|
Myslet na důchod od prvních střevíčků
[ 31.7.2012, Lada Wichterlová, Gender Studies, o.p.s.
Rovné příležitosti > Politika, Rovné příležitosti > Trh práce
]
Na důchod je potřeba myslet v mnoha životních situacích a volbách. Jednou z těch přelomových, které se zdají s tématem penzí na první pohled nemít nic společného, je sňatek či uzavření partnerství, tedy čas, kdy se domácnost stává domácností dvoupříjmovou. Protože je to období, kdy budete nejspíše měnit strategie, jak na penze spořit. Budete řešit, jaký bude mít spoření vliv na váš rodinný rozpočet. Přemýšlejte vždy o tom, zda máte finanční strategie v rodině nastavené rovně. A o tom, co to vlastně je „rovné nastavení“ v českých podmínkách a specificky ve vaší rodině.
Pár faktů z českých domácností a trhu práce aneb jedna kalamita za druhou
V českých domácnostech je to většinou žena, kdo se stará o dítě – tedy zůstává tři až šest let doma a pak se jen velmi obtížně vrací na trh práce a málokdy na svou původní pozici, kde by mohla dále pokračovat ve své kariéře. České ženy patří k nejvíce znevýhodněným na trhu práce z důvodu rodičovství v porovnání s celou Evropou. Následný propad na trhu práce a zejména pak možné přerušení pracovní dráhy na nějakou dobu, kdy se dítě například nedostane do mateřské školky, nebo kdy se ženě nepodaří vrátit se na své pracovní místo a nemůže jinou vhodnou práci najít, se negativně odrazí na jejím příjmu a v budoucnu na výši její penze.
K nižším penzím žen přispívají i platové rozdíly mezi ženami a muži v ČR, kdy mzda žen tvoří pouze cca 75 % mzdy mužů.
Dalším znevýhodňujícím faktorem pro ženy jsou jejich častější odchody do předčasného důchodu, protože musí pečovat o své rodiče či rodiče svého partnera nebo pod tlakem trhu práce, kde není zájem o pracující 50+, původní práci ztrácí.
Nepodceňujte přípravu
Pakliže žijete v partnerském vztahu nebo v manželství, tak tyto „náklady“ nesete většinou svorně společně, ale také se může stát, že se rozvedete. V ČR se každé druhé manželství rozpadá. Nejde o to, uvažovat negativně a stresovat se zbytečně. Je ale nutné tuto možnost připustit. A uvažovat o tom, kdo ponese jaké náklady a jestli je možné předcházet budoucím nerovným dopadům. I když se v tuto chvíli zdá, že je rozhodování rodiny zcela přirozené a správné, protože co dělat, když se dítě nedostalo do školky, než zůstat mimo pracovní trh a pečovat o něj, a kdo jiný by to měl dělat, než ten, respektive ta, která má nižší plat, což je většinou žena… Zdánlivě jednoduchá řešení se ale snadno mohou změnit v past, pokuste se do ní nepadat, přemýšlejte a snažte se dělat rozhodnutí tak, aby jejich výsledek nebyl negativní jen pro jednoho z partnerské či manželské dvojice. Řešením může to být například to, že se bude spořit větší důchodové připojištění tomu, kdo zůstává doma.
Doporučujeme článek: Ženy nezaspěte! 10 největších chyb při přípravě na důchod, který připravili experti z Allianz.
|