- - -
-
- - Zpět na hlavní stránku - English
-
-
FEMINISMUS:CZ Gender Studies, o.p.s.
 
 
Feminismy Kultura Multikulturně Rodičovství Nasílí
Historie Média Rovné příležitosti Partnerské vztahy Zdraví a tělo
 
-
Informace -

Slovníček pojmů
Historie
Pro novináře

-
- -

Diskuse

 
- -

Kalendář akcí

 
Šovinistická bomba

Zpravodajství
z Econnectu

-
- -
- -
Budoucnost práce – výzva pro celou společnost

[ 1.12.2015, Gabriela Petrušová, Gender Studies o. p. s. ]

Těmito otázkami se mimo jiné zabývali i účastníci a účastnice konference Budoucnost Práce, kterou v říjnu v Praze uspořádalo zastoupení nadace Friedrich-Ebert-Stiftung v České republice ve spolupráci s Radou vlády pro udržitelný rozvoj a Českomoravskou konfederací odborových svazů. V příspěvkovém bloku o vlivu digitalizace a automatizace v oblasti práce se mluvilo o pozitivních aspektech jako je například vyšší produktivita a celkové zlehčení práce v jednotlivých pracovních pozicích. Zároveň se diskutovalo o tom, jaké další dopady budou mít tyto procesy - na jedné straně je úbytek placené práce v některých sektorech, na druhé straně narůstající počet pracovních činností, které nemohou být automatizovány, zejména výchova, vzdělávaní a profese spojené s pečovatelskými službami.  

Tyto pracovní činnosti jsou až dosud ve velké míře, jak uvedla Irene Böckmann z Centra pro sociální výzkum v Berlíně (Wissenschaftszentrum Berlin für Sozialforschung), vykonávané ženami. Jsou to zároveň profese, které se setkávají se špatným finančním ohodnocením, často vykonávané na částečný úvazek a obecně mají nízkou společenskou prestiž. Pokud se chceme vyrovnat se změnami, které ve světě práce nastanou a již nastávají, je potřeba klást si otázky jak využít a zlepšit podmínky, které poskytuje tento sektor. Důležitým úkolem je v první řadě eliminovat zastaralé, ale přetrvávající přesvědčení, že hodnoty se budují jen tam, kde se vyrábí – ať už jde o auta, stroje nebo počítače, a vzdělávání a pečovatelské služby jsou určeny pouze ke spotřebě, a proto jsou na ně vynakládány minimální investice. 

Digitální revoluce, technologický pokrok a změny, které společnost přináší v oblasti práce tak představují velkou výzvu pro veřejnou politiku. Už nejde jen o to zajistit, aby byl dostatek pracovních míst. Do popředí tak vystupuje otázka, jaká práce bude považována v postmoderní technologické společnosti za práci dobrou. 

 
- Databaze
-

Knihovna
Knihkupectví

-

Ženské organizace

-

Studentské práce

-

Vyhledávač odkazů

- -
-

Dokumenty
a instituce

- -
- -
 

Podporují nás

- -
Hledej

- -
- -
 

Zpravodaj Rovné příležitosti do firem

- -

- -
- -
 

FacebookFacebook

- -

- -
- -
 

Na Feminismu.cz můžete poslouchat pořad Hovory na bělidle ČRo 6! (ve formátu mp3)

- -

- -
- -
 

Místa přátelská rodině
Místa přátelská rodině

- -

- -
- -
 

KATEDRA
genderových studií
FHS UK v Praze

Genderová studia FSS MU

Centrum Genderových studii FF UK

- -
-
   
Tento web spravuje Gender Studies o.p.s; © 2003; webhosting + webdesign + redakční a publikační systém TOOLKIT