- - -
-
- - Zpět na hlavní stránku - English
-
-
FEMINISMUS:CZ Gender Studies, o.p.s.
 
 
Feminismy Kultura Multikulturně Rodičovství Nasílí
Historie Média Rovné příležitosti Partnerské vztahy Zdraví a tělo
 
-
Informace -

Slovníček pojmů
Historie
Pro novináře

-
- -

Diskuse

 
- -

Kalendář akcí

 
Šovinistická bomba

Zpravodajství
z Econnectu

-
- -
- -
TISKOVÉ ZPRÁVY

Den otců v Zoo Praha 19.8.2012 - tisková zpráva

20.8.2012
Zdroj: Gender Studies, o.p.s., Zoo Praha
Místo: Praha
Autor:

Den otců v pražské zoo
TISKOVÁ ZPRÁVA Gender Studies, o.p.s.

Obecně prospěšná společnost Gender Studies  se letos již šestým rokem podílela na oslavách Dne otců v Zoo Praha. Cílem bylo ukázat, že přírodou není dané, že o potomky se starají výhradně samice, respektive ženy. Několik druhů zvířat, u nichž se o mláďata stará samec, může být inspirací pro muže k aktivnímu otcovství.

Oslava letos připadla na 19. srpna  - v tento den totiž slaví své 25. narozeniny v Zoo Praha samec kasuára přilbového jménem Kašík - zasloužilý otec, který nahrazuje svou partnerku v péči o nevylíhnutá vejce a po celých 50 dní na nich sedí a stará se o svého vylíhlého potomka.

V rámci oslav proběhl znalostní kvíz a soutěž pro tatínky a jejich děti na téma pečujících otců ze zvířecí říše. Z návštěvníků / mužů a jejich dětí, kteří úspěšně prošli soutěží, byli vyhlášeni vítězové.  
Hlavní  cenou byla prohlídka za zvířaty s průvodcem, drobné ceny od Gender Studies a Zoo Praha dostali všichni zúčastnění.

Vyhlášení vítězů, gratulace Kašíkovi k narozeninám a předání daru proběhlo za účasti herce a aktivního otce Jana Dolanského.

,,Děti mám, abych s nimi trávil čas, jinak by to ani nemělo smysl.  Snažím se pro ně dělat maximum.," řekl ke svému aktivnímu otcovství Jan Dolanský. Kašíkovi popřál pevné zdraví  a mnoho dalších potomků.

,,Aktivní otcovství je jedním z předpokladů k vyrovnání příležitostí žen a mužů. Pokud se otcové podílejí na každodenních rodičovských povinnostech, umožňuje to oběma rodičům a především matkám se zároveň osobně realizovat,,, uvedla zástupkyně ředitelky Gender Studies Helena Skálová.

Michal Šťastný ze Zoo Praha uvedl: ,,Zatímco obětaví otcové jsou v živočišné říši pozoruhodnou výjimkou, tatínkové lidských mláďat v Zoo Praha každoročně potvrzují, že je pro ně starost o děti naprosto běžnou a příjemnou záležitostí."

Proč zrovna kasuár Kašík jako aktivní otec?

Právě Kašík je nejlepším  příkladem z říše přírody, který vyvrací tak častý argument odpůrců rovných příležitostí, že ,,přírodou je DANÉ, že o mláďata pečuje jen samice."
Oslavenec Kašík je obětavým otcem. Jako správný kasuáří samec pečuje jak o vajíčka, tak i o své potomky sám. Nejprve si připraví na zemi mělké hnízdo a poté co je snůška modravých vajec kompletní, zasedne na ně a po celých 50 dní je neopustí, zahřívá je a pečlivě převrací. V přírodě po celou dobu navíc ani nepřijímá potravu. Starostlivý otec svá podélně pruhovaná mláďata vodí, zahřívá, hledá pro ně potravu a bedlivě je střeží. Náš Kašík bral své otcovské povinnosti vždy velmi vážně. Ačkoliv je jinak neuvěřitelně klidný a přátelský, mláďata vždy zcela nesmlouvavě brání. Staví se mezi ně a rušitele, bedlivě pozoruje okolí a běda každému, kdo by se k nim chtěl přiblížit. V pražské zoo zatím úspěšně odchoval již řadu mláďat.


 
- Databaze
-

Knihovna
Knihkupectví

-

Ženské organizace

-

Studentské práce

-

Vyhledávač odkazů

- -
-

Dokumenty
a instituce

- -
- -
 

Podporují nás

- -
Hledej

- -
- -
 

Zpravodaj Rovné příležitosti do firem

- -

- -
- -
 

FacebookFacebook

- -

- -
- -
 

Na Feminismu.cz můžete poslouchat pořad Hovory na bělidle ČRo 6! (ve formátu mp3)

- -

- -
- -
 

Místa přátelská rodině
Místa přátelská rodině

- -

- -
- -
 

KATEDRA
genderových studií
FHS UK v Praze

Genderová studia FSS MU

Centrum Genderových studii FF UK

- -
-
   
Tento web spravuje Gender Studies o.p.s; © 2003; webhosting + webdesign + redakční a publikační systém TOOLKIT