Ačkoli jsou ženy srovnatelně kvalifikované a vzdělané či dokonce vzdělanější – počet absolventek vysokých škol v Česku lehce převyšuje počet absolventů – a pracují stejně dobře, za svou práci berou o více než o pětinu méně peněz. Říká Helena Skálová, ředitelka Gender Studies. Čím výše pak jdeme po kariérním žebříčku, tím méně žen potkáváme. A pokud žena na vysoký post dosáhne, rozdíl mezi její odměnou za stejnou práci je výrazně nižší než v případě muže.
Výrazný dopad na ekonomickou situaci žen má také mateřství, jak potvrzuje náš aktuální výzkum Jeho závěry jsou alarmující: České matky na dlouhou dobu zcela opouští trh práce. Zpátky do práce se vracejí s obtížemi, jejich finanční situace je často velmi špatná. To všechno dopadá nejvíce na ty rodiče, kteří jsou na své děti sami. Samoživitelky (ale i samoživitelé) se u nás často ocitají pod hranicí chudoby.
Kombinace různých znevýhodnění v produktivním věku na konci profesní dráhy vede k tomu, že ženy dostávají výrazně nižší starobní důchody a jsou tak častěji ohroženy chudobou.
Prvním předpokladem pro změnu tohoto stavu je mít dostatek informací, abych každý z nás mohl dělat ve svém životě taková rozhodnutí, která jej nepřipraví o vlastní budoucnost.
Pro širokou veřejnost jsme proto ke Dni rovnosti žen a mužů připravili několik akcí. První je mobilní právní poradna umístěná v Praze na Karlově náměstí, ve které bude po celý den bezplatně odpovídat na dotazy týkající se pracovněprávních záležitostí naše právnička. K dispozici bude také mimořádné vydání Novin Gender Studies zaměřených právě na ekonomické souvislosti mateřstvím.