|
|
|
Gender Studies, o.p.s Vás srdečně zve na další přednášku v rámci cyklu Úterky s gender "Půl na půl": Náklady a zisky rovných příležitostí, přednáší Kateřina Machovcová.
Přednáška představí publikaci upozorňující na stále patrnou mezeru ve
slaďování rodinného a pracovního života. Netýká se to ale pouze žen
nebo matek, ale i mužů, kterým rodinné závazky a z nich plynoucí
povinnosti mohou nějakým způsobem ovlivňovat jejich pracovní nasazení.
[ Moravská galerie Brno] - Tato výstava se věnuje jedné z nejvýraznějších českých meziválečných malířek, na níž tuzemská kunsthistorie téměř zapomenula. Mapuje autorčinu malířskou, kreslířskou a ilustrátorskou tvorbu, přičemž klade důraz především na Marešové meziválečnou práci. Součástí výstavy je projekce nikátního „domácího biografu“, rozsáhlého souboru ručně malovaných diapozitivů, který Marešová vytvořila na začátku dvacátých let, autorčina korespondence, fotografie a dokumenty.
[ Reflex] - Pohoršení mezi českými feministkami vyvolalo nedávné spuštění webu www.agresorka.cz. Oprávněně. Je primitivně agresívní a místo toho, aby osvětloval podle svých autorů zanedbávané stránky domácího násilí a tuzemské praxe rozvodů, tak je ještě více zatemňuje.
[ Stejná rodina, o.s.] - Dne 3. března 2008 začalo oficiálně fungovat občanské sdružení Stejná rodina, které má za cíl legislativní zrovnoprávnění homosexuálních rodin s rodinami heterosexuálními. V rámci svých aktivit chce aktivně spolupracovat s kompetentními vládními orgány při předkládání konkrétních podnětů Radě vlády pro lidská práva a následné vládě.
[ Proequality] - Rámcová analýza vládou přijatých reforem, kterou zpracovala koalice ProEquality, ukazuje na nedostatky z hlediska uplatňování principu rovných příležitostí pro ženy a muže a upozorňuje na velmi pravděpodobné zhoršení životní situace žen v porovnání s muži.
[ Světový týden respektu k porodu 2008] - Hlavním tématem letošního ročníku Světového týdne respektu k porodu (STRP) je důležitost nepřetržitého kontaktu matky a dítěte po porodu a škodlivost jejich vzájemného oddělování. Jedná se o téma v České republice navýsost aktuální. Přes veškerá zlepšení v porodní péči, k nimž po roce 1989 v ČR dochází, rutinní separace matek a dětí na různě dlouhou dobu po porodu patří v našich porodnicích k nejpalčivějším problémům.
[ Gender Studies Blog] - Gender Studies rozjíždí blog, kde se bude každý týden vyjadřovat k aktuálním otázkám. Našim cílem je narušit kulturně, historicky či společensky zaběhlé stereotypy spojované s tradičními rolemi žen a mužů. V zásadě se zaměřujeme hlavně na široké otevírání nových možností a budování respektu k různorodým pohledům na život. Jde nám o svobodu a spravedlnost.
V uplynulém
měsíci zmapovali dobrovolníci/dobrovolnice Gender Studies, o.p.s.
Městskou část Prahy 5. Vyhledávali a označili samolepkou a certifikátem místa,
která jsou svým vybavením a zaměřením přátelská rodinám s dětmi. Oceněná
místa musela splňovat níže uvedená kritéria.
Desátý, jubilejní ročník mezinárodního filmového festivalu o lidských právech Jeden svět se bude konat v Praze od 5. do 13. března 2008. V letošním roce se na jeho vzniku mohla podílet i obecně prospěšná společnost Gender Studies. Jeden svět ve spolupráci s Gender Studies pro návštěvníky kin připravili dva dvojbloky filmů, které spojilo téma žen. V sobotu 8.3. a v neděli 9.3. bude možné shlédnout: Železné dámy Libérie, Pracující máma, Kongo: hluboké ticho, Průkopnice z Chorolque.
[ Rovné příležitosti do firem] - Za sebe jednoznačně odpovídám: ano, slavit, resp. připomínat si jako den významný pro prosazování rovných příležitostí žen a mužů. Stále jsem nepochopila, proč je Mezinárodní den žen trnem v oku řadě politiků, političek a některých veřejně známých osobností - většinou z řad těch, kteří se označují za „pravicově orientované“. Nejznámějším se v současnosti stal senátor Mejstřík, který opakovaně podává návrhy na zrušení MDŽ coby významného dne a chce ho nahradit Dnem matek. Podle senátora Mejstříka (a nepochybně i řady jiných) je totiž Den matek svátkem „demokratickým, nikoli zpolitizovaným“. A MDŽ je chápán jako ztělesněný symbol všeho komunistického zla.
|
|
|
|