|
Rodíme (se), jak potřebujeme? je ústřední otázkou Světového týdne respektu k porodu (16.-22.5.2011)
[ 12.5.2011,
Rodičovství > Porodnictví, Rodičovství > Reprodukční práva, Rodičovství > Rodičovství
]
TISKOVÁ ZPRÁVA Hnutí za aktivní mateřství 10. května 2011
Kvalita českého porodnictví je stále vyzdvihována jak samotnými lékaři a lékařkami, tak odbornými společnostmi. Zdůrazňuje se nízká perinatální úmrtnost i špičkově vybavené velké porodnice. Existuje ale vůbec přímá souvislost mezi kvalitou péče a moderním vybavením? Jsou české porodnice opravdu bezpečné? Zoufalství poučených rodiček: porod je stále nedůstojná deprimující zkušenost. A pokud ne, dá to velkou práci! Letošní ústřední téma Světového týdne respektu k porodu je vyjádřeno otázkou: RODÍME (SE), JAK POTŘEBUJEME?
Společným cílem ve všech pořádajících zemích je šíření vědecky podložených informací a zlepšení komunikace mezi matkami, respektive rodiči a zdravotníky. Světový týden respektu k porodu vyhlašuje každoročně AFAR -- Frankofonní aliance za respektovaný porod. Již šestým rokem se připojuje i Česká republika. Hnutí za aktivní mateřství s dalšími spolupracujícími organizacemi v rámci letošního Světového týdne respektu k porodu připravují: Informační festival o těhotenství, porodu a rodičovství UMĚNÍ PORODIT HOMO ECOLOGICUS -- přírodě i člověku šetrné prostředky nejen pro rodiče a děti a přednáškový program, doplněný filmovými projekcemi a diskusemi. Všednodenní dopoledne jsou vyhražena předem přihlášeným výpravám ze základních a středních škol. Interaktivní program pro ně připravuje Česká asociace dul.
Kdy a kde:
16. - 22. května 2011, Kino Perštýn, Praha*
Doporučujeme:
Slaďování pracovního a soukromého života neboli Work/Life Balance Pondělí 17.00-18.30 (malý sál)
Seminář účastníky a účastnice uvede do konceptu slaďování a vysvětlí společenský kontext jeho existence a fungování. Dále vyloží základní procesy a nástroje na jeho podporu, od netradičního uspořádaní pracovní doby až k podpoře zaměstnanců a zaměstnankyň pečujících o děti a další členy rodiny.
Druhá část semináře ukáže, jaké jsou přínosy zavedení programů na podporu slaďování - pro zaměstnané, zaměstnavatele i společnost obecně. Poskytneme také pár praktických tipů pro zavádění těchto programů, zmíníme se o mýtech vážících se ke slaďování a uvedeme několik příkladů dobré praxe v této oblasti.
Vede Mgr. Nina Bosničová, PhD., Gender Studies, o.p.s. www.genderstudies.cz
Oficiální záštitu nad touto akcí převzalo Hlavní město Praha. Souběžné akce v dalších městech ČR -- každoročně se připojuje mnoho dalších organizací, zejména mateřských center. Jejich seznam i nabídku programu a další podrobnosti najdete na internetových stránkách www.respektkporodu.cz
V případě zájmu vám další informace poskytnou:
Petra Sovová, Hnutí za aktivní mateřství -- 776 465 486, petra.sovova@iham.cz
Kateřina Klíčová, UNIPA - 734 637 379, klicova@unipa.cz
Marie Vnoučková, UNIPA - 604 121 569, marie.vnouckova@gmail.com
|