|
|
|
[ Gender Studies, o.p.s.] - Paní Nadia je vyučená masérka, věřící muslimka. Specializovala se na sportovní masáž, měla peníze, mohla si mnohé dopřát a žila po delší dobu „západním způsobem života“. Po nějaké době, se však rozhodla začít nosit šátek, vnímala tak svoji víru autentičtěji. Nicméně mnohé kamarádky, s nimiž do té doby měla výborné vztahy, s ní přestaly udržovat kontakt. První díl ze série článků z "Novin bez předsudků" na téma gender a multikulturalismus, s podtématem muslimky v ČR a ve světě. Celé noviny zdarma k odběru v Gender Studies, Gorazdova 20, Praha 2 nebo v PDF zde.
[ Rovné příležitosti do firem] - O Romech a Romkách a trhu práce má většina z nás nějakou představu, více či méně blízkou realitě. Jaké jsou ale jejich skutečné problémy, se kterými se setkávají při hledání zaměstnání, v čem se jejich situace liší a v čem je stejná jako u většinové společnosti, jsme si povídali s Janou Kvapilovou, vedoucí Centra poradenství a zaměstnanosti IQ Roma servis, o. s. v Brně.
[ Rovné příležitosti do firem] - Sociální práce v sociálně vyloučených lokalitách se nepotýká pouze s problémy zadlužení a exekucí klientů a klientek, nevyhovujícího či absentujícího bydlení, nezaměstnanosti, kriminality či neadekvátní péče o děti, ale setkává se i s problémy domácího násilí. Ve stínu prvně jmenovaných témat se však může domácí násilí dostávat až na periferii pozornosti sociálních pracovnic a pracovníků. V případě romské minority, pro kterou je charakteristická spíše dominance mužů nad ženami a domácí násilí v psychické i fyzické formě je uvnitř této minority legitimizováno i samotnými ženami, je riziko ignorace tohoto sociálního problému ještě vyšší.
[ Agentura FRA/programu UNDP] -
(Tisková zpráva agentury FRA/programu UNDP - Vídeň/Bratislava 23. května 2012.) Podle nové zprávy, kterou společně zveřejnily Agentura Evropské unie pro
základní práva (FRA) a Rozvojový program OSN (UNDP), mnoho Romů v celé
Evropské unii nadále čelí diskriminaci a sociálnímu vyloučení. Situace Romů
je v průměru horší než situace neromské populace, žijící v nejbližším okolí.
Zpráva vychází ze dvou průzkumů socioekonomické situace Romů a v jejich
blízkosti žijící neromské populace v jedenácti členských státech EU a
v sousedních evropských zemích. Gender Studies, o.p.s. a Poradna pro občanství, občanská a lidská práva působí jako focal point Agentury EU pro základní práva pro ČR. Celá tisková zpráva a zpráva z výzkumu ke stažení zde.
[ Centrum ProEquality při Otevřené společnosti o.p.s. ] - ProEquality při Otevřené společnosti o.p.s. vydalo unikátní analýzu Kateřiny Vyžvaldové a Petry Kubálkové „Romské ženy a možnosti podnikání: případ Roudnice nad Labem“. Zkoumá možnosti a překážky vstupu romských žen na trh práce a jakou roli by romské ženy mohly hrát při integraci sociálně znevýhodněných rodin na případové studii oblasti
Roudnice nad Labem.
[ Rovné příležitosti do firem] - V listopadu 2009 česká vláda vyjádřila lítost ženám, které byly sterilizovány bez informovaného souhlasu, a přiznala, že tato praxe přetrvávala v podstatě donedávna – podle pozorovatelů dodržování lidských práv, konkrétně do roku 2007. Když premiér Jan Fischer učinil toto prohlášení na tiskové konferenci 23.11.2009, několik romských žen z Ostravy, které měly zásadní roli v boji za spravedlnost v této věci, bylo u toho, aby mu zatleskalo.
[ Rovné příležitosti do firem] - Řada zaměstnavatelů napomáhá šířit povědomí o významu rovných příležitostí budováním nediskriminačního prostředí na svých pracovištích a při přijímáni nových zaměstnanců a zaměstnankyň. Zaměstnavatelé využívají na svých pracovištích různá opatření a mechanismy. Ty pomáhají předcházet vzniku nerovného prostředí nebo zachytit včas diskriminační projevy a zjednat nápravu. Takováto firma může požádat o udělení značky Ethnic Friendly zaměstnavatel, která je oficiálním osvědčením o jeho rovném a férovém přístup ke všem etnikům.
[ Rovné příležitosti do firem] - V minulém čísle zpravodaje "Rovné příležitosti do firem" jsme představili novou publikaci Neviditelný problém: rovnost a diskriminace v praxi. Součástí publikace je i soubor kazuistik, případů z praxe, které jasně ukazují, jakých podob může diskriminace v reálném životě nabývat a jak je možné ji řešit. V tomto čísle, zaměřeném na rasu a etnicitu vás seznámíme s případem diskriminace na základě etnické příslušnosti, konkrétně v přístupu k bydlení.
Gender Studies si vás dovoluje pozvat na další setkání v rámci cyklu Úterky s Gender - PODZIM 2005 - „Romské ženy v České republice“ a to v úterý 6. 12. 2005 v 18,00 hod na „Kulatý stůl na téma: spolupráce romských a neromských neziskových organizací v oblasti lidských práv s důrazem na práva žen.“ Kulatého stolu se kromě Gender Studies, o.p.s. zůčastní zástupkyně romské ženské skupiny Manushe, občanského sdružení Romea, občanského sdružení Athinganoi, občanského sdružení R-Mosty a další.
Gender Studies, o.p.s. si vás dovoluje pozvat na další setkání v rámci cyklu Úterky s Gender - PODZIM 2005 Romské ženy v České republice v úterý 29. 11. 2005 v 18,00 hod na téma "Identita romských žen". Přednášet bude Helena Danielová - dokumentátorka Muzea romské kultury; kurátorka Fondu textilu a šperku, Božena Fílová - romská koordinátorka hl. města Prahy a Nikola Ludlová - studentka FF UK, obor Romistika.
|
|
|
|