- - -
-
- - Zpět na hlavní stránku - English
-
-
FEMINISMUS:CZ Gender Studies, o.p.s.
 
 
Feminismy Kultura Multikulturně Rodičovství Nasílí
Historie Média Rovné příležitosti Partnerské vztahy Zdraví a tělo
 
-
Informace -

Slovníček pojmů
Historie
Pro novináře

-
- -

Diskuse

 
- -

Kalendář akcí

 
Šovinistická bomba

Zpravodajství
z Econnectu

-
- -
- -
Portugalsko: restriktivní interrupční legislativa

[ 12.10.2006, Linda Sokačová Rodičovství > Reprodukční práva ]

Podobně jako Irsko, Malta či Polsko má i Portugalsko velmi restriktivní zákon o interrupcích. Ty jsou povolené pouze v případě, že těhotenství představuje velké riziko pro život ženy či její zdraví, pokud je plod poškozen nebo z důvodu znásilnění. Ale i v těchto případech často lékaři odmítají tento zákrok provést.

Portugalsko vykazuje nejvyšší míru těhotných –náctiletých v Evropě (25 těhotenství na 1000 – náctiletých). Ve školách se prakticky nevyučuje sexuální výchova, i když to portugalská legislativa vyžaduje, a plánování rodiny je stále nedostatečné. Služby týkající se plánování rodiny i antikoncepce na předpis jsou však zdarma.

Následky ilegálních interrupcí
V Portugalsku je ročně provedeno kolem 20 000 nelegálních potratů. Přibližně 5 000 žen každoročně navštíví nemocnici v důsledku podstoupení ilegální interrupce a asi 100 žen při těchto nelegálních zákrocích v posledních 20 letech zemřelo. (statistiky portugalského ministerstva zdravotnictví). Tato čísla ukazují, že žena v Portugalsku má stopadesátinásobně vyšší pravděpodobnost úmrtí při interrupci než např. žena v Holandsku.

Restriktivní portugalská legislativa také způsobuje, že Portugalky cestují za interrupcemi do Španělska. Tento způsob si však, podobně jako bezpečnou nelegální interrupci, mohou dovolit pouze ekonomicky solventní ženy.

Kriminalizace interrupcí v Portugalsku

Portugalská legislativa rovněž aktivně trestá doktory, sestry i ženy podstupující interrupce. Provedení potratu se souhlasem ženy je trestáno odnětím svobody až na tři roky. To samé platí pro ženu, která interrupci podstoupí. V roce 2001 bylo odsouzeno za podstoupení ilegální interrupce 17 žen a na 7,5 roku sestra, která interrupci provedla.

V roce 1997 prošel parlamentem zákon, který povoloval interrupci do 10 týdne, premiér se však rozhodl pro referendum, které se uskutečnilo v červnu 1998. Toho se zúčastnilo pouze 31,8 % oprávněných voličů, z nichž 50,5 % bylo proti interrupci na žádost ženy. Ačkoli je referendum platné až od účasti 50 % voličů, parlament se rozhodl nepřijmout nově navrhovaný zákon. V lednu 2004 různé organizace na podporu svobodné volby začaly volat po novém referendu. Na podporu svého požadavku sebraly 120 tisíc podpisů. Tehdejší premiér Jose Manuel Barroso však tento požadavek zamítl.

Podle www.womenonwaves.org zpracovala Linda Sokačová.
 
Související linky:
- Databaze
-

Knihovna
Knihkupectví

-

Ženské organizace

-

Studentské práce

-

Vyhledávač odkazů

- -
-

Dokumenty
a instituce

- -
- -
 

Podporují nás

- -
Hledej

- -
- -
 

Zpravodaj Rovné příležitosti do firem

- -

- -
- -
 

FacebookFacebook

- -

- -
- -
 

Na Feminismu.cz můžete poslouchat pořad Hovory na bělidle ČRo 6! (ve formátu mp3)

- -

- -
- -
 

Místa přátelská rodině
Místa přátelská rodině

- -

- -
- -
 

KATEDRA
genderových studií
FHS UK v Praze

Genderová studia FSS MU

Centrum Genderových studii FF UK

- -
-
   
Tento web spravuje Gender Studies o.p.s; © 2003; webhosting + webdesign + redakční a publikační systém TOOLKIT