 20. dubna pořádala Gender Studies, o.p.s. za finanční podpory Citigroup Foundation konferenci "Genderové aspekty společenské odpovědnosti firem aneb Kde jsme a kde bychom chtěli/-y být?" Konference předchází dalšímu kolu Soutěže o nejlepší firmu s rovnými příležitostmi, které bude vyhlášeno v červnu 2006.
Základními tématy byly genderové aspekty společenské odpovědnosti firem (SOF) spolu s postavením žen v řídících pozicích a možnostmi sladění osobního a pracovního života. Hlavními hosty byli Paulette R. Gerkovich z americké výzkumné agentury Catalyst a Neil Cockroft z oddělení "Diversity & Talent Management" firmy Citigroup.
[ Zpravodaj Rovné příležitosti do firem] - V souvislosti s bariérami znesnadňujícími ženám kariérní postup je známým pojmem skleněný strop, termín zavedený v roce 1984. Označuje situaci, kdy se ženám ve firemní hierarchii mnohdy podaří vystoupat do úrovně středního managementu, jejich postup však v jeden moment ustane jakoby nad hlavou měly "skleněný strop" - neviditelnou, ale přesto existující bariéru. V současnosti se však začíná mluvit o dalším fenoménu ohrožujícím úspěch žen ve vedoucích pozicích. Ani poté, co probourají skleněný strop zachovávající vysoké pozice pro muže, totiž nemají vyhráno: ocitají se na tzv. skleněném útesu.
|
|
|
|