- - -
-
- - Zpět na hlavní stránku - English
-
-
FEMINISMUS:CZ Gender Studies, o.p.s.
 
 
Feminismy Kultura Multikulturně Rodičovství Nasílí
Historie Média Rovné příležitosti Partnerské vztahy Zdraví a tělo
 
-
Informace -

Slovníček pojmů
Historie
Pro novináře

-
- -

Diskuse

 
- -

Kalendář akcí

 
Šovinistická bomba

Zpravodajství
z Econnectu

-
- -
- -
Výstava Praha feministická. Místa, kde se psala historie

[ 31.3.2024, Marie Koval, Gender Studies, o.p.s. ]

Výstava Praha feministická přibližuje konkrétní místa a domy v Praze, okolo kterých chodíme běžně do školy, do práce nebo na kávu, ale často nevíme, že se tam odehrávaly zásadní milníky feministické historie, která nás ovlivňuje dodnes. Jedná se třeba o Dům U Halánků (dnešní Náprstkovo muzeum), budovu Ženského výrobního spolku českého v Resslově ulici, dívčí gymnázium Minerva, spolkový dům Ženského klubu českého v ulici Ve Smečkách nebo naši Knihovnu Jiřiny Šiklové a byt Jiřiny Šiklové v Klimentské ulici, kde byla založena i naše organizace Gender Studies. Jsou zde také vystaveny cenné materiály z našeho Archivu Elišky Krásnohorské, včetně fotoalba z osobní pozůstalosti Elišky Krásnohorské či originálů dopisů z vězení Jiřiny Šiklové, které psala své mamince na počátku 80. let z Ruzyně, kde byla vězněná za pašování literatury. Životu Jiřiny je věnována celá místnost s názvem Budoár Jiřiny Šiklové, kde najdete i další zajímavé archiválie z její osobní pozůstalosti, včetně vložky z doby socialismu nebo ukázky pašovacího kabátu, který je v současnosti uložen v depozitáři Národního muzea.

Výstavu prolíná i série tří videí, k digitální mapě Praha feministická, k online encyklopedii významných žen a také prohlídka Jiřinina bytu v Klimentské s rozhovorem s jejím synem Janem Šiklem a spoluzakladatelkou Gender Studies a první knihovnicí Janou Hradilkovou. Naleznete zde také pozvánku na feministickou procházku Prahou (pro školy i veřejnost) ve formě pátrací hry Stopujeme ženy naší historie – pokud vás procházka zaujala, neváhejte se nám ozvat na marketa.stepanova@genderstudies.cz.

Kromě toho vás výstavou provede také fiktivní postava Anička Kovářová spolu s ženami své rodiny – na pozadí svého příběhu vás vtáhne přímo do dění feministické Prahy na přelomu 19. a 20. století, první republiky, disentu či počátků knihovny Gender Studies. Příběh Aničky Kovářové je k dispozici jak v tištěné, tak v audio podobě (pro audio nahrávku si buď vezměte vlastní sluchátka, nebo si je můžete zapůjčit přímo na místě). 

V rámci výstavy vás také zveme k zapojení do mapy současné Prahy, kam můžete přišpendlit stopu vlastní feministické historie a nechat nám zde vzkaz s osobním příběhem (třeba kde a kdy jste se účastnily*i prvního Pridu, kde jste četly*i feministickou knihu, která vás zásadně ovlivnila a jaká to je, nebo na jaké první demonstraci k MDŽ jste poprvé držely*i megafon apod.).

Skrze osudy vybraných domů a osobností výstava přibližuje historii feministické Prahy a dějin českého ženského hnutí, které bojovalo za důstojnější a rovnoprávěnější život žen. A jelikož je úsilí za rovnoprávnost stále potřeba, můžeme i v 21. století na mapě ukázat, že Praha byla, je a bude FEMINISTICKÁ, a máme na co navazovat. Začtěte se (a zaposlouchejte) do jejího příběhu i vy!

Na výstavu můžete vzít také anglicky mluvící kamarádstvo, stačí naskenovat QR kódy na výstavních panelech, kde si mohou feministické texty přečíst v anglickém překladu.

Výstava trvá do 18. 4. 2024 v Kampusu Hybernská, budova 3A (stačí projít průjezdem kolem vrátnice vpravo a vyjet do 3. patra, příp. nahoře zazvonit na Hyb4City). Výstavu je možné si prohlédnout od pondělí do pátku mezi 9 a 18 h (kdybyste se náhodou nedozvonily*i, je možné si na recepci půjčit klíče).

Byly*i jste už na výstavě? Jak se Vám líbila? Zanechte nám vzkaz a zpětnou vazbu v tomto krátkém formuláři!

Více ve Facebookové události nebo na https://zenymohou.cz/ a https://genderstudies.cz/

Foto: Martina Adlerová

 
- Databaze
-

Knihovna
Knihkupectví

-

Ženské organizace

-

Studentské práce

-

Vyhledávač odkazů

- -
-

Dokumenty
a instituce

- -
- -
 

Podporují nás

- -
Hledej

- -
- -
 

Zpravodaj Rovné příležitosti do firem

- -

- -
- -
 

FacebookFacebook

- -

- -
- -
 

Na Feminismu.cz můžete poslouchat pořad Hovory na bělidle ČRo 6! (ve formátu mp3)

- -

- -
- -
 

Místa přátelská rodině
Místa přátelská rodině

- -

- -
- -
 

KATEDRA
genderových studií
FHS UK v Praze

Genderová studia FSS MU

Centrum Genderových studii FF UK

- -
-
   
Tento web spravuje Gender Studies o.p.s; © 2003; webhosting + webdesign + redakční a publikační systém TOOLKIT