|
|
|
[ Rovné příležitosti do firem] - Řekne-li se informační a komunikační technologie, málokoho jako první asociace napadne móda, vkus a osobitost. A právě na toto zatím poměrně nezvyklé spojení oborů vsadily zakladatelky malé rakouské firmy URBAN TOOL. Již od roku 2004 úspěšně pracují s nejmodernějšími technologiemi, kterým propůjčují osobitý styl a design, díky čemuž např. úspěšně exportují do 25 zemí světa. Kromě těchto skutečností stojí za zmínku i fakt, že z celkem 8 zaměstnaných zde pracuje 7 žen.
[ Rovné příležitosti do firem] - Vlastní zkušenost autorky z rodinného prostředí vedla ke zkoumání zkušeností mladých podnikatelů a podnikatelek a jejich životních strategií. Zajímavé výsledky přinesl i výzkum odlišného vnímání životních podmínek a podnikatelských aktivit mužů a žen jejich rodinami i okolím. Základem této studie je kvalitativní výzkum, který se konal v letech 2003-2004. Autorka zkoumala prostřednictvím hloubkových rozhovorů 31 malých a středních podnikatelských subjektů ve čtyřech oborech (obchod, doprava, stavebnictví a služby). Cílem studie bylo ukázat složitosti fenoménu samostatného podnikání v ČR, které bylo znovu umožněno ženám i mužům po roce 1989, a jeho hlubokou provázanost se specifickou a měnící se genderovou strukturou české společnosti.
[ Rovné příležitosti do firem] - O rovných příležitostech a jejich specifikách v malé firmě jsme si povídali s výkonným ředitelem jazykové školy Channel Crossings, Vítězslavem Bicanem. Vítězslav Bican vystudoval filosofii a politologii na Masarykově univerzitě a podnikovou ekonomiku na Vysoké škole ekonomické. V současné době také vyučuje ekonomii na VŠE. V Channel Crossings pracuje od roku 2007 a má na starosti celkové vedení, strategický rozvoj a finanční řízení společnosti.
[ Vypálené koťátko] - V tvůrčí kavárně Vypálené koťátko probíhá tento týden promítání dokumentárnách filmů z festivalu Jeden svět. Můžete shlédnout filmy: Zemřít ukamenováním, Já, moje romská rodina a Woody Allen a Anna v přední linii. Projekce začínají v 19.00 a jsou zdarma. Kavarnu naleznete poblíž metra Hradčanská, na adrese Mařákova 5.
[ Stop znásilnění] - V sobotu jsme oslavili Mezinárodní den rovnosti žen a mužů. Gender Studies mělo stánek v Praze na Andělu, kde jsme rozdávali noviny Půl na půl, ale také publikaci Pod hladinou: Fakta a mýty o znásilnění. Mezi kolemjdoucími byli i policisté, rozhovor s nimi byl opravdu zdrcující. Když jsme jim publikaci nabízeli, policisté ji odmítli a jeden z nich řekl: „Já jsem nikdy znásilněn nebyl.“ Když jsme na to reagovali, že se ale s potencionálními oběťmi setkává, odpověď zněla: „Ony si to přece zaslouží.“ Takovýto přístup mě prostě děsí a vůbec nepřispívá k tomu, abych se cítila bezpečnější.
Znásilnění a romantické příběhy. Není to protimluv? Petra Holá, studentka Katedry genderových studií, ukazuje, jak je v romantickém žánru znásilnění bagatelizováno, jak jsou zde udržovány a reprodukovány stereotypy a mýty, které se ke znásilnění váží.
Znásilnění je společenský, ne pouze kriminalistický problém. Proto by se jeho řešení nemělo odehrát jen ve formě vypátrání, usvědčení a odsouzení viníka, ale také by mělo zahrnovat práci s pachatelem znásilnění na osobní rovině. A to se neomezuje čistě na psychologickou pomoc, ale zahrnuje i aktivity v komunitě či skupiny, v níž ke znásilnění došlo. Pár příkladů takové svépomoci v následujícím článku ukazuje, že v takových chvílích se neproměňuje a neučí pouze pachatel, ale i všichni okolo, přátelé, partneři a příbuzní toho, kdo znásilnění zažil.
[ Ministerstvo vnitra ČR] - Dne 17. června 2010 se konala na Ministerstvu vnitra konference „Rovné příležitosti“. Ministerstvo na ní prezentovalo svou práci v oblasti rovnosti žen a mužů, srovnávalo své zkušenosti se zkušenostmi jiných úřadů a organizací ze soukromého sektoru. Konferenci zahájil ministr vnitra Martin Pecina spolu s ředitelkou Gender Studies, o.p.s., Lindou Sokačovou: „Je velmi důležité, že konečně existují příklady dobré praxe mezi úřady. Zaměřují se nejen na rodiče, ale i na pečující osoby, což je pro naši společnost velmi důležité.“
V roce 2010 proběhl již čtvrtý ročník soutěže Úřad roku „Půl na půl“, kterého se zúčastnilo 64 úřadů veřejné správy. Tento ročník soutěže byl zaměřen především Rovné příležitosti a slaďování rodinného a pracovního života v praxi. Soutěž organizuje Ministerstvo vnitra ČR ve spolupráci s obecně prospěšnou společností Gender Studies. Cílem soutěže je monitoring situace v zavádění principů rovnosti žen a mužů na úřadech veřejné správy v České republice, zvýšení citlivosti úřadů k této problematice a podpora zavedení principů gender mainstreamingu a opatření zaměřených na vyrovnání šancí žen a mužů do práce a praxe úřadů.
V sobotu 19. 6. 2010 Gender Studies, o.p.s. společně s mnoha dalšími neziskovými organizacemi oslaví již počtvrté Mezinárodní den rovnosti žen a mužů.
Mezinárodní den rovnosti žen a mužů byl vyhlášen poprvé 19. června 2006 jako mediální a informační podpora rovných příležitostí žen a mužů. Cílem je informovat veřejnost o palčivosti problému nerovnosti žen a mužů ve společnosti, naplnit název rovné příležitosti obličejem a příběhem, informovat ohrožené skupiny o jejich možnostech a vyvolat mediální a informační tlak na politiku.
|
|
|
|