|
|
|
[ Pátek Lidových novin] - Během několika pokračování našeho rozhovoru měla na sobě buď černý kalhotový kostýmek, nebo bílé texasky a tenisky – a pokaždé byla sexy. Věkem patří ke generaci důchodců, kam se neustále prvním pádem zahrnuje, sociologií stáří se zabývá většinu svého času a přitom vypadá tak, že se svými vrstevníky má společnou pouze prožitou minulost. A vlastně ani to ne. Vystudovala historii a filozofii na FF UK, kde posléze přednášela. Před invazí vojsk v roce 1968 chtěla reformovat stranu zevnitř, poté odtud vystoupila a celá 70. a 80. léta se podílela na akcích proti režimu. Také byla hned vyhozena z fakulty, stala se uklízečkou, sociální pracovnicí v Thomayerově nemocnici a bokem pracovala jako socioložka. Podepsala Chartu 77 a posílala tajně do zahraničí k publikování u nás zakázanou literaturu, za což si v letech 1981 až 1982 šla sednout do komunistického vězení.
On 18 June, 2009, a press conference
was held where journalists became acquainted with the results of Gender Studies
research among working mothers with children to 10 years of age. Equal
opportunities audit, offered to the companies in the Czech Republic by Gender Studies,
was also introduced for the first time. The research confirmed that
mothers are interested in balancing work and family, as they are in alternative
work loads in particular in the period of parental leave and in using
child-care facilities. Mothers were also interested in working in the period of
parental leave.
[ blog.aktualne.cz] - Včera (17. června 09) bylo poslaneckou sněmovnou konečně přehlasováno prezidentské veto antidiskriminačního zákona. Jeho cílem je ochrana všech lidí před diskriminačními praktikami nejen na trhu práce, ale i v přístupu ke vzdělávání, ke zdravotní péči, při přiznání a poskytování sociálních výhod i při poskytování zboží a služeb, včetně bydlení. Diskriminace na základě věku, pohlaví, sexuální orientace, rodinného nebo zdravotního stavu totiž v české společnosti skutečně existuje. Dokazují to statistiky i osobní výpovědi lidí, kteří se s ní setkali.
Rovnost žen a mužů otevírá svět všem bez rozdílu. Za rovné příležitosti pro ženy a muže je odpovědný každý a každá z nás. Den rovnosti žen a mužů je příležitostí k diskuzi o tom, co se za pojmem rovnost žen a mužů skrývá. Může jít například o různé formy slaďování osobního a pracovního života, zapojení otců do péče o děti či kariéru žen.
Anne Waldman je americká básnířka a kulturní aktivistka, která žije střídavě v New Yorku a v Coloradu. Její tvorba je často označovaná jako feministická. Do velké míry to souvisí s její sbírkou Žena v řeči bystrá, kterou v českém překladu v roce 2001 vydalo v spolupráci s Gender Studies, o.p.s. nakladatelství One Woman Press. K získání rozhovoru s touto významnou osobností současné americké literární scény jsme využili její přítomnosti na letošním ročníku Pražského festivalu spisovatelů.
Přípravy na táborskou Queer Pride vrcholí. Aktuálně je do průvodu přihlášeno více než 300 lidí, z toho naprostá většina pochází z České republiky. Organizátoři „Průvodu hrdosti“ předpokládají, že během sobotního dopoledne 20. června se toto číslo ještě navýší.
Poslanecká sněmovna dnes konečně přehlasovala veto prezidenta Václava Klause antidiskriminačnímu zákonu, které proběhlo již v květnu 2008. Poslanecká sněmovna dnes konečně přehlasovala veto prezidenta Václava Klause antidiskriminačnímu zákonu, které proběhlo již v květnu 2008. Gender Studies společně s dalšími neziskovými organizacemi vítá přijetí Antidiskriminačního zákona. Přijetí antidiskriminačního zákona je jasným signálem do společnosti, že diskriminace nebude v České republice tolerována.
[ Heinrich-Böll-Stiftung] - Gender mainstreaming je ve své podstatě radikální sociálně-politický koncept, jehož cílem je zajistit genderovou rovnost a rovné příležitosti. Proč radikální? Gender mainstreaming je strategický přístup, který v prvé řadě zavazuje vlády, podniky a další instituce, aby u každého politického a ekonomického rozhodnutí systematicky uplatňovaly perspektivu genderové rovnosti. A to je velmi radikální myšlenka.
Chcete se dozvědět, jak se žije cizincům a cizinkám v České Republice? Jak se jim zde líbí? Proč emigrovali?
S jakými problémy se potýkají? Jak se jim žilo v zemi původu a co všechno museli opustit a co překonat, aby mohli žít ve svobodné zemi?
Na Alexandru Berkovou (*2. 7. 1949 – 16. 6. 2008), která by letos v létě slavila šedesáté narozeniny, kdyby od nás před rokem neodešla, vzpomínají její kolegové z PEN klubu, např. Antonín Bajaja, Ludvík Vaculík a Ivan Binar (spoluzakladatelé pěvecké divize Wlastenci), její studenti z literární akademie Josefa Škvoreckého a další přátelé.
|
|
|
|