- - -
-
- - Zpět na hlavní stránku - English
-
-
FEMINISMUS:CZ Gender Studies, o.p.s.
 
 
Feminismy Kultura Multikulturně Rodičovství Nasílí
Historie Média Rovné příležitosti Partnerské vztahy Zdraví a tělo
 
-
Informace -

Slovníček pojmů
Historie
Pro novináře

-
- -

Diskuse

 
- -

Kalendář akcí

 
Šovinistická bomba

Zpravodajství
z Econnectu

-
- -
- -

V tichosti, avšak s dobrým dopadem proběhl v prvním srpnovém týdnu v Praze souběžně s mainstreamovým festivalem Prague Pride alternativní festival Act*Pride. První ročník reagoval na dění v Polsku, tudíž nesl podtitul “Hledáme ideologii. Szukamy ideologii.”.

více
[ 31.8.2020, Kolektiv Act*Pride   ]

Hudba má silný genderový aspekt. Ať již mluvíme o obsahu, jeho tvůrkyních a tvůrcích nebo o hudebním průmyslu celkově, často narazíme na stereotypy, předsudky a sexismus. Knihovna Gender Studies pro vás připravila výběr tří knih, které se tomuto obsáhlému tématu věnují z různých úhlů pohledu.

více
[ 31.8.2020, Lucie Königsmarková, Gender Studies, o.p.s   ]
Tipy z knihovny
sdaha
[ 31.8.2020, Lucie Königsmarková, Gender Studies, o.p.s   ]
Opera bývá mnohdy asociována se snobismem a povrchností. „Jdeme na operu!“ Může to znít povýšenecky, jako by opera byla zosobněním vysokého, ne-li toho nejvyššího, umění. Jako by vyžadovala nějaké „vstupní předpoklady“ nebo speciální vzdělání k tomu, aby si ji člověk mohl užít. Omyl! Je to jen krásná muzika, pro niž je charakteristické spojení s určitou atypickou formou zpěvu, ale to je – nebo alespoň mělo by být – vše. Operu si přece může užít každý! Nebo ne? více
[ 31.8.2020, Josef Vošmik, Gender Studies, o.p.s. a Fakulta humanitních studií UK   ]
Bezplatná právní poradna zodpovídá dotazy na téma diskriminace v pracovně-právních vztazích z důvodu pohlaví, rodičovství či věku. K dispozici je na našich stránkách online prostor pro položení dotazu či můžete svůj dotaz formulovat přímo - ve středy a pátky v dopoledních hodinách 9:00 -11:00 telefonicky na čísle +420 777 910 942. více
[ 10.8.2020,   ]

Českou ženskou lobby, zastřešující organizaci téměř 40 ženskoprávních organizací, zastihl nouzový stav v každodenní rutině zlepšování podmínek žen ve společnosti. Jedná se o téma, ve kterém má náš stát obrovské rezervy. V době nouzového stavu kvůli COVID-19, se krize rovnosti žen a mužů projevila v plné šíři, ať již nárůstem násilí na ženách a dětech uzavřených doma či vytížeností zdravotních, sociálních a prodejních služeb, ve kterých je vedle nízkého ohodnocení i výrazně vyšší podíl žen než mužů.

více
[ 30.6.2020, Ivana Antalová, Česká ženská lobby   ]

Přinášíme čtenářské tipy pro děti i teenagery, které nezúží jejich pohled na svět na modrou, nebo růžovou, na tituly pro kluky, nebo pro holky. Barev je na světě mnohem víc, není třeba si žádnou z nich zakázat. Feministické smýšlení po přečtení nezaručujeme, ale širší rozhled slíbit určitě můžeme. Knihy vybírá a celou rubriku připravuje Kateřina Čopjaková, literární a komiksová kritička týdeníku Respekt a Radia Wave.

více
[ 30.6.2020, Kateřina Čopjaková, literární a komiksová kritička týdeníku Respekt a Rádia Wave   ]

Zamýšleli*y jste se nad tím, jak asi mohou celosvětovou pandemii v podobě onemocnění COVID-19 prožívat lidé identifikující se způsobem, který jejich země neuznává jako oficiálně možný? Pro mě osobně, jakožto pro nebinární trans osobu, je frustrující jít k lékaři*lékařce, který*která mě vůbec nezná, i když není světová pandemie. Vím moc dobře, že pro velké množství trans/nebinárních/queer osob je toto rovněž problematické a psychicky náročné.

více
[ 30.6.2020, Em Alex Lorca (27, they/them – trans nonbinary), student*ka gender studies UK, aktivist*ka a spoluzakladatel*ka projektu TakyTrans   ]

Podle Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí, který provedl na jaře 2019 sčítání osob bez domova, je v České republice bez stálé střechy nad hlavou zhruba 21 230 dospělých osob a 2 600 dětí. V důsledku koronakrize ještě přibyl počet lidí, kteří přišli o domov a ocitli se v nouzi. Většinu z dospělých osob bez přístřeší sice tvoří muži, ženy bez domova jsou ale v této situaci zranitelnější, dostávají se do ní z jiných důvodů a mají specifické potřeby. Právě jim nabízí podporu a pomoc nezisková organizace Jako doma, s jejíž pracovnicí Lenkou Vrbovou jsme o dopadu koronakrize na život na ulici hovořili.

více
[ 30.6.2020, Marie Mrvová, Gender Studies, o.p.s.   ]
I přes předchozí vypjaté období v souvislosti s korona-krizí jsme v Gender Studies zahájili tři nové projekty přinášející mimo jiné i nové aktivity. více
[ 30.6.2020, Klára Čmolíková Cozlová, Gender Studies o.p.s.   ]
Předchozí | 1 | 2 | 3 | 4 | .. | 423 | Další
- Databaze
-

Knihovna
Knihkupectví

-

Ženské organizace

-

Studentské práce

-

Vyhledávač odkazů

- -
-

Dokumenty
a instituce

- -
- -
 

Podporují nás

- -
Hledej

- -
- -
 

Zpravodaj Rovné příležitosti do firem

- -

- -
- -
 

FacebookFacebook

- -

- -
- -
 

Na Feminismu.cz můžete poslouchat pořad Hovory na bělidle ČRo 6! (ve formátu mp3)

- -

- -
- -
 

Místa přátelská rodině
Místa přátelská rodině

- -

- -
- -
 

KATEDRA
genderových studií
FHS UK v Praze

Genderová studia FSS MU

Centrum Genderových studii FF UK

- -
-
   
Tento web spravuje Gender Studies o.p.s; © 2003; webhosting + webdesign + redakční a publikační systém TOOLKIT