OECD: Matky s malými dětmi v ČR pracují méně než jinde v Evropě
[ 30.6.2005, Filip Dušek
Rovné příležitosti > Trh práce
]
Zaměstnanost českých matek s malými dětmi patří mezi nejnižší v Evropě. Zatímco v ČR pracuje 27 procent matek s dítětem do šesti let, v Portugalsku to je 79 procent, Švédsku 78 procent a v Rakousku 75 procent. Vyplývá to ze statistiky Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj, kterou zveřejnil analytik serveru Měšec.cz Petr Gola. Důvodem malého podílu pracujících matek v Česku je podle odborníků především absence kratších úvazků.
V Česku a ostatních východoevropských zemích zůstávají maminky s dětmi na mateřské dovolené často celé čtyři roky, zatímco v západoevropských zemích se vracejí do práce ve většině případů po roce či dvou, uvedl Gola. "Rodičovská dovolená je v ČR neobvykle dlouhá, je to málo peněz po dlouhou dobu," doplnila Kateřina Havlíčková z Institutu pro sociální a ekonomické analýzy.
Ženy v západní Evropě mohou navíc více využívat práce na zkrácený úvazek. Mladé maminky tak mohou chodit do práce pouze na dvacet hodin týdně, uvedl Gola. Český zákoník práce je poměrně pružný, pokud jde o částečné pracovní úvazky a pružnou pracovní dobu, míní analytik PPF Pavel Kohout. Tyto možnosti však zatím nejsou příliš využívány a lidé podle něj o nich mnohdy ani neví.
Socioložka Lenka Simerská z asociace APC-WNSP tvrdí, že velkou překážkou jsou zaměstnavatelé. "Problém je především v tom, že zaměstnávání na částečný úvazek u nás není pro zaměstnavatele nijak zvýhodněno. Pro podnikatele je výhodnější zaměstnat jednoho zaměstnance na plný úvazek než dva na poloviční," reagoval prezident hospodářské komory Jaromír Drábek.
V západní Evropě jsou také mnohem více rozvinuty služby pro matky, například školky již pro nejmenší děti, které fungují až do pozdního večera. "Školky jsou v Česku vesměs obecní, nikoli soukromé, a nevycházejí vstříc potřebám rodičů. Pořád ještě v nich panuje ten "úřednický" zvyk - dítě musí být na místě do osmi, vyzvednout si ho musíte do 16:30," uvedla Havlíčková.
Ženy v západní Evropě touží více po kariéře a úspěchu v práci. Mají rovněž více možností prosadit se a uplatnit na trhu práce ve vedoucích funkcích, soudí Gola. V Česku podle Simerské stále přetrvává rozdělení rolí v rodině na základě starých vzorců, kdy žena zůstává s dítětem doma.
Peněžitá pomoc v mateřství činí od prvního dne jejího poskytování 69 procent denního vyměřovacího základu. Rodičovský příspěvek je dávka státní sociální podpory a přísluší rodiči po skončení mateřské dovolené do čtyř let věku dítěte a nyní činí 3500 Kč. Pro ženy s příjmem 12.000 Kč hrubého tak činí rodičovský příspěvek přibližně 40 procent. V nejvyspělejších evropských zemích je to podle Goly vzhledem k mnohonásobně vyšším příjmům žen méně.
|