|
|
|
V srpnu 2006 se v americkém New Yorku konalo zasedání Výboru CEDAW (Úmluva o odstranění všech forem diskriminace žen), kde zazněla také zpráva o postavení žen v České republice. Jedním z nejzávažnějších porušováním lidských práv žen v ČR jsou podle českých nevládních organizací nucené sterilizace romských žen z let 1970 – 1990.
I muži mají svá reprodukční práva – a samozřejmě i reprodukční problémy. Současný zdravotnický systém v ČR jim nabízí kvalitní technickou asistenci. Zaostává ale v tom, aby se cítili důstojně a rovnoprávně. Rozhovor s mužem, který v tomto směru získal osobní zkušenost, vynáší na světlo nejen profesní a organizační stereotypy, ale i jejich důsledky pro prožívání i jednání.
Díky finanční podpoře Slovak-Czech Women´s Fund si můžete v knihovně Gender Studies vypůjčit nové knihy o reprodukčních právech žen a mužů. Více informací o uvedených titulech získáte v on-line katalogu knih: http://www.feminismus.cz/knihovna.shtml.
Podobně jako Irsko, Malta či Polsko má i Portugalsko velmi restriktivní zákon o interrupcích. Ty jsou povolené pouze v případě, že těhotenství představuje velké riziko pro život ženy či její zdraví, pokud je plod poškozen nebo z důvodu znásilnění. Ale i v těchto případech často lékaři odmítají tento zákrok provést.
[ NEWW-Polska] - Liga polských rodin, krajně pravicová politická strana sjednocující řadu národně-katolických stran, v několika týdnech předloží návrh zákona na další restrikce v interrupčním zákonodárství. Podle Wojciecha Wierzjskiho, víceprezidenta Ligy polských rodin a bývalého člena Evropského parlamentu, by měla být interrupce ze zdravotních důvodů v případě ohrožení života těhotné ženy zakázána.
První mediální analýza přítomnosti žen a mužů ve zpravodajství vznikla v rámci projektu Gender Studies, o.p.s. „Ženy a média“; vypracovala ji výzkumná agentura InnoVatio z existujících dat za období leden 2002 – duben 2003. V letošním roce analýzu popisující prezentaci žen ve zpravodajských relacích českých televizí zpracovala společnost Media Tenor a poskytla ji Gender Studies ke zveřejnění.
[ Profem] - Pozvánka na oslavu 10. vydání jediného českého feministického diáře – “Slavné ženy střední Evropy”
která se koná v pondělí, 23.října, od 18 hodin v prostorách Goethe-Institutu, Masarykovo nábř. 32, 110 00 Praha.
Gender Studies a Heinrich Böll Stiftung Vás zve na workshop "Emancipace žen za socialismu a dnes". Akce se koná 6.11. 2006 v Českém centru v ryřížské ulici 31, Praha 1. Zahájení akce je v 9:30 hod., od 14 hod proběhne diskuse na téma: co se změnilo v postavení žen po listopadu 1989?, tržní hospodářství a emancipace...
[ Zpravodaj Rovné příležitosti do firem] - Tentokrát jsme se zaměřili na přístup k ICT (Information and Communication Technologies). Co je to ICT? V češtině znamenají informační a komunikační technologie nástroje a technologie, které používáme ke sdílení, distribuci a sběru informací a ke komunikaci mezi sebou prostřednictvím počítačů nebo počítačových sítí. Je obecně známo, že obor ICT má velmi nízké zastoupení žen a je spojen s mnoha stereotypy.
Gender Studies, o.p.s. vás zve na promítání filmu Olgy Sommerové Moje 20. století, které se bude konat 11.10. od 19.00 ve Velkém sále Městské knihovny Praze. Následující besedu s režisérkou bude moderovat filmová kritička Sylva Poláková. Film je portrétem tří žen, které prožily na vlastní kůži dramatické dějinné zvraty dvacátého století a vstoupily do století jedenadvacátého nikoli jako odpočívající penzistky, ale jako aktivní, myslící a cítící staré ženy.
|
|
|
|