- - -
-
- - Zpět na hlavní stránku - English
-
-
FEMINISMUS:CZ Gender Studies, o.p.s.
 
 
Feminismy Kultura Multikulturně Rodičovství Nasílí
Historie Média Rovné příležitosti Partnerské vztahy Zdraví a tělo
 
-
Informace -

Slovníček pojmů
Historie
Pro novináře

-
- -

Diskuse

 
- -

Kalendář akcí

 
Šovinistická bomba

Zpravodajství
z Econnectu

-
- -
- -
Caryl Churchill: Sedmé nebe

[ 4.12.2018, Helena Skálová, Gender Studies, o.p.s. ]

Tato hra, která je aktuálně na repertoáru Divadla pod Palmovkou, přináší na jeviště téma krize patriarchální rodiny, vžitých či vnucených sexuálních stereotypů a chování a emancipace nejen žen, ale obecně obou pohlaví. Zobrazuje různé modely (rodinného) soužití – první dějství se odehrává v  rodině vysokého úředníka v britské kolonii v Africe za doby vlády královny Viktorie. Autorka vtipně odhaluje, co se skrývá za zdánlivě tradičními patriarchálními vztahy -  všeobecně rozšířená nevěra, homosexualita atd. K celkové absurditě situací přispívá obsazení postav – v několika případech hrají mužské role ženy a ženské muži.

Druhé dějství se naproti tomu odehrává v současném Londýně – pro postavy však uplyne jen 25 let. Tento velký časový skok zvýrazňuje změny, které ve společnosti nastaly. Rodinné soužití je navenek mnohem svobodnější, lidé utvářejí i jiné modely rodin, žijí v různorodých komunitách. Autorka však neopouští kritický nadhled a tuto novou „svobodu“ komentuje stejně ironicky jako pokrytectví minulosti.

Představení jsem zhlédla díky pozvání přímo z Divadla pod Palmovkou. Osobně považuji za velmi pozitivní počin dramaturgické rozhodnutí o zařazení hry feministické autorky do aktuálního programu divadla. Zážitek z představení je pozitivní, ačkoli z mého genderově profesionálního úhlu pohledu nebyl obsah hry nijak šokující, považuji za osvěžující jak samotné téma hry, tak i jevištní zpracování. To je velmi úsporné a čisté, jak v případě architektury scény i pokud jde o kostýmy jednotlivých postav. Herecké výkony všech aktérů a aktérek podtrhují dobře napsaný scénář.

Publiku, které není natolik profesně „deformované“ jako já sama může představení rozšířit obzory a nabourat zažité stereotypy v oblasti vnímání odlišností a nerovností. Pokud chcete využít kulturní zážitek k tomu, abyste posunuli vnímání genderové „normality“ u svých přátel či rodiny, lze návštěvu tohoto představení pouze doporučit.

Tvůrčí tým:
Režie Eduard Kudláč, scéna a kostýmy Eva Kudláčová Rácová, hudba Martin Burlas, překlad Petr Palouš, dramaturgyně Iva Klestilová.

Obsazení:
Clive / Cathy: Milan Mikulčík, Betty / Edward: Radek Valenta, Joshua / Gerry: Filip Březina, Edward / Betty: Kamila Trnková, Maud / Victoria: Ivana Wojtylová, Ellen / Mrs Sauders / Lin: Barbora Kubátová, Harry / Martin: Jan Teplý

Nejbližší představení:
10. prosinec 2018, 27. prosinec 2018, 9. leden 2019, 13. únor 2019 vždy od 19.00.

 

 
- Databaze
-

Knihovna
Knihkupectví

-

Ženské organizace

-

Studentské práce

-

Vyhledávač odkazů

- -
-

Dokumenty
a instituce

- -
- -
 

Podporují nás

- -
Hledej

- -
- -
 

Zpravodaj Rovné příležitosti do firem

- -

- -
- -
 

FacebookFacebook

- -

- -
- -
 

Na Feminismu.cz můžete poslouchat pořad Hovory na bělidle ČRo 6! (ve formátu mp3)

- -

- -
- -
 

Místa přátelská rodině
Místa přátelská rodině

- -

- -
- -
 

KATEDRA
genderových studií
FHS UK v Praze

Genderová studia FSS MU

Centrum Genderových studii FF UK

- -
-
   
Tento web spravuje Gender Studies o.p.s; © 2003; webhosting + webdesign + redakční a publikační systém TOOLKIT