|
|
|
Od roku 2007 organizuje Ministerstvo vnitra ČR ve spolupráci s Gender Studies soutěž Úřad roku „Půl na půl"- respekt k rovným příležitostem. Letos se do soutěže opět mohou přihlásit města a obce všech velikostí, podmínkou je vyplnění dotazníku a jeho zaslání do 30. června 2009 na ministerstvo. Cílem soutěže je zvýšení citlivosti úřadů k problematice rovnosti žen a mužů a podpora zavádění principů rovnosti a gender mainstreamingu do práce a praxe úřadů samotných.
Cílem projektu je prosazení Evropské charty za rovnost žen a mužů na úrovni života ve městech a obcích v České republice. Základem projektu bude výměna zkušeností českých a norských municipalit, v září proběhne konference zabývající se jednotlivými částmi Charty a možnostmi jejich uplatnění v Česku, po zbytek projektu bude energie věnována zavádění konkrétních opatření k posílení rovných příležitostí žen a mužů.
[ Iuridicum Remedium] - Den před schůzí Sněmovny, kde se má projednávat narychlo předložená novela shromažďovacího zákona (tisk č. 823), prohlašují nevládní organizace Iuridicum Remedium (IuRe) a Liga lidských práv , že ostře odmítají snahy o omezování shromažďovacího práva. Reagují tak i na další účelové snahy Ministerstva vnitra, starostů i dalších korunované aktuálním nápadem chomutovské starostky na preventivní "nepovolování" žádných demonstrací ve městě. Starostka Ivana Řápková doslova uvedla: "v Chomutově chceme klid, proto již nebudeme povolovat žádné demonstrace, ať již ze strany Romů nebo levicových či pravicových extrémistů." (1)
Gender Studies, o.p.s. si Vás dovoluje pozvat na autorské představení knihy Marty Kolářové "Protest proti globalizaci: gender a feministická kritika". Kniha nahlíží na globalizaci a alter-globalizační hnutí v ČR i ve světě genderovou optikou. Hledá odpověď na otázku, jak a kde se setkává a míjí feministická kritika globalizace s alter-globalizačním přístupem. Jsou muži globální a ženy lokální? Co je to sweatshop a jak se dá bránit proti otrocké práci? Dá se bojovat prachovkou proti Mezinárodnímu měnovému fondu? Může anti-globalizační hnutí a feminismus najít společnou řeč? Knihovna Gender Studies, úterý 26. května 2009 od 18 hodin.
[ Evropská kontaktní skupina] - Evropská kontaktní
skupina vydala novou publikaci s názvem Ženy migrantky v České republice.
Publikaci vypracovaly Hana Víznerová a Andrea Krchová ve
spolupráci s Petrou Kutálkovou z organizace La Strada a Nadací Friedricha Eberta v Praze, která ji vydala. Cílem publikace je poskytnout
přehled témat, která souvisí s důležitými oblastmi života a situacemi, které
ženy- migrantky provází v průběhu odchodu ze své země a při začleňování do nové
společnosti.
Otevřený dopis neziskových organizací poslancům a poslankyním, aby 12. května na zasedání Poslanecké sněmovny PČR schválili antidiskriminační zákon, který České republice chybí jako jediné zemi v rámci Evropské unie.
Pokud se chcete zasadit o přijetí
antidiskriminační legislativy, podpořte emailovou akci, která o přijetí
antidiskriminačního zákona usiluje. Můžete využít znění emailu, který
zpracovali Nesehnutí: Vážený pane poslanče, vážená paní poslankyně, obracím se na Vás ve věci blížícího se jednání (12. května) o přijetí Zákona o rovném zacházení a o právních
prostředcích ochrany před diskriminací a o změně některých zákonů (antidiskriminační zákon). Domnívám se, že
je potřeba tento návrh zákona přijmout, neboť současnou českou legislativu v oblasti antidiskriminace považuji za
nedostatečnou. Přestože návrh zákona je jistým kompromisem, jedná se o v této oblasti zásadní krok kupředu, který
by mohl výrazně zlepšit situaci obětí diskriminace...
Americký prezident Barack Obama podepsal na konci ledna 2009, jako svůj první legislativní dokument, Zákon Lilly Leadbetter o spravedlivém platu. I když jeho vznik inspiroval příběh ženy, jejíž jméno je součástí názvu zákona, jeho znění nezakazuje pouze platovou diskriminaci na základě pohlaví, ale i věku, rasy, barvy pleti, náboženského vyznání a etnického původu.
[ Slovak-Czech Women’s Fund] - Při příležitosti svého 5. výročí podpoří Slovensko-český ženský fond 5 projektů ženských nevládních organizací v každé zemi. Uzávěrka: 20. května 2009. Jednou ze základních priorit SCWF je napomáhat ženským NNO při jejich snaze o zajištění finanční stability a dlouhodobého fungování. V současné době se mnoho NNO ocitlo v situaci, kdy je zapotřebí zásadně přehodnotit dosavadní způsoby fungování a financování a vytvářet nové strategie pro zkvalitňování organizační struktury, fundraisingu a komunikace organizací. Fond je přesvědčen, že naše partnerské organizace potřebují mít prostor na to, aby mohly samotné najít nejlepší strategie a řešení této situace. Tímto grantovým kolem chce fond tento prostor vytvořit.
Hnutí DUHA prosazuje nový zákon, který závazně stanoví, jak bude Česká republika snižovat exhalace skleníkových plynů o 2 % ročně – krok po kroku, rok po roku. Rozhýbe tak investice do moderních zelených řešení, jako je zateplování domů, čistá energie, pohodlná veřejná doprava, místní potraviny nebo snadná recyklace. K Velké výzve Hnutí Duha se připojuje také obecně prospěšná společnost Gender Studies. Výzvu podpořili také např. Václav Havel, Eva Hauserová, Jan Budaři, Simona Stašová, Petr Vachler, Nesehnutí, Greenpeace nebo Národní divadlo.
|
|
|
|