|
|
|
Je mi třicet čtyři let a mám vystudovanou medicínu. Také mám tři děti ve věku dva, pět a osm let. Když se mě někdo zeptá, co dělám, tak většinou odpovídám, že jsem na rodičovské dovolené a k tomu trochu pracuju. Skloubit kariéru doktorky s rodinou byl vždycky oříšek, už na fakultě nám starší doktorky říkaly, že na děti není nikdy správný čas, že už teď je pozdě, že budeme muset vždycky dělat kompromisy. I moje cesta byla a je plná kompromisů.
[ 25.2.2019, Anna Gojdová, rehabilitační lékařka ]
V dávných dobách zřejmě neexistovaly vůbec žádné ženy, jinak se nedá vysvětlit, proč se o nich nedočteme v historických knihách. Podle některých pramenů se zdá, že nějaké existovaly, ale jednoduše nestály za zmínku. Již v roce 300 Arnobius ze Siky prohlásil, že ženské tělo je pouze smrdutý vak plný výkalů a moči. O 100 let později se k jeho názoru přidat svatý Augustin, který doplnil, že to byla Eva, kdo Adamovi v Rajské zahradě podal jablko. Byla to tedy žena, díky komu byli lidé vyhnáni z Ráje. Sex s takovou ženou pak prohlásil za něco naprosto odporného a podle něho byly ženy velmi nečisté.
[ 25.2.2019, Barbora East, chiruržka, 2. LF UK ]
V redakcích nakladatelských domů se čím dál častěji skloňuje téma genderové diverzity v obsahu dětských knih. Spisovatelé a spisovatelky mají možnost podpořit malé čtenáře a čtenářky k nestereotypnímu přístupuk genderové identitě a jejímu vyjádření. Hrdinky a hrdinové knih ovlivní, jaké role ve společnosti později děti zaujmou.
[ 25.2.2019, Michaela Chržová, Gender Studies o.p.s. ]
Ženy se v průměru dožívají vyššího věku než muži, jejich naděje na dožití je vyšší. Tato skutečnost je považována za jakousi biologickou konstantu. Přesto jsou ženy v případě některých onemocnění ohroženy vyšším rizikem umrtí, než je tomu v případě mužů. Stojí za těmito epidemiologickými rozdíly jen a pouze nezvratné odlišnosti v anatomii a fyziologii mužů a žen? Anebo moudrá příroda či snad boží prozřetelnost zvolily vyšší odolnost ženských tělesných schránek jako apriorní obranný mechanismus před tím, že i v oblasti poskytování zdravotní péče budou, ostatně jako v mnoha jiných sférách života, čelit znevažování, znevýhodnění a četným nerovnostem? Podívejme se v tomto směru na některá data pocházející z nedávných zahraničních výzkumů.
[ 25.2.2019, Josef Vošmik, Gender Studies o.p.s. ]
Zdravotnictví je typické několika výraznými charakteristikami: péče je poskytována převážně ženami, obor je finančně podhodnocen, zároveň se dané pozice potýkají i s nedostatečným oceněním morálním. Dlouhodobě se proto obor potýká s nedostatkem zaměstnaných. Jedná se cca o 3000 zdravotních sester, kterých se českým nemocnicím nedostává. Téma se samozřejmě týká i mužů, ale vzhledem k tomu, že se v oboru vyskytují marginálně, následující text používá záměrně generické femininum.
[ 25.2.2019, Klára Čmolíková Cozlová, Gender Studies o.p.s. ]
PRŮMSTAV a SMP CZ patří do mezinárodní skupiny VINCI. Ta působí v oblastech stavebnictví a koncesí ve stovce zemí světa a zaměstnává téměř 180 000 spolupracovníků. Naše pracovní týmy se podílejí na řešení problémů týkajících se mobility, zkrácení vzdáleností, zlepšení životních podmínek, optimalizace městských zařízení nebo rozvoje biologické rozmanitosti měst. Pomáháme propojovat města a přinášet do nich život na jejich povrchu i pod ním.
[ 13.2.2019, ]
V Olomouci se na Girls Day představí firma TESCO SW a. s.
TESCO SW a.s. je jednou z nejvýznamnějších firem působících v oblasti informačních technologií v České republice. Zaměřuje se na vývoj, výrobu a implementaci software a poskytování komplexních ICT služeb.
[ 12.2.2019, ]
Slovo gender se teď skloňuje napříč internetem, rezonuje večerními posezeními v hospodách a Ostravská buňka Mladých neonacistů dnem i nocí pročesává facebookové stránky gymnázií, aby odhalila známky deviace. Zdá se ale, že největší potíží lidí mimo tuhle sociální bublinu není akceptovat něčí jinakost, ale jen prosté nepochopení toho, jak to celé funguje. Tento článek vznikl jako volná variace mé reakce na kamarádův status, ve kterém (mimo jiné) padlo prohlášení: „Vždycky jsem doufal, že jednou za mnou můj syn přijde s tím, že chce být astronaut. Teď se děsím, že přijde s tím, že chce být první cissy astronaut. Pokud se to někdy stane, tak si pustím South Park s18e03 a pak si ustřelím hlavu, protože jsem očividně někde selhal ve výchově.“ Svoji výpověď ale zakončil neobvyklou prosbou, aby mu to případně někdo vysvětlil, protože on tomu nerozumí. Otevřených lidí je málo, tendenci k dogmatismu mají Češi zakódovanou v genech, tedy když už se po sto letech objevilo, nebylo možno takového okénka nevyužít.
[ 28.1.2019, Autor článku píše pro stránku Mnohem víc pomeranč anonymně. ]
Do České republiky jsem poprvé přišla před 21 lety. V roce 1998 jsem se přestěhovala do Prahy, kde jsem začala pracovat pro místní ekonomickou školu, a v roce 1999 jsem založila vlastní byznys – International Study Programs (ISP), který spolupracuje s ekonomickými školami a pomáhá jim rozvíjet dovednosti globálního leadershipu v programech MBA a EMBA. V té době mě překvapily drobnosti, které tu nejspíš nikdo neřešil. Když jsem třeba požádala o živnostenský list, trochu mě zarazilo, že z mého příjmení Kish se najednou stalo Kishová. Navíc mi nebylo úplně příjemné, když jsem zjistila, že koncovka -ová vyjadřuje vlastnictví – byla jsem majetkem svého otce. Vyrostla jsem v thatcherovské Británii a myšlenka, že žena je de facto vlastněna mužem, mi byla trnem v oku.
[ 5.12.2018, Viktoria Kish, zakladatelka a ředitelka International Study Programs, s.r.o. ]
Autorka divadelní hry Sedmé nebe (v angl. originálu Cloud Nine), Caryl Churchill, je významnou britskou dramatičkou, která se nejen obsahem svých děl hlásí k feministickým myšlenkám.
[ 4.12.2018, Helena Skálová, Gender Studies, o.p.s. ]
|
|
|
|