- - -
-
- - Zpět na hlavní stránku - English
-
-
FEMINISMUS:CZ Gender Studies, o.p.s.
 
 
Feminismy Kultura Multikulturně Rodičovství Nasílí
Historie Média Rovné příležitosti Partnerské vztahy Zdraví a tělo
 
-
Informace -

Slovníček pojmů
Historie
Pro novináře

-
- -

Diskuse

 
- -

Kalendář akcí

 
Šovinistická bomba

Zpravodajství
z Econnectu

-
- -
- -
Je na čase řídit věk: Šest mýtů o starší pracovní síle

[ 2.5.2012, Nina Bosničová, Gender Studies, o.p.s. Rovné příležitosti > Trh práce ]

Francouzská pobočka skupiny Adecco vydala na konci loňského roku bílou knihu na téma věkového managementu nebo lépe řečeno řízení zaměstnanců a zaměstnankyň 50 plus. Publikace obsahuje demografický přehled fenoménu stárnutí napříč Evropou, ale také praktické tipy a dobré firemní praxe, co se týká věkové diverzity v prostředí byznysu. Níže jsme pro Vás z bílé knihy vybrali šest mýtů vážících se k pracovním kvalitám starších zaměstnaných spolu s argumenty, které je vyvracejí.

Mýtus číslo 1: STARŠÍ ZAMĚSTNANCI A ZAMĚSTNANKYNĚ NEMAJÍ PŘÍLIŠ VELKOU MOTIVACI K PRÁCI.

Motivace k práci nemá nic společného s věkem, ale spíše se zájmem o danou pracovní pozici a také se správným řízením kariéry. Když zaměstnavatel svým zaměstnancům a zaměstnankyním nabízí možnosti profesního rozvoje, průběžného vzdělávání a diverzifikace pracovních zkušeností, jejich motivace s věkem neklesá.

Mýtus číslo 2: ZAMĚSTNANCI A ZAMĚSTNANKYNĚ PO PADESÁTCE ABSENTUJÍ V PRÁCI ČASTĚJI ZE ZDRAVOTNÍCH DŮVODŮ NEŽ JEJICH MLADŠÍ KOLEGOVÉ A KOLEGYNĚ.

Dle jedné francouzské studie z let 2002-2003 je tomu přesně naopak. Starší zaměstnaní v práci chybí kvůli zdravotním potížím méně často než mladí (konkrétně 9 % oproti 11 %).

Mýtus číslo 3: STARŠÍ PRACOVNÍCI A PRACOVNICE JSOU MÉNĚ PRODUKTIVNÍ.

Zkušenosti a know-how znamenají, že starší zaměstnanci a zaměstnankyně si vytvořili výkonné a precizní metody práce. Velmi důležitá je také týmová spolupráce, dobré rozdělení pracovních úkolů v rámci týmu zlepšuje celkovou výkonnost firmy. Dalším důležitým prvkem zaměstnanecké produktivity je uspořádání pracoviště a zlepšení pracovních podmínek. Zlepšení podmínek na pracovišti z důvodu potřeb staršího zaměstnance či zaměstnankyně bude mít pozitivní vliv na celkovou atmosféru v práci. Míra produktivita je navíc určována zejména motivací a svědomitostí – a ty s věkem nesouvisejí.

Mýtus číslo 4: STARŠÍ ZAMĚSTNANCI A ZAMĚSTNANKYNĚ JSOU DRAZÍ.

Finanční výhody související s věkem mají typicky jen ti nejkvalifikovanější, u ostatních mzdy s rostoucím věkem spíše stagnují nebo se snižují.

Mýtus číslo 5: STARŠÍ PRACUJÍCÍ NEJSOU MOBILNÍ.

Věk jako takový není rozhodujícím faktorem, co se týká kapacity nebo touhy stěhovat se kvůli práci. Důležitější je délka působení ve stávající pozici a pak také rutina. Čím déle lidé působí na tom samém místě, tím nižší je, bez ohledu na věk, jejich ochota a schopnost přestěhovat se z pracovních důvodů a tím vyšší je také jejich rezistence k jakýmkoliv změnám.

Mýtus číslo 6: STARŠÍ LIDÉ JSOU MÉNĚ PŘIZPŮSOBIVÍ.

Přizpůsobivost pracovnímu prostředí a vývoji pracovních postupů je vázaná na kariérní rozvoj. Zaměstnanci a zaměstnankyně, kteří měli ve svém profesním životě různorodé zkušenosti a bylo jim dopřáno pravidelné proškolování, mají lepší adaptační schopnosti.

Přeloženo z angličtiny a zpracováno na základě publikace It’s Time to Manage Age: Overview of Labour Market Practices Affecting Older Workers in Europe. Skupina Addecco: 2011. Celou publikaci lze stáhnout na: http://www.adecco.com/en-US/Industry-Insights/Documents/mature_workers_2011.pdf.

 
- Databaze
-

Knihovna
Knihkupectví

-

Ženské organizace

-

Studentské práce

-

Vyhledávač odkazů

- -
-

Dokumenty
a instituce

- -
- -
 

Podporují nás

- -
Hledej

- -
- -
 

Zpravodaj Rovné příležitosti do firem

- -

- -
- -
 

FacebookFacebook

- -

- -
- -
 

Na Feminismu.cz můžete poslouchat pořad Hovory na bělidle ČRo 6! (ve formátu mp3)

- -

- -
- -
 

Místa přátelská rodině
Místa přátelská rodině

- -

- -
- -
 

KATEDRA
genderových studií
FHS UK v Praze

Genderová studia FSS MU

Centrum Genderových studii FF UK

- -
-
   
Tento web spravuje Gender Studies o.p.s; © 2003; webhosting + webdesign + redakční a publikační systém TOOLKIT