- - -
-
- - Zpět na hlavní stránku - English
-
-
FEMINISMUS:CZ Gender Studies, o.p.s.
 
 
Feminismy Kultura Multikulturně Rodičovství Nasílí
Historie Média Rovné příležitosti Partnerské vztahy Zdraví a tělo
 
-
Informace -

Slovníček pojmů
Historie
Pro novináře

-
- -

Diskuse

 
- -

Kalendář akcí

 
Šovinistická bomba

Zpravodajství
z Econnectu

-
- -
- -
Sbalím si batoh a můžu jet kamkoliv – aneb jak proběhl 10. ročník Girls Day

[ 30.6.2022, Marie Koval, Gender Studies, o.p.s. ]

Girls Day se slaví tradičně vždy čtvrtý čtvrtek v dubnu v rámci Mezinárodního dne dívek v ICT a STEM oborech (Girls in ICT Day). Cílem Girls Day je povzbudit zájem dívek o technické obory. Pro dívky je seberealizace v perspektivních oborech cestou k osobnímu růstu, informační a digitální gramotnosti a k ekonomické soběstačnosti zároveň je i motivací ke studiu právě těchto oborů. Dívky stále ještě často žijí pod vlivem stereotypů spojených s představami o tradičních genderových rolích, které se promítají i do pohledu na studijní obory a následnou volbu povolání. Pokud se dívky chtějí prosadit v technických oborech, musí překonávat řadu překážek, a to jak ve svých hlavách, tak v nastavení společnosti.

Nenech se odradit

„Velmi mě odrazoval přístup některých spolužáků, kteří mě neustále přesvědčovali, že vše zachráním výstřihem, nebo dobře padnoucími kalhotami. Byly jsme ve třídě dvě. O pár let později jsem pochopila, že to byla jen jejich reakce na to, že jsem byla v mnoha předmětech lepší a oni si to vysvětlovali tímto. Dnes to házím za hlavu, ale chtěla bych, aby se to zlepšilo. Čemuž podle mě napomůže i více žen v těchto oborech.” říká například jedna z našich ambasadorek, Bára Vlášková, která je web designérkou na volné noze.

Na otázku, co by pomohlo tomu, aby se do ICT, STEM a technických oborů hlásilo více žen, Bára Vlášková odpovídá: „Vymazat obavy z klasické školní matematiky (...). Při mé současné práci potřebuju matematiku tak maximálně, abych si spočítala %. Nekecám. Další, co si myslím, že trochu odvádí od touhy pracovat v ICT, je to „natírání růžovou barvou". Jsme úplně normální holky, do IT nechodí jen bruh girls, nebo goth/punk hackerky z filmů a stejně ani naopak to nepotřebuje opak, aby se to holkám/ženám líbilo.”

Nezávislost – sbalím si batoh a pracuji odkudkoliv

Během Girls Day si dívky letos vyzkoušely 3D virtuální realitu, nové technologie, design, základy programování, workshopy na kritické myšlení, elektro projektování, seznámily se s obory jako je strojírenství, telekomunikace, softwarový vývoj, byly pro ně připraveny kvízy a soutěže. Zejména však měly studentky jedinečnou možnost potkat expertky přímo z oborů, poslechnout si jejich příběhy a zkušenosti a zeptat se na cokoliv, co je zajímá, například, jaké výhody dává ženám práce v IT světě: „Myslím, že odpovědí je nezávislost. Konkrétně v mojí profesi je možnost si sbalit počítač do batohu a jít pracovat kamkoliv, kde je stabilní připojení k internetu. Nejste tedy pak závislí na autě, MHD, místě či času (...). Důvodem, proč nějakou práci dělat, by mělo být hlavně to, že vás to zajímá a baví. V dnešním světě, kde jsou ale peníze až na prvním místě, vás to ale musí především uživit a s tím v IT zatím problém rozhodně není.” říká další z našich ambasadorek, Petra Medelská, pracující v IT Cloud Development v plzeňské firmě Konplan.

Nedostatek IT expertů a expertek celosvětově narůstá, jen v České republice jsou aktuálně desetitisíce neobsazených pracovních míst. Přesto je v EU podle nedávné studie EIGE zaměstnáno v ICT pouhých 17 % žen (globálně dokonce pouhá 3 %) – je zde tedy pro ně velký prostor. Motivace dívek pro vstup do technických oborů je výhodná i pro firmy – ty jsou s vyrovnanějším zastoupením žen a mužů v zaměstnanecké populaci schopny lépe reflektovat potřeby svých zákazníků a zákaznic. V důsledku jsou pak firmy schopné přicházet s inovativními produkty a řešeními a dosahují lepších výsledků a konkurenceschopnosti. To se pak odráží také v dobré kondici ekonomiky soukromého i veřejného sektoru.

Moje zaměstnání je můj koníček

Dívky se v rámci akce Girls Day seznamovaly i s možnostmi pracovních stáží, a mohly tak získat důležité kontakty. „Po škole, a leckdy už během studia, není těžké najít uplatnění na trhu práce. Běžná je pružná pracovní doba a někdy je možná i práce z domova – já sama jsem se teď po letech v zahraničí vrátila domů a pracuji plně na dálku. Díky tomu lze tuto práci i celkem dobře skloubit s rodinou. Osobně jsem se ale pro tento obor rozhodla ještě z jiného důvodu. V patnácti letech jsem se sama začala učit programovat a brzy jsem zjistila, že mě to moc baví. V práci člověk tráví podstatnou část života, zda ho ta práce baví, má proto na celkovou kvalitu života zásadní vliv. Z toho důvodu jsem se kdysi rozhodla, že si ze svého koníčku udělám zaměstnání.” říká naše ambasadorka a software inženýrka ve firmě Google Lenka Římská.

V rámci doprovodného programu letošního Girls Day proběhla také diskuze o nestereotypní volbě povolání a o tom, jak motivovat dívky do ICT a STEM studijních oborů a profesí. Záznam z diskuze je k dispozici zde. Záštitu nad letošním Girls Day převzalo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy a akce proběhla ve spolupráci s platformou DigiKoalice. V současnosti přemýšlíme, jak Girls Day posouvat dále a již teď se těšíme na příští rok!

 

Zajímá vás akce Girls Day a téma nestereotypní volby povolání? Chtěli byste se zapojit? Napište nám na girlsday@genderstudies.cz. S sledujte náš instagram @nenechseodradit.

 
- Databaze
-

Knihovna
Knihkupectví

-

Ženské organizace

-

Studentské práce

-

Vyhledávač odkazů

- -
-

Dokumenty
a instituce

- -
- -
 

Podporují nás

- -
Hledej

- -
- -
 

Zpravodaj Rovné příležitosti do firem

- -

- -
- -
 

FacebookFacebook

- -

- -
- -
 

Na Feminismu.cz můžete poslouchat pořad Hovory na bělidle ČRo 6! (ve formátu mp3)

- -

- -
- -
 

Místa přátelská rodině
Místa přátelská rodině

- -

- -
- -
 

KATEDRA
genderových studií
FHS UK v Praze

Genderová studia FSS MU

Centrum Genderových studii FF UK

- -
-
   
Tento web spravuje Gender Studies o.p.s; © 2003; webhosting + webdesign + redakční a publikační systém TOOLKIT