- - -
-
- - Zpět na hlavní stránku - English
-
-
FEMINISMUS:CZ Gender Studies, o.p.s.
 
 
Feminismy Kultura Multikulturně Rodičovství Nasílí
Historie Média Rovné příležitosti Partnerské vztahy Zdraví a tělo
 
-
Informace -

Slovníček pojmů
Historie
Pro novináře

-
- -

Diskuse

 
- -

Kalendář akcí

 
Šovinistická bomba

Zpravodajství
z Econnectu

-
- -
- -
Cyklus přednášek CESTY AMERICKÉHO FEMINISMU II. - REPREZENTACE FEMININITY AMERICKÝCH ROCKEREK LET DEVADESÁTÝCH: KRISTIN HERSCH, LAURIN ANDERSON, PATTI SMITH, LYDIA LUNCH, KENDRA SMITH, ANI DIFRANCO, EXENE ČERVENKA

[ 15.11.2012, Feminismy > Feminismus ]

Cyklus přednášek CESTY AMERICKÉHO FEMINISMU II.

9.10. 2012 - 18:00

SUBKULTURY, GENDER A FEMINISMUS

PhDr. Marta Kolářová, Ph. D.- pracuje jako výzkumnice v Sociologickém ústavu AV ČR. Doktorát ze sociologie získala na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Dále se věnovala genderovým studiím ve Velké Británii a také jako stipendistka Fullbrightovy komise v USA. Vedla kurzy o genderu, globalizaci a sociálních hnutí na Univerzitě Karlově.

23.10. 2012 - 18:00

FEMINISMUS V HIPHOPOVÉ KULTUŘE

Mgr. Anna Oravcová - studuje v doktorském oboru sociologie na Fakultě sociálních věd UK, zaměřuje se na konstrukci autenticity a genderové identity v hip hopu. Vede workshopy o historii hiphopové kultury a uvádí vlastní pořadu na Rádiu Spin 96,2.

20.11. 2012 - 18:00

KYBORGOVÉ, DOMÁCÍ MAZLÍČCI A DALŠÍ SPŘÍZNĚNÉ DRUHY: FEMINISTICKÝ PRŮVODCE KYBERJUNGLÍ SE ZNAČKOU DONNY HARAWAY

Donna J Haraway, americká kyberfeministka, je pozoruhodnou osobností na poli feminismu, neboť feministické myšlení a nahlížení věci vtělila do uvažování problémech v rámci historie vědy, primatologie a biologie. Těmito provokativními paralelami ukázala feministkám jak se jinak dívat na diskuze kolem ženského těla, vztahu člověka a počítače, výzkumu rozmnožovacích praktik u savců a nebo třeba adorování mazlíčků na sociálních sítích. Delší název přednášky by měl znít „Kyborgové, domácí mazlíčci a další spřízněné druhy: feministický průvodce kyberjunglí se značkou Donny Haraway“, neboť vystihuje, o čem přednáška bude – jde o lidský „výklad“ oblastí, kterými se Haraway zabývá, od počátků až po dnešní její počiny. Na všech těchto zastávkách lze stále pozorovat paralely s naším současným životem s a mezi počítači. Na konci se můžeme ptát jako Haraway před dvaceti lety: „budu radši kyborg než bohyně?“

Petra Štogrová Jedličková založila v roce 1997 jeden vůbec z prvních elektronických časopisů - Ikaros, který se dodnes zabývá aktuálním děním v informační vědě a službách. Téměř 20 let spolupracuje s Gender Studies, kde jako studentka informační vědy kdysi zorganizovala knihovní systém. V roce 2005 založila Studia nových médií na Karlově Univerzitě. V patnácti se stala závislou na počítačových hrách s primitivní grafikou, která se dnes vrací na Iphony jako retro. V osmnácti trávila osm hodin denně na chatu. Dnes tráví osm hodin v práci v PwC, kde má na starosti řízení znalostí. Ve zbylém čase se věnuje svým třem dětem a čtyřem doktorandkám v oblasti informační vědy.

4.12. 2012 - 18:00

REPREZENTACE FEMININITY AMERICKÝCH ROCKEREK LET DEVADESÁTÝCH: KRISTIN HERSCH, LAURIN ANDERSON, PATTI SMITH, LYDIA LUNCH, KENDRA SMITH, ANI DIFRANCO, EXENE ČERVENKA

V devadesátých letech se objevily první relevantní analýzy ženského rocku, například kniha Simona Reynoldse a Joy Press The Sex Revolts (1995). Průnik tvůrčích ženských osobností na hudební scénu se zdál revoluční. Muzikantky poprvé ovládly showbyznys, ale prosadily se i v alternativní scéně. Přednáška se zaměřuje na to, jaká nová témata a reprezentace femininity se objevily v USA na vzorku sedmi osobností doby.

PhDr. Pavla Jonsson - překladatelka, hudebnice, genderová kulturní teoretička a učitelka. Působila v rockových skupinách Dybbuk a Zuby nehty, dlouhodobě se zabývá ženami v rockové hudbě a kontrakultuře. Vyučuje na Collegium Hyieronymi Pragensis.


Místo konání: Americké centrum Praha - Tržiště 13 (1. patro) - Praha 1 - Malá Strana

Začátky akcí vždy od 18 hod., doba trvání 1,5 hod přednáška včetně diskuze.

REZERVACE MÍST NUTNÁ NA: KNIHOVNA(@)GENDERSTUDIES.CZ 

Pořádá Gender Studies, o.p.s ve spolupráci s Americkým centrem Praha.

 
- Databaze
-

Knihovna
Knihkupectví

-

Ženské organizace

-

Studentské práce

-

Vyhledávač odkazů

- -
-

Dokumenty
a instituce

- -
- -
 

Podporují nás

- -
Hledej

- -
- -
 

Zpravodaj Rovné příležitosti do firem

- -

- -
- -
 

FacebookFacebook

- -

- -
- -
 

Na Feminismu.cz můžete poslouchat pořad Hovory na bělidle ČRo 6! (ve formátu mp3)

- -

- -
- -
 

Místa přátelská rodině
Místa přátelská rodině

- -

- -
- -
 

KATEDRA
genderových studií
FHS UK v Praze

Genderová studia FSS MU

Centrum Genderových studii FF UK

- -
-
   
Tento web spravuje Gender Studies o.p.s; © 2003; webhosting + webdesign + redakční a publikační systém TOOLKIT