|
|
|
Gender Studies, o.p.s. přeje všechno nejlepší Jiřině Šiklové k 75 narozeninám. Děkujeme za všechnu podporu a spolupráci.
I letos slavíme v Gender Studies Mezinárodní den rovnosti, který tradičně připadá na 19. června. Tento den chápeme jako příležitost k diskuzi o tom, co se za rovností žen a mužů skrývá. Pokud rovnost žen a mužů podporujete, slavte s námí. Pokud máte pochybnosti, přijďte se o ně s námi podělit.
[ Úřad vlády ČR] - Zmocněnec pro lidská práva, Michael Kocáb: „Vyšší věk jednajících je bohužel často tím, co činí v médiích událost zajímavější, kurióznější, vhodnější pro zveřejnění – a to je ageismus. Nevhodně zpracované téma ale může přispívat k diskriminaci a sociální exkluzi seniorů. Je potřeba vnímat jako pozitivní, že senioři jsou ve většině případů aktivní lidé, což přispívá k dlouhověkosti naší společnosti.“
[ Sociologické nakladatelství] - Přijměte prosím pozvání na vítání knihy Fenomén bezdětnosti, které se bude odehrávat v pondělí 21.6. od 16:30 v salónku kavárny Montmartre v Řetězové ulici č.7, na Praze 1. Kniha Fenomén bezdětnosti se zabývá vysvětlením fenoménu bezdětnosti v české společnosti. Autorka se dotýká široce diskutovaného tématu nízké plodnosti české společnosti a prodlužování období bezdětnosti mezi mladými lidmi (tzv. odkládání rodičovství). V knize si stanovuje dvě výzkumné otázky: Jaké faktory přispívají k prodlužování období bezdětnosti a případně k bezdětnosti celoživotní? Jak definují (rozumějí) svou (své) bezdětnost(i) samotní bezdětní, jak se podle nich a v jejich vlastním případě bezdětnost „dělá“ a jak ji prožívají? Zaměření výzkumných otázek vedlo autorku k využití dat a metodických postupů jak kvantitativní, tak i kvalitativní povahy, a to tak, aby byla využita explanační síla komplementarity těchto výzkumných přístupů a dat.
[ Česká televize] - V působivém dokumentu Dagmar Smržové vystupují ženy, kterým byla v těhotenství prenatálně diagnostikována těžká vada plodu a stály před rozhodnutím, jestli svoje dítě donosí a nebo těhotenství ukončí potratem. Všechny sledované hrdinky se nakonec rozhodly své dítě přijmout se vším všudy a případně s ním i přečkat odchod z tohoto světa. Ženy popisují cestu, kterou zvolily a dopady jejich rozhodnutí na ně samotné i jejich blízké okolí.
Hana Hašková, Zuzana Uhde (eds.). 2009. Women and Social Citizenship in Czech Society: Continuity and Change. Praha: Sociologický ústav AV ČR, v.v.i.
Kritická pozornost, kterou feministické badatelky věnovaly konceptu občanství, zásadním způsobem přispěla k současnému chápání tohoto pojmu a proměně politické imaginace, která jej doprovází. Autorky knihy navazují na feministické diskuse ohledně pojetí občanství a zkoumají institucionální kontext, ideologie a praktiky, které utvářely příležitosti a bariéry plnohodnotného občanství žen z odlišných socioekonomických, etnických a národnostních skupin v komunistickém a postkomunistickém kontextu a konkrétně v České republice v období po druhé světové válce.
Na různých přednáškách a seminářích, kde hovoříme o tématu diskriminace z důvodu pohlaví, se poměrně často setkáváme s dotazy, zda se jedná skutečně o jev negativní a nežádoucí. Nezřídka zaznívají názory, že diskriminace problém není a že jej pouze upozorňováním na pár ojedinělých případů uměle vytváříme. I když v současnosti již existují dílčí výzkumy zaměřené na specifické aspekty tohoto fenoménu, rozhodli jsme se vytvořit anketu, která by zmapovala zkušenosti s diskriminací z hlediska pohlaví na pracovním trhu v České republice přímo mezi návštěvnicemi a návštěvníky těchto webových stránek. Máte-li chuť přispět svými zkušenostmi, je vám hlasovací formulář k dispozici.
[ Za práva migrantů] - PŘIJĎTE V NEDĚLI 6. 6. 2010 V 16:00 NA PALACKÉHO NÁMĚSTÍ V PRAZE (výstup ze stanice metra Karlovo náměstí).
V ČR je téměř 150.000 cizinců, kteří přišli za prací a jejichž legalita pobytu, sociální práva a lidská důstojnost jsou státními restrikcemi ohroženy.
Nebojme se zastat se těch, kteří zde pracují na potřebných, často neatraktivních, pracovních místech!
Cizinci, nebojte se ozvat: jsou vás tisíce, váš hlas by měl být slyšet!
U příležitosti Mezinárodního
dne rovnosti žen a mužů si Vás dovolujeme pozvat na Večer autorského čtení „ZE
ŠUPLÍKU NA VEŘEJNOST… MOJE VLASTNÍ GENDEROVÁ TVORBA“
Píšete do šuplíku? Třeba je škoda ho donekonečna zaplňovat. Přijďte 17. června v 18:00 hodin do
knihovny Gender Studies
(Gorazdova 20, Praha 2) a podělte se o svoje texty s ostatními. Těšíme se
na Vaše básně, povídky, romány (jen kousky) nebo třeba divadelní hry. Nabízíme Vám 20 minut spisovatelské slávy. Máte-li zájem,
přihlaste se na: knihovna@genderstudies.cz.
[ Stop znásilnění] - Gender Studies, o.p.s. vydává v rámci projektu Stop znásilnění: Program ochrany práv obětí znásilnění publikaci Pod hladinou: mýty a fakta o znásilnění. Publikace si klade za cíl rozvinout stávající (a nedostatečnou) diskuzi o problematice znásilnění, zhodnotit vybrané oblasti z hlediska dobré i špatné praxe, nabídnout další možnosti a doporučení. Texty v publikaci pokrývají široké spektrum témat: právní úpravu znásilnění, znásilnění v médiích, znásilnění seniorů a seniorek nebo vzdělávání policistů a policistek v oblasti práce s obětí znásilnění. V závěru publikace nabízíme shrnutí Analýzy stavu pomoci obětem znásilnění v České republice, kterou v rámci projektu Stop znásilnění: program ochrany práv obětí znásilnění realizovalo občanské sdružení Persefona, a vhled do islandské praxe.
|
|
|
|