|
|
|
[ Gender Studies, o.p.s.] - Gender Studies uspořádala panelovou diskusi v úzkém kruhu s odborníky, odbornicemi a zainteresovanou veřejností na téma "Důchodový systém v ČR optikou genderu a koncept solidarity". Reformy důchodového systému v ČR a jejich dopady na ženy přiblížila Radka Dudová ze SoÚ AV ČR, na téma solidarita a ekvivalence v důchodovém systému v ČR promluvil Martin Holub z VÚPS. Diskuze, které se zúčastnily socioložky, zástupkyně odborových svazů, přítomni byli i statistici atd., přinesla mnoho zajímavých podnětů a kontraverzí. Diskutovalo se o pojmech jako například aktuální vs. sociální spravedlnost, ohrožení žen chudobou jako výsledek nízkých důchodových dávek, princip zásluhovosti, ale i například to, zda má důchodový systém dodatečně narovnávat diskrepance mezi životními drahami mužů a žen.
Financováno nadací Open Society Fund.
[ NKC ženy a věda] - Národní kontaktní centrum - ženy a věda zve v rámci Týdne vědy a techniky na Diskusní panel "Věda, nebo rodičovství". V panelu vystoupí: Hana Hašková, socioložka, Jana Jetmarová, antropoložka, Eva Muchová, přírodovědkyně na rodičovské dovolené, Marta Vohlídalová, socioložka. Často slýcháme, že když chce někdo dělat pořádnou vědu, musí si vybrat mezi ní a rodinou. Zdá se ale, že se to týká pouze žen, protože většina mužů ve vědě děti má a vybírat si nemusí. Vede opravdu rodičovství k tomu, že člověk už není tak dobrý vědec? A proč je rodičovství stále nepřekonatelný problém české grantové podpory? Kdy a kde: středa 7. 11. 2012 od 17 hod. ve Velkém sále Akademie věd, Národní 3, Praha 1.
[ Rovné příležitosti do firem] - Představujeme Vám naše nové publikace. Sborník Náklady a zisky rovných příležitostí žen a mužů se po pěti letech vrací k tomuto důležitému tématu a prezentuje nové případové studie a aktuální podněty pro uvažování nad tím, jaký význam pro firmy může zavádění programů na podporu rovnosti mít. Druhá publikace Možnosti a bariéry zaměstnávání rodičů kombinuje podávání informací týkajících se zaměstnávání rodičů s interaktivními cvičeními a příklady z praxe, které umožní zlepšit, či nově založit, programy na podporu slaďování práce a rodiny.
[ Evropská kontaktní skupina] - Nezisková organizace Evropská kontaktní skupina
přijme koordinátorku/koordinátora
pro vzdělávací projekty zaměřené na podporu migrantů a rodičů při hledání zaměstnání.
Náplň práce: Jde o práci na celý pracovní úvazek (první měsíc na ¾; od 1. 1. 2012 na celý) s nástupem od 26. listopadu 2012 v kanceláři v Praze s příležitostnými výjezdy do Plzně. Projektový koordinátor/koordinátorka bude mít v kompetenci řízení dvou projektů a malého projektového týmu. Bude zajišťovat veškerou administrativní správu projektů a jejich logistické zajištění, nábor a umisťování klientů do zaměstnání. Bude se rovněž podílet na dalších činnostech v rámci týmu.
[ Nesehnutí ] - Nesehnutí, Unipa a Brána k dětem zvou na konferenci Aktivní rodičovství do Brna. Konferenci navštíví každý rok v Brně přes 400 návštěvnic a návštěvníků. Přináší nová a neotřelá témata týkající se těhotenství, výchovy, zdravé výživy, vzdělávání a ekologického rodičovství. Letos se můžete těšit na ženský pohled na duchovno, respektující přístup k dětem, memorandum Jean Liedloffové, otcovskou mužskou skupinu, eko jarmark a mnoho dalšího.
[ Rovné příležitosti do firem] - Město jako místo pro život, nebo proti životu…? Na první pohled zvláštní otázka, kterou pravděpodobně každý zodpoví na základě vlastního úsudku a osobní zkušenosti se životem ve městě. Někoho ruch města láká, jiný před ním utíká. Naproti tomu může na mysli vytanout docela prostý úsudek: město je lidským sídlem, logicky tudíž musí být primárně místem pro život, pokud v něm lidé žijí. Ostatně, o tom, že se to ve městech lidmi jen hemží, svědčí i současná míra urbanizace, respektive procentuální podíl světové populace, která města obývá. Tento podíl již dosáhl magických 50 % procent, přičemž v ekonomicky „vyspělých“ zemích se toto procento pohybuje dokonce nad hranicí 70 až 80 %. Budou-li se lidé do měst stěhovat i nadále, budoucnost soudobé lidské civilizace se pravděpodobně bude odehrávat téměř výhradně v městském prostředí. Zde se ovšem opět musíme zeptat: jsou vůbec města ve své současné podobě pro lidský život vhodná?
Přijďte s námi diskutovat nad současnými problémy v oblastí VAŠÍ rodinné politiky. Budeme společně přemýšlet/snažit se najít alternativní řešení. CHCEME VÁS SLYŠET!!! 28.8.2012 v Coworkingovém centru Viva v Ostravě od 16.00 do 18.00 hodin. Moc se na vás těšíme.
[ Gender Studies, o.p.s., Zoo Praha] - Gender Studies se letos již šestým rokem podílela na oslavách Dne otců v Zoo Praha. Cílem bylo ukázat, že přírodou není dané, že o potomky se starají výhradně samice, respektive ženy. Několik druhů zvířat, u nichž se o mláďata stará samec, může být inspirací pro muže k aktivnímu otcovství.
Oslava letos připadla na 19. srpna - v tento den totiž slaví své 25.
narozeniny v Zoo Praha samec kasuára přilbového jménem Kašík - zasloužilý otec, který nahrazuje svou partnerku v péči o nevylíhnutá vejce a po celých 50 dní na nich sedí a stará se o svého vylíhlého potomka.
V rámci oslav proběhl znalostní kvíz a soutěž pro tatínky a jejich děti na téma pečujících otců ze zvířecí říše.
[ Gender Studies, o.p.s., Zoo Praha] - Přijďte pogratulovat k narozeninám zasloužilému otci
kasuárovi přilbovému jménem Kašík, zasoutěžte si
spolu se svým potomkem a vyhrajte zajímavé ceny! Den otců v pražské zoo oslavíme letos 19. srpna – v tento den totiž slaví kasuár Kašík své 25. narozeniny. Tento samec pečuje o nevylíhnutá vejce a po celých 50 dní na nich sedí. Následně se stará o svého vylíhlého potomka. Oslavenec Kašík je zářným příkladem z říše přírody, který vyvrací tak častý argument odpůrců rovných příležitostí, že „přírodou je DANÉ, že o mláďata pečuje jen samice.“ Hlavní cenou pro vítěze bude prohlídka s průvodcem za zvířaty dle vlastního výběru. Mnoho dalších drobných cen je připraveno pro všechny zúčastněné. Obecně prospěšná společnost Gender Studies se letos
podílí na oslavách Dne otců v Zoo Praha již šestým rokem. Cílem je inspirovat otce k
většímu zapojení do péče o děti a ukázat, že starost o potomky není
výlučnou povinností žen.
[ Rovné příležitosti do firem] - S boomem dětí a také otevíráním hranic se změnily poměry v Česku a stává se trendem podporovat mladé rodiny s dětmi. Obchodníci a obchodnice, majitelé a majitelky restaurací, kaváren, sportovních a kulturních zařízení pochopili, že pokud budou podporovat rodiny s malými dětmi, získají tím nový zákaznický segment. A rodiče malých dětí získají pocit, že jsou vítanými a chtěnými zákazníky a zákaznicemi.
|
|
|
|