Nový projekt Gender Studies o bezpečnosti na internetu
[ 23.4.2013, Michaela Svatošová, Gender Studies, o.p.s.
Rovné příležitosti > Rovné příležitosti, Násilí > Kam se obrátit
]
Gender Studies, o.p.s., má v současné době dva mezinárodní projekty zaměřené na mládež. První s názvem "Buď v pohodě – přemýšlej rovně!", který se zaměřuje na bourání genderových stereotypů, jsme vám představili v minulém čísle zpravodaje, a druhý, "Online bezpečně: gender a bezpečnost na internetu", jehož stěžejním tématem je prevence násilí na internetu a ve spojitosti s užitím nových technologií a sociálních sítí.
Projekt "Online bezpečně" vznikl ve spolupráci s polským partnerem Feminoteka Fundacja, s Mediterranean Institute of Gender Studies z Kypru a s pražskou organizací proFem. Projekt je zaměřen na mládež ve věku 14-26 let a vyučující, kteří s mládeží pracují v každodenní praxi.
Základem celého projektu bude kvalitativně-kvantitativní výzkum, jehož výstupy budou využity pro další práci, např. pro mediální kampaň, která bude zaměřena na prevenci a na pomoc obětem násilí na internetu. Jako součást pomoci obětem bude zavedena i právně-psychologická poradna, kterou bude po celou dobu projektu poskytovat proFem za Českou republiku a v Polsku Feminoteka Fundacja.
Cílem tohoto projektu je zohlednění genderového hlediska do problematiky „kybernásilí“. Výzkumy ukazují, že je problematika bezpečnosti na internetu a bezpečné používání informačních a telekomunikačních technologií u malých dětí a mládeže vážným problémem. Dosavadní výzkumy nereflektují genderový rozměr celé problematiky. Dívky jsou početně možná slabší v užívání ICT a internetu, jejich práce s PC se však diametrálně odlišuje od práce chlapců, jejich nejčastějším užitím je sociální interakce, kde je zároveň zvýšená i potenciální hrozba násilí. Mladí lidé sami mají také nedostatečné povědomí o bezpečných zásadách práce s PC a na internetu, často velmi neuváženě sdílí své osobní údaje a/nebo údaje svých vrstevníků.
Tomu, jak zabránit potenciálnímu násilí je v projektu věnován prostor pro vypracování skript pro vyučující a metodické semináře, které mají poskytnout dostatek informací o problematice a možnosti a způsoby jejího řešení pro ty, kteří s mladými lidmi přichází denně do styku a mají vliv na jejich vzdělávání.
Projekt bude ukončen mezinárodní konferencí na Kypru v roce 2015, kde budou prezentovány projektové výstupy v podobě antologie textů.
Více informací o projektu naleznete zde nebo na emailu: knihovna@genderstudies.cz.
|