ČTENÍ PRO MALÉ FEMINISTY A FEMINISTKY
[ 31.8.2021, Kateřina Čopjaková, literární a komiksová kritička týdeníku Respekt a Radia Wave
]
📖 Poupátka, novinka spisovatelky Hany D. Lehečkové, se odehrává mezi dospívajícími dívkami ve školním divadelním kroužku, kde vládne Mirek. Muž středního věku s podivnými pedagogickými metodami zahrnujícími osahávání, svlékání se na povel nebo pití alkoholu na odvahu. Autorka vypráví z pohledu jedenáctileté Františky, která ze všeho nejvíc chce být herečkou, a proto plní Mirkovy příkazy bez výhrad. Román velmi přesvědčivě vykresluje psychologii dospívajících dívek i manipulace, do nichž je starší muž zaplétá, aby si upevnil svůj pocit převahy a moci.
Doporučený věk: 12+
📖 Smrkovec, lyrický komiks o relativitě živých bytostí na světě, vypráví o malém obrovi, který se vydal do světa, aby zachránil ty velké. Komiksová prvotina animátorky Kláry Břicháčkové okouzlí akvarelem i křehkostí vyprávění. Ideální pro romantické duše s citem pro tajemství ukrytá v přírodě.
Doporučený věk: 10+
📖 Kdo utěší Drobka? Veršovaný příběh Tove Jansson o tom, když strach brání žít a odvahu dodá až láska, přeložil Martin Severýn a přebásnil Radek Malý. V češtině kniha, která nás opět vezme do světa muminků, ale tentokrát vypráví o dvou neznámých bytůstkách, Drobkovi a Chmýrce, vychází poprvé. Na autorku až nezvykle romantické vyprávění překvapí přímostí i ladným veršem, který škobrtne jen zřídka.
Doporučený věk: 8+
📖 Já, člověk je kniha oslavující lidskou různorodost. Pestrost povah, zájmů, profesí, náhledů na svět i lásku. Básnířka Olga Stehlíková se svým konceptem alba lidí vyhrála literární soutěž nakladatelství Albatros na téma Svět kolem nás. Velkoformátovými ilustracemi jej doprovodila talentovaná Nikola Logosová. Po všech stránkách pestré čtení.
Doporučený věk: 8+
📖 Karla pláče. Po leporelu Karla se raduje zachycujícím šťastné okamžiky všedních dnů, přichází druhý díl o odvrácené straně života myší hrdinky. Nikola Hoření vypráví o věcech, které všichni moc dobře známe – o rozbitém koleni nebo zmrzlině spadlé na zem, a ukazuje dětem, že být smutný nebo plakat k životu neodmyslitelně patří. Bonusem jsou opravdu krásné barvy a sýkorovské linky.
Doporučený věk: 1+
ČTENÁŘSKÁ RECENZE
(Autorem recenze je Oliver Kodyš (14) z Nového Strašecí. Pokud i vy máte doma mladého čtenáře nebo čtenářku, kteří by k nám rádi napsali recenzi na aktuální knihu, ozvěte se nám nebo na nezletilikritici@gmail.com.)
Komiks Laura Deanová mě už zase nechala, který napsala Mariko Tamaki a nakreslila Rosemary Valero-O’Connell, je o první lásce dvou holek.
Laura chodí s Freddy, avšak je ve vztahu velmi manipulativní. Freddy si všímá, jen když s ní chce spát a jinak ji ignoruje. Jednou během další přestávky v chození, kterou si dívky (ne)dobrovolně daly, potká jinou lesbu a s tou se skamarádí. Laura okamžitě zasahuje a Freddy je vtažena do víru divokosti. A to tak hluboko, že si nevšimne nervozity své nejlepší kamarádky, která prožívá opravdu složité období. Tato lekce (a také internetová poradna) ji naučí, že Laura jí škodí a kniha končí monumentálně. Freddy se definitivně rozejde s Laurou, a ta v poslední chvíli ukáže svou pravou tvář, která vůbec není tak cool, když na Freddy zařve: „Jdi do prdele!“
Kniha je velmi progresivní v počtu hrdinů z LGBTQ komunity a zajímavá. Nemá napínavý příběh, čímž mi připomíná písničky bez refrénu. Přesto stejně jako Bohemian Rhapsody od Queen je tento komiks mistrovské dílo.
P.S: Ne úplně, ale nemohl jsem si odpustit to přirovnáni.
Laura Deanová mě už zase nechala: Mariko Tamaki & Rosemary Valero O'Connell, přeložila Lanka Bukovská, 304 stran, Paseka (2021)
SETKÁNÍ malých nakladatelů/ek a čtenářů/ek proběhne už tradičně v Kasárnách Karlín tentokrát ale na sklonku léta 18. září. Kromě knižního jarmarku vybraných nakladatelství se můžete těšit na akce pro děti i dospívající a také na sérii zajímavých debat. Více informací zde: https://www.knihex.cz/o-knihexu
SLOVNÍK dnešních čtenářů a čtenářek
G-amebook neboli textová hra vyžaduje aktivní zapojení čtenáře*ky do děje. Odstavce nebo stránky příběhu, obvykle ve sci-fi nebo fantasy žánru, jsou číslovány a na jejich konci bývají minimálně dvě nebo i více možností, jak pokračovat dál. Ideální přechodová forma pro děti, které mají rády počítačové i deskové hry, ale literatury se zatím ostýchají. Dnes už legendární gamebook O Norikovi od Vladimíra Chvátila staví na parodizování pohádek a humoru, naopak jeho zahraniční kultovní brácha, Čaroděj z Ohňové hory (1982), který se řadí vůbec mezi první tituly tohoto žánru na světě, je temným dobrodružství ve stylu Dračího doupěte.
|